$
שוק ההון

גבעות עולם דיווחה באיחור שרישיון הפקת הנפט שלה הופקע

יום לפני שהשותפות דיווחה לבורסה על כינוס אסיפה שנתית מיוחדת, שלח לה משרד האנרגיה מכתב רשמי שבו הפקיע מידיה רשמית את היכולת לחפש או להפיק נפט. גבעות עולם: "כל הדיווחים מתבצעים תחת ליווי משפטי"

ליאור גוטמן 19:0816.05.18

שותפות גבעות עולם, שמחזיקה בזכויות הנפט בקידוחי "מגד" שליד ראש העין, דיווחה אתמול (ג) לבורסה על "הודעה בדבר כינוס אסיפה שנתית ומיוחדת של בעלי יחידות ההשתתפות", עם תאריך יעד של 20 ביוני הקרוב.

 

 

עיון בדיווח של גבעות עולם מעלה שהיא מבקשת לאשר שורת מהלכים לרבות מיזוג יחידות השתתפות כמו גם "לאשר את הגדלת הון השותפות המוגבלת בסכום של 50 מליון דולר ולצורך זה לבצע הנפקת זכויות או הנפקות נוספות וגיוס הון על פיהן".

 

אולם מבדיקת "כלכליסט" עולה שמה שנגרע מהדיווח הוא פרט מהותי לפיו יממה קודם לכן, כלומר ביום שני ב-14 במאי, שלח להם הממונה על הנפט שבמשרד האנרגיה מכתב רשמי שם הוא קובע שזכויות הנפט במאגר איתן לא תקפות, כלומר שהוא מפקיע מידיהם רשמית את היכולת לחפש או להפיק נפט.

 

המכתב שלהממונה על הנפט נשלח לאחר שהוא הזהיר את גבעות עולם שהוא מתכנן מהלך שכזה, וזאת תחת שורת נימוקים לרבות אי עמידה לכאורה בתוכניות העבודה או במימון הנדרש כדי לפתח את בארות הנפט שנקדחו שם.

 

יצוין שגבעות עולם ענתה על המכתב של הממונה על הנפט כבר למחרת, כלומר ב-15 לחודש הוא יום הדיווח, תוך שליחת צבר רב של מסמכים שמעידים שהם לכאורה כן עומדים בדרישות הממונה. לפני כשעה קלה (ד) אכן גבעות עולם דיווחה על המכתבף אולם גם אם החומרים שהועברו חזרה לידי הממונה יספקו את דעתו, עדיין הדיווח על האספה יצא ללא הדיווח המקביל על הפקעת הרישיונות.

 

גבעות עולם גבעות עולם צילום: צביקה טישלר

 

גבעות עולם הוקמה ב־1993, וב־2004 היא קיבלה רישיון הפקה ל־30 שנה. לפי דיווחי החברה לבורסה, בין יוני 2011 ליוני 2017 הופקו שם כ־1.05 מיליון חביות נפט. אלה הניבו לשותפות לאורך השנים הכנסות של כ־85 מיליון דולר. על פי ההערכות הגאולוגיות, במקום יש עדיין פוטנציאל הפקה של כמה מיליוני חביות נפט, חלקן אולי בשטח הרשות הפלסטינית. כפי שנחשף ב"כלכליס"ט שר האנרגיה לשעבר משה שחל מוביל קבוצת משקיעים לרכישת זכויות המאגרים, שכוללת בין השאר את מנכ"ל החברה לישראל לשעבר ניר גלעד ויו"ר דלק אנרגיה שלעבר גדעון תדמור.

 

ממשרד האנרגיה נמסר בתגובה שאכן יצא מכתב שלאחריו התקבלו עוד חומרים מטעם גבעות עולם. החומרים יבחנו בתקופה הקרובה.

 

בשיחה עם המנכ"ל הזמני של השותפות אמיר בן דוד הוא אמר ל"כלכליסט" שלתפיסתו אין קשר בין שני הדיווחים. בן דוד עוד טוען שהחברה דיווחה כפי שמצופה על כל האירועים והכל מתבצע תחת ליווי משפטי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x