$
שוק ההון

תיבת הפנדורה של אולייר לא מפסיקה לשחרר חדשות רעות

הדי הקריסה של אולייר ממשיכים להישמע, ומדי שבוע נחשפת פרשה חדשה, שמדגישה את הסיכון הכרוך בהשקעה בחברות הזרות, ובייחוד את חוסר האונים של מחזיקי האג"ח בהתממשות תרחיש של כשל פירעון

יניב רחימי 07:3108.03.21
אי אפשר לנתק את טיוטת ההוראה של רשות ניירות ערך מהסדר החוב של אולייר - חברת BVI, שחובה למחזיקי האג"ח בישראל מסתכם ב־2.4 מיליארד שקל. הדי הקריסה של אולייר ממשיכים להישמע, ומדי שבוע נחשפת פרשה חדשה, שמדגישה את הסיכון הכרוך בהשקעה בחברות הזרות, ובייחוד את חוסר האונים של מחזיקי האג"ח בהתממשות תרחיש של כשל פירעון.

 

אחרי שבשבוע שעבר נודע כי רשות ני"ע פתחה בחקירה לגבי אולייר בחשד לביצוע עבירות על חוק ניירות ערך, פרסמה אתמול החברה, בבעלות יואל גולדמן, דיווח חריג שהוא התגשמות החשש המשמעותי והעמוק ביותר של מחזיקי האג"ח.

 

השותף של אולייר, שמחזיק ב־10% בחברה־הבת Prospect Heights Holdings LLC, שמחזיקה ב־14 חברות נכס, טוען שהוא, למעשה, הבעלים של 100% בחברה־הבת. הטענה לא התבטאה רק במילים, שכן ב־16 בפברואר השותף גרם לכל אחת מחברות הנכס לחתום על שטרות שבמסגרתם הועברו, לכאורה, הזכויות בנכסים לגוף אחר, שנמצא בבעלות השותף בלבד. מכאן שהשותף אינו שותף — אלא בעלים יחיד בנכסים שהופיעו בדו"חות אולייר.

 

בעל השליטה באולייר יואל גולדמן בעל השליטה באולייר יואל גולדמן

 

 

באולייר דוחים את הטענות, וכדי להגן על זכויותיה הגישה החברה תביעה לבית המשפט העליון במדינת ניו יורק. אולייר מבקשת מבית המשפט סעד הצהרתי שלפיו היא ממשיכה להחזיק ב־90% מהחברה־הבת, שלשותף אין זכויות ניהול על הנכסים האלה, וכי יש להעביר אותם חזרה לבעליהם המקוריים.

 

כל פגיעה בשווי נכסי אולייר, קל וחומר באחזקה בהם, היא פגיעה במחזיקי האג"ח, שמקווים להיפרע באמצעות מימוש נכסי החברה. הנזק לא מוגבל לסדרות ללא ביטחונות, אלא גם לאלה שיש להן שעבודים. הסיבה לכך היא ששווי הבטוחות נמוך מהיקף החוב כלפי הסדרות המובטחות. מכאן שהמחזיקים בכל סדרות האג"ח של אולייר לוטשים עיניים לנכסים הלא משועבדים של החברה.

x