סגור

עיריית רחובות תחזיר 600 אלף שקל לקבוצת חנן מור בשל גבייה לא חוקית על פיתוח

קרן פז, מקבוצת חנן מור, זכתה במכרז לבניית 84 דירות בשכונת וייסגל בעיר ונדרשה לשלם היטלי פיתוח למשרד השיכון בסך 7.5 מיליון שקל וכן 800 אלף שקל עבור פיתוח שטח ציבורי. ביהמ"ש קבע כי יוחזרו לה 600 אלף שקל

עיריית רחובות חויבה להשיב לחברת קרן פז מקבוצת חנן מור כ־600 אלף שקל – סכום ששילמה עבור פיתוח שטח ציבורי בפרויקט שבנתה בעיר. בית המשפט קבע כי הסכום שנגבה אינו חוקי, ולכן על העירייה להשיבו לחברה.

ב־2010 זכתה קרן פז במכרז לבניית 84 דירות בשכונת וייסגל ברחובות שבמסגרתו נדרשה לשלם היטלי פיתוח למשרד הבינוי והשיכון בהיקף של 7.5 מיליון שקל. אלא שלפי החברה, כאשר ביקשה להוציא היתרי בנייה, נדרשה על ידי העירייה לשלם סכום נוסף של כ־800 אלף שקל עבור פיתוח שטח ציבורי של 200 מ"ר בסמוך לפרויקט. החברה שילמה את הסכום תחת מחאה, אך לאחר שקיבלה היתר בנייה הגישה, באמצעות עוה"ד מוטי איצקוביץ ואנה מוצ'ניק ממשרד כץ, גבע איצקוביץ (KGI), תביעה לבית משפט השלום בעיר.

1 צפייה בגלריה
חן מורבסקי מנכ"ל LabTech
חן מורבסקי מנכ"ל LabTech
חן מורבסקי, מנכ"ל LabTech
(צילום: Jason Alson)

מנגד בעירייה טענו כי קרן פז התחייבה לשאת בתשלום הפיתוח, שנעשה בעקבות שינוי ייעוד הקרקע מחקלאי למגורים, שגרם להעמסת תשתיות בכל השטח. נציגת העירייה שנחקרה בהליך המשפטי אף תיארה מצב מתמשך שבו העירייה גבתה היטלי פיתוח רגע לפני שהיזמים ביקשו לקבל היתר בנייה.
השופטת שרון צנציפר הלפמן הסתמכה על פסק הדין המפורסם של בית המשפט העליון, "דירות יוקרה", שבו בוטלו היטלי השבחה ופיתוח שהיו לא חוקיים, וקבעה כי "מדובר בסכום שרירותי, שנגבה ללא מקור הסמכה בהוראת חוק מתאימה". היא קבעה שמתוך 800 אלף השקלים תשיב העירייה כ־600 אלף שקל, כי חלק מסכום הפיתוח שנגבה היה עבור רכיב הבנייה ואותו חויבה החברה לשלם.