$
בורסת ת"א

ועדת הכספים נתנה אור ירוק לברקת להתחיל ביישום השינויים בדרישות ההון מחברות הביטוח

בדיון בוועדה הציג יו"ר רשות שוק ההון את עיקרי דרישות ההון החדש והעריך כי הן ישפרו את התחרות בענף: "דרישות ההון כיום הן שרירותיות, יש להתאים אותן למקובל באירופה"

עירית אבישר 18:4613.10.20

יו"ר רשות שוק ההון, ד"ר משה ברקת, עבר היום את המשוכה של הכנסת בדרך לאישור דרישות ההון מחברות הביטוח - הוראות סולבנסי 2 האירופיות.

 

 

 

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) ביקש שוועדת הכספים תתכנס לדון בכוונתו של ברקת לבצע שינויים בדרישות ההון מחברות הביטוח ולהתאים אותן למקובל באירופה. הוועדה לא היתה צריכה להצביע על אישור הצעדים, אך בסוף הישיבה נתן יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני את ברכת הדרך לברקת להתקדם ביישום ההנחיות, שיחליפו את משטר ההון שהנהיגה קודמתו בתפקיד דורית סלינגר.

 

"אנחנו מבקשים להתאים את דרישות ההון בדומה למקובל באירופה. דרישות ההון באירופה מותאמות יותר לכל סגמנט של פעילות בחברות הביטוח, בעוד בישראל עד כה הדרישות היו שרירותיות יותר", אמר ברקת היום בדיון.

 

 

משה ברקת משה ברקת צילום: דוברות האוצר

 

ברקת נשאל האם הדרישות החדשות ישפרו את מפת התחרות ויחלחלו להורדת מחירים ללקוחות. הוא השיב כי השינוי הזה אמור לשפר את התחרות בענף הביטוח. "דרישות ההון הקודמות הביאו לכך שבפועל שתי חברות ביטוח יצאו ממפת התחרות. הן לא יכלו לקחת את הסיכונים, ויכולת התחרות שלהן נפגעה", אמר ברקת ורמז למגדל וכלל ביטוח.

 

למשטר ההון החדש אמורות להיות השלכות נוספות. כך למשל, הן אמורות להגדיל את ההשקעה בתשתיות של הגופים המוסדיים בישראל, זאת היות וכיום כללי ההון יוצרים העדפה להשקעות בחו"ל על פני פרויקטים בישראל. בנוסף, לפי הערכות, כללי ההון החדשים עשויים לשפר את היכולת של חברות הביטוח לחלק דיבידנד בעתיד.

x