סגור
מגדל ארמון ב חיפה
מגדל ארמון בחיפה ( צילום: קולנוע ארמון.jpeg)

קרן ריאליטי מוכרת מחצית ממגדל ארמון בחיפה ב-109 מיליון שקל

הקרן מוכרת מחצית מהמגדל שנמצא על גבול וואדי ניסנס לקרן הריט מניבים. המגדל נרכש בשנת 2020 בתמורה ל-105 מיליון שקל. מכירת מחצית המבנה משקפת עליית ערך של כ-100 מיליון שקל בתוך פחות מ-4 שנים. ה-NOI השנתי הצפוי מהשכרת שטחי המגדל הינו כ-14.2 מיליון שקל

קרן ריאליטי חתמה על עסקת מכירה של מחצית מהשטח של מגדל ארמון בחיפה, לקרן הריט מניבים תמורת 109 מיליון שקל, כך נודע לכלכליסט. מדובר במגדל יוצא דופן במימדיו, שממוקם בשכונת הדר, על גבול וואדי ניסנס. המגדל נרכש בשנת 2020 ע"י ריאליטי מחברת מגדל, בתמורה ל-105 מיליון שקל. מכירת מחצית המבנה משקפת עליית ערך של כ-100 מיליון שקל בתוך פחות מ-4 שנים.
מגדל ארמון משתרע על חטיבת קרקע בת 3.5 דונם וכולל שתי קומות מסחר, קומת לובי ו-15 קומות משרדים בשטח כולל של 19.6 אלף מ"ר. המבנה כולל גם שש קומות חניה בתת הקרקע, ובהן כ-430 מקומות חניה. המבנה הוקם בסוף שנות ה-90 במקומו של בית הקולנוע ארמון, שהוקם בשנות ה-30 והיה ידוע בשל גגו הנפתח. ב-2011 רכשה חברת מגדל את מגדל הארמון מאיש העסקים משה גרידינגר תמורת 100 מיליון שקל.
ב-4 השנים שבהם החזיקה קרן ריאליטי במבנה היא פעלה לשיפוצו ואיכלוסו. שיעור התפוסה במגדל עם השלמת העסקה יעמוד על כ-97%, זאת לאחר שבמועד רכישתו ב- 2020 עמד על פחות מ- 30%. בנוסף, מדובר פה בשיטת הפעולה המקובלת של קרן ריאליטי, היא פעלה לשינוי תדמיתי של המבנה, באמצעות ארועים חברתיים ותערוכות, חלקן בשיתוף עם עיריית חיפה.
למעלה ממחצית משטחי המגדל, שטח של כ-8,300 מ"ר, מושכרים כיום למנהל הדיור הממשלתי לתקופות שכירות שבין 10-13 שנים וזאת לצד שטח של 6,200 מ"ר המהווה כ-38% משטחי המגדל, המושכר כיום לקופות חולים לתקופות שכירות של בין 7-10 שנים. בהסכם המכירה למניבים נקבע שמחצית מזכויות הסכמי השכירות החתומים עם השוכרים במגדל יועברו למניבים, במידה וריאליטי תשלים, השכרה של כל שטחי המשרדים בבניין בתוך 75 יום. ההכנסה התפעולית (NOI) השנתית הצפויה מהשכרת מלוא שטחי המגדל הינה כ-14.2 מיליון שקל, ומשקפת תשואה של כ-6.85% ביחס לשווי הנכס וזאת לאחר שבמועד רכישת הנכס על ידי ריאליטי עמד ה- NOI על כ-3.5 מיליון שקל בלבד.
דן מנחם, שותף בקרן ריאליטי אמר הבוקר לכלכליסט כי הוא מסביר את המינוף האדיר של הנכס באופן הפעולה של הקרן. הוא מודה שהיתה אצל אנשי הקרן מחשבה להסב חלק ממנו למגורים, ואולם, לאחר מחשבה הוחלט להקים בו "מרכז אזרחי". לדבריו: "כמו הרבה חברות שבחנו המגדל הבנו את הפוטנציאל שלו מבחינת איכות המבנה, הנוף לים והניראות. רוכשים פוטנציאליים אחרים חשבו על עוד משרדים. אנחנו הבנו שמה שחסר באזור הזה זה מרכז אזרחי. הערך של הנכס נובע נזה שהוא מאוכלס בחוזים ארוכי טווח במחירים טובים. הרוכש יודע שהמחיר שהוא שילם הוא הגיוני".
סך שווי הנדל"ן המניב של קרן הריט "מניבים", נכון ליום 30 בספטמבר 2023, מסתכם בכ-2.9 מיליארד שקל. בתשעת החודשים הראשונים של 2023 צמחו הכנסות החברה מדמי שכירות וניהול בכ-22% לכ-147.9 מיליון שקל, לעומת התקופה המקבילה ב-2022. מניבים מחזיקה, בין היתר, במגדל מניבים בכ"ס, במגדל מניבים בב"ב, בבניין מטה המשטרה ברמלה, ובמתחם CENTRO ברחובות. נכיון ל-15.1.24, שווי שוק החברה, לפי אתר מאיה, הוא 1.2 מיליארד שקל.
ריאליטי היא קבוצת קרנות השקעה בנדל"ן. הקבוצה מנהלת מספר קרנות פרייבט אקוויטי ונכסים בהיקף של כ- 12 מיליארד שקל. ריאליטי מחזיקה, בין היתר, בבית העיתונאים ברחוב קפלן בתל אביב, במתחם התחייה ביפו, במתחם פרדס שניר ובאתר מפעל זוגלובק בנהריה.