$
שווקי חו"ל

הבנק האירופי חותך את הרכישות החודשיות ל-15 מיליארד יורו - התוכנית תסתיים בסוף השנה

הבנק ימשיך ברכישות של 30 מיליארד יורו והחל מאוקטובר ירד למחצית הסכום למשך 4 חודשים - התוכנית כולה צפויה להסתיים בחודש דצמבר השנה; הריבית נותרה ללא שינוי ברמתה האפסית, הריבית עלהפקדונות על מינוס 0.4%

מיקי גרינפלד 14:5114.06.18

הבנק המרכזי של האיחוד האירופי (ECB) הודיע היום (ה') כי בכוונתו לחתוך את היקף הרכישות שלו מ-30 מיליארד ל-15 מיליארד יורו, החל מחודש אוקטובר, וכי התוכנית כולה צפויה להסתיים ככל הנראה בחודש בדצמבר השנה. 

 

זוהי הארכה של 4 חודשים בתוכנית הרכישות של הבנק, שאמורה היתה להסתיים לפי העדכון האחרון של הבנק מהשנה שעברה בחודש ספטמבר הקרוב. הבנק הותיר את הריבית ללא שינוי, ברמתה האפסית, ואת הריבית על הפיקדונות על מינוס 0.4%.  

 

"מועצת המושלים של הבנק צופה שאחרי ספטמבר 2018, אם הנתונים יאשרו את ציפיות האינפלציה לטווח הבינוני של המועצה, קצב הרכישות החודשי ירד ל-15 מיליארד יורו, עד לסוף דצמבר 2018, ואז תוכנית הרכישות תסתיים", נאמר בהודעה הרשמית של הבנק".

 

במסיבת העיתונאים אמר נשיא הבנק האירופי דראגי כי הבנק משוכנע בהמשך ההתכנסות של האינפלציה לעבר היעד של 2%. "הנתונים הכלכליים עדיין חלשים, אך משקפים בעקביות צמיחה מתונה ומקיפה". לדבריו, בישיבת הריבית של מועצת הבנק לא דנו במועד אפשרי של העלאת ריבית. הוא ציין כי ההחלטה בעניין תוכנית הרכישות התקבלה פה אחד.

 

בעניין זה אמר קלאוס ויסטסן, הכלכלן הבכיר לגוש היורו בפירמת פנת'און (Pantheon Macroeconomics). "במסיבת העיתונאים העביר דראגי מסר ברור לשווקים: 'אל תתחילו מתוך שעמום לתמחר עליות בריבית מייד לאחר סיום התוכנית ההקלה הכמותית. זהו גם סימן לכך שהשווקים לא צריכים לצפות לשינויים בתחזיות הריבית של הבנק עד הרבעון השני של השנה הבאה, מאוחר יותר מכפי שהשווקים ציפו עד עכשיו".

 

דראגי העביר ביקורת על מדיניות הפרוטקציוניזם (שאותה מוביל הנשיא טראמפ), והגדיר אותה "איום" על הכלכלה הגלובאלית. בעניין הטלטלה הפוליטית שעברה לאחרונה על איטליה, מדינת האם של דראגי, אמר נשיא הבנק כי הוא אינו רואה בשווקים סימנים לחששות מסיכון גובר בשל האירועים.

 

מריו דראגי מריו דראגי צילום: איי אף פי

 

 

תחנות עיקריות בתוכנית הרכישות של ה-ECB

העדכון של היום הוא האחרון בסדרה של עדכונים בתוכנית הרכישות (ההקלה הכמותית, QE) שהוביל הבנק האירופי, והוא מגיע 8 חודשים לאחר השינוי הקודם שנעשה בה, בהחלטת הריבית של ה-26 באוקטובר 2017. אז הודיע הבנק האירופי על הפחתת היקף הרכישות החודשי מ-60 מיליארד יורו ל-30 מיליארד יורו - ועל הארכת תקופת הרכישות, שהיתה אמורה להסתיים בדצמבר 2017, עד ספטמבר 2018. לפיכך, סכום הרכישות שהתווסף, לפי התוואי של עדכון אוקטובר שנה שעברה עמד על 240 מיליארד יורו.

  

תוכנית הרכישות של הבנק האירופי הושקה בינואר 2015 והיא כללה במקור רכישות בהיקף של 60 מיליארד יורו לחודש, עם דד ליין מקורי של ספטמבר 2016 - ובסך הכול סכום רכישות של 1.2 טריליון דולר. התוכנית נועדה לסייע לכלכלת אירופה לצאת לצמיחה מחודשת, לאחר דשדוש ארוך ומתמשך, בעקבות המשבר הפיננסי. מאז ההודעה הראשונה עודכנה התוכנית כמה וכמה פעמים.

 

בדצמבר 2015 הודיע דראגי על הארכת התוכנית בחצי שנה, עד למרץ 2017, וארבעה חודשים מאוחר יותר, באפריל 2016, עדכן הבנק את היקף הרכישות כלפי מעלה, ל-80 מיליארד דולר. בדצמבר 2016 שינה הבנק שוב פעם את תנאי התוכנית, שהוארכה עד לדצמבר 2017, סוף שנה זו, ובמקביל צמצם את הרכישות ל-60 מיליארד יורו.

 

תוכנית הרכישות של הבנק האירופי הושקה זמן רב לאחר שבנקים מרכזיים בעולם יצאו עם תוכניות משלהם, ובכלל זה הפד, הבנק המרכזי ביפן ומקבילו באנגליה. היסטורית, תוכנית ההקלה הכמותית הרשמית הראשונה הושקה ביפן בתחילת שנות ה-2000 (תוכנית שונה מזו שמנהיג כיום הבנק המרכזי במדינה), בעקבות ההאטה המתמשכת בכלכלה היפנית.

  

המשבר הפיננסי הוביל את הפד לפתוח בתוכנית משלו, בנובמבר 2008, ומאז הציג יו"ר הפד דאז בן ברננקי עוד 2 תוכניות נוספות - עד שביוני 2013 הכריז כי הבנק יחל בצמצום חודשי של היקף הרכישות, עד לסיום מוחלט של התוכנית השלישית (והאחרונה). 

 

הבנק האירופי הבנק האירופי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x