שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

יצחק תשובה חילץ את יוסי אבו מחוב של 6 מיליון שקל

דלק קידוחים העניקה ב־2011 למנכ"ל שלה ערבות להלוואה שנטל למימון רכישת יה"ש שמחירן נחתך. מועד הפירעון הגיע והחברה שילמה את יתרת החוב של אבו

אורן פרוינד 07:4902.10.17

בערב יום הכיפורים דיווחה דלק אנרגיה כי רכשה יחידות השתתפות של החברה־הבת דלק קידוחים מהמנכ"ל יוסי אבו, בסכום של 5.7 מיליון שקל. החברה דיווחה כי הרכישה נעשתה מתוקף ערבות שנתנה דלק אנרגיה להלוואה שנטל אבו לפני כשש שנים לרכישת מניות דלק קידוחים.  

בשנת 2011, שנתיים לאחר הגילוי של מאגרי הגז הגדולים תמר ולווייתן, העניקה דלק אנרגיה למנכ"ל אבו הטבה בדמות ערבות נטילת הלוואה בנקאית של 12 מיליון שקל לרכישת יחידדות השתתפות של דלק קידוחים.

 

התכנית היתה שאבו ייטול הלוואה בנקאית של 12 מיליון שקל לחמש שנים. הלוואה זו היתה אמורה לשמש אותו למינוף לצורך רכישה של יה"ש נוספות של דלק קידוחים מתוך הנחה שמחירן יעלה והוא יוכל למכור, להחזיר את ההלוואה, ולהשאר עם רווחים ביד.

 

בתחילה התוכנית עבדה כשורה. אבו רכש באוקטובר 2011 מנה ראשונה של יה"ש ב־6 מיליון שקל, במחיר של 11.48 שקל ליחידה, ומנה שנייה של 6 מיליון שקל ביוני 2012, במחיר של 11.97 שקל ליחידה. עד 2014 הוא היה מורווח על שתי השקעות אלו, על הנייר, ב־70%. אלא שאז הגיעה השינוי הדרמטי בענף האנרגיה. רשות הגבלים עסקיים שבראשה עמד אז דיויד גילה יצאה נגד מונופול הגז ומחירן של יחידות ההשתתפות החל לקרוס בבורסה, ואיתו גם ההשקעה של אבו. היום נסחרות יחידות ההשתפות במחיר של 10.8 שקלים, נמוך מהמחיר שבו ביצע אבו את שתי ההשקעות שלו.

 

בתחילת 2017 הגיע המועד הראשון להחזר ההלוואה של אבו. הוא החליט שלא למכור את המניות ומימן את ההחזר מכיסו האישי. בימים אלו הגיע העת לפרוע את המחצית השנייה של החוב בהיקף של 6 מיליון שקל. אבו החליט הפעם לממש את ההטבה שקיבל בזמנו בדמות ערבות להלוואה. דלק אנרגיה רכשה בעסקה מחוץ לבורסה יה"ש בשווי של 5.7 מיליון שקל לפי מחיר של 11.16 שקלים ליה"ש וכך פרע אבו את החוב הבנקאי שלו. דלק קידוחים אף שילמה מקופת החברה את היתרה.

 

 

יוסי אבו מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו מנכ"ל דלק קידוחים צילום: אוראל כהן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x