שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

שוק המט"ח: היורו נופל ב-1.5% אחרי החלטת הריבית באירופה

המטבע האירופי נסחר בשוק המקומי ב-4.188 שקלים, הדולר מתחזק ב-0.5% ל-3.61 שקלים; הבנק האירופי הודיע על קיצוץ תוכנית הרכישות מ-30 מיליארד ל-15 מיליארד יורו - העלאת ריבית אינה באופק

שיר רייטר 23:3814.06.18

היורו נופל הערב (ה') לאחר הודעת הריבית של הבנק האירופי המרכזי, בשוק המקומי ובשווקים הבינלאומיים. המטבע האירופי נחלש ב-1.5% מול המטבע הישראלי ל-4.188 שקלים, הדולר מתחזק ב-0.5% ונסחר ב-3.61 שקלים. בשוק העולמי - היורו נופל ב-1.9% מול הדולר והצמד נסחר ב-1.158 דולר ליורו.

 

לפי השערים היציגים שנקבעו מוקדם יותר היום, עלה היורו ב-0.8% ל-4.250 שקלים והדולר התחזק ב-0.3% ל-3.596 שקלים.

 

הבנק המרכזי של האיחוד האירופי (ECB) הודיע כי בכוונתו לחתוך את היקף הרכישות שלו מ-30 מיליארד ל-15 מיליארד יורו, החל מחודש אוקטובר, וכי התוכנית כולה צפויה להסתיים ככל הנראה בחודש בדצמבר השנה.

נגיד הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי נגיד הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי צילום: איי אף פי

 

 

זוהי הארכה של 4 חודשים בתוכנית הרכישות של הבנק, שאמורה היתה להסתיים לפי העדכון האחרון של הבנק מהשנה שעברה בחודש ספטמבר הקרוב. הבנק הותיר את הריבית ללא שינוי, ברמתה האפסית, ואת הריבית על הפיקדונות על מינוס 0.4%.

 

במסיבת העיתונאים אמר נשיא הבנק האירופי מריו דראגי כי הבנק משוכנע בהמשך ההתכנסות של האינפלציה לעבר היעד של 2%. "הנתונים הכלכליים עדיין חלשים, אך משקפים בעקביות צמיחה מתונה ומקיפה". לדבריו, בישיבת הריבית של מועצת הבנק לא דנו במועד אפשרי של העלאת ריבית. הוא ציין כי ההחלטה בעניין תוכנית הרכישות התקבלה פה אחד.

 

בעניין זה אמר קלאוס ויסטסן, הכלכלן הבכיר לגוש היורו בפירמת פנת'און (Pantheon Macroeconomics). "במסיבת העיתונאים העביר דראגי מסר ברור לשווקים: 'אל תתחילו מתוך שעמום לתמחר עליות בריבית מייד לאחר סיום התוכנית ההקלה הכמותית. זהו גם סימן לכך שהשווקים לא צריכים לצפות לשינויים בתחזיות הריבית של הבנק עד הרבעון השני של השנה הבאה, מאוחר יותר מכפי שהשווקים ציפו עד עכשיו".

 

ראש מחלקת אירופה בבלאקרוק מייקל קראוצברגר (Michael Krautzberger), על הנפילה ביורו בעקבות הודעת הבנק האירופי: "זה לא צפוי להימשך יותר מדי, התגובה מעידה שהשווקים מתעניינים יותר בשיעורי הריבית מאשר בתוכנית ההקלה הכמותית... עדיין, זהו יום של תנודתיות אדירה, גם בשל האירועים באיטליה".

 

"הכלכלה האמריקאית במצב טוב מאוד"

 

אתמול בערב העלה הבנק המרכזי האמריקאי הפדרל ריזרב, בראשות ג'רום פאוול, את שיעור הריבית ב-0.25% לטווח שבין 1.75% ל-2%. בהודעה שהתלוותה להחלטה ציינו חברי ועדת השווקים הפתוחה, ה-FOMC, כי הם מעלים את התחזיות לארבע העלאות ריבית ב-2018, במקום התחזית הקודמת לשלוש העלאות השנה. במסיבת העיתונאים לאחר ההחלטה אמר יו"ר הפד פאוול כי "מצבה של כלכלת ארה"ב טוב מאוד, עדיין לא הכרזנו ניצחון על האינפלציה"

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >>

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x