סגור

מאבק התושבים על המחסנים בנמל יפו: ביהמ"ש עצר את עבודות העירייה

מדובר במאבק שמנהלים תושבי האזור בטענה שהעירייה הרסה במכוון את המחסנים בנמל יפו אשר יועדו לשימור וגם הוסיפה לתוכנית מספר תוספות בנייה במעטפת המבנים אשר כלל לא נכללו בהיתר הבנייה

שלב נוסף במאבק על שימור המחסנים בנמל יפו מסתיים בניצחון של התושבים, כך עולה מפסק דין של שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב לימור ביבי (בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים).

בעתירה שהגיש השגריר לשעבר צבי חפץ, קיבלה השופטת את עמדת התושבים ולפיה לא ניתן לאפשר את המשך העבודות של העירייה במסגרת היתר הבנייה הקיים. השופטת הוציאה צו מניעה קבוע לביצוע העבודות, כך שהעיריית תל אביב תחויב להפסיק את העבודות במתחם ולתכנן את המשך פעילותה במקום ובכל מקרה תידרש להוציא היתר בנייה חדש. העתירה הוגשה באמצעות עורכי הדין שרון פטל, לב זיגמן ושאול פליידר ממשרד הרצוג פוקס נאמן.

"העתירה תתקבל במובן זה שיינתן צו כנגד המשיבות 1 ו-2 (עיירית ת"א והוועדה המקומית ת"א, ד"ל) ולפיו יאסר עליהן לבצע כל העבודות במחסנים 2 ו-3, אלא אם יהיה בידיהן היתר בנייה כדין לביצוע העבודות. עוד יוסכם כי ההיתרים, כפי שהיו קיימים בידי המשיבות עובר להגשת העתירה, אין בהם בכדי לאפשר המשך ביצוע העבודות", נכתב בהחלטת השופטת ביבי.

2 צפייה בגלריה
נמל יפו אתרי תיירות 2019
נמל יפו אתרי תיירות 2019
נמל יפו
(צילום: שאטרסטוק)
מדובר במאבק של כמה חודשים לאחר שתושבי המקום טענו כי העירייה הרסה במכוון את המחסנים בנמל יפו אשר יועדו לשימור וגם הוסיפה לתוכנית מספר תוספות בנייה במעטפת המבנים אשר כלל לא נכללו בהיתר הבנייה. נושא הריסת המבנים וההכרח לשמר אותם התנהל במסגרת ועדת הערר לתכנון ובנייה של מחוז ת"א וההחלטה לגביו ניתנה בתחילת חודש מרץ.

2 צפייה בגלריה
צבי חפץ שגריר לשעבר
צבי חפץ שגריר לשעבר
השגריר לשעבר צבי חפץ
(צילום: עטא עוויסאת)

התושבים טענו בוועדת הערר כי העירייה לא יכלה לבנות קונסטרוקציה חדשה בהסתמך על ההיתרים המקוריים אשר הורו במפורש לשמר את שלד המחסנים, וכן, כי הוועדה המקומית לא יכלה לאשר את הבקשות להיתרים שהוגשו על ידי העירייה לאחר הרס השלדים שכן אלו אינן תואמות את התוכנית לשימור.
הוועדה קבעה, כי במקרה זה אין הגדרה מפורשת למונח "שימור" ואינה מבהירה האם ניתן לבצע שימור בצורה של שחזור.

הוועדה התייחסה למצבם הפיסי של המבנים הסמוכים לים, אשר אפשרו לטעמה לפרש את ההוראות התכנית כך שהן מאפשרות שימור באמצעות החלפה או שיחזור מלא של הקונסטרוקציה במחסנים. מנגד קבעה ועדת הערר כי לא ניתן להתיר הוספת אלמנטים מחוץ למעטפת המבנה וכי דחיית העררים היא בכפוף לביטול ההיתר שניתן להקמת אותם אלמנטים.
כאמור, ההחלטה הנוכחית התקבלה ב-13 באפריל על ידי בית המשפט המחוזי בהליך מקביל שלמעשה מחייב את העירייה בהוצאת היתר בנייה חדש ואינו מאפשר לה להמשיך בעבודות בשלב זה.