שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

פחות מחצי אחוז - זה מה שהשקיעו הגופים המוסדיים באג"ח של טבע

החשיפה של גופי הפנסיה וקרנות הנאמנות בישראל לאג"ח שהנפיקה טבע מסתכמת בכ-400 מיליון שקל. זאת, מתוך כ-120 מיליארד שקל בסדרות האג"ח הנסחרות שלה

רחלי בינדמן 13:5206.08.17

הגופים המוסדיים חשופים לאגרות החוב של טבע בשיעורים זניחים יחסית לגודל הסדרות. לפי נתוני אתר סטוקר (Stocker), החשיפה של גופי הפנסיה וקרנות הנאמנות בישראל לאגרות החוב שהנפיקה טבע מסתכמת בכ-400 מיליון שקל (0.3%), נכון לסוף מרץ האחרון וזאת מתוך כ-120 מיליארד שקל (בתרגום לשקלים מיורו ופרנק) בסדרות האג"ח הנסחרות של טבע.

 

 

בדיקת "כלכליסט" מעלה כי הגופים עם החשיפה היחסית גבוהה לאגרות החוב הם ילין לפידות ופסגות. לילין חשיפה של 193 מיליון שקל לאגרות החוב של טבע בדגש על שתי סדרות, אחת עם מח"מ של 5.26 שנים נכון לסוף מרץ ושניה עם מח"מ של 7.99 שנים. לפסגות חשיפה של כ-53 מיליון שקל לאג"ח בדגש על סדרה אחת עם מח"מ של 4.17 שנים.

 

טבע טבע צילום: בלומברג

 

אלא ש"לכלכליסט" נודע כי מאז סוף מרץ פסגות נפטרו מכל אחזקותיהם בטבע – מחצית מהאחזקות נמכרו במהלך חודש מאי ומחצית נוספת בהיקף של כ-25 מיליון שקל נמכרה ביום שישי האחרון בסמוך לירידות במנייה.

 

על רקע הירידה החדה במניית החברה בשני ימי המסחר האחרונים בוול סטריט (המניה איבדה כשליש משוויה), בעקבות דוחות גרועים שפרסמה שחשפו את כישלון רכישת הענק של חברת אקטביס, מתגבר החשש של בעלי אגרות החוב שטבע עלולה להתקשות בהחזר תשלומי האג"ח שהנפיקה.

 

בשלב זה, נאמר ל"כלכליסט", כי אין בכוונת ילין לבצע מהלכים אקטיבים מול טבע לשם בירור סטטוס תשלום החוב והבטחת החזרו. ביולי אשתקד השלימה טבע גיוס ענק של 15 מיליארד דולר בהנפקת אג"ח בוול סטריט, ונהנתה מביקושי עתק של פי 5 מהיקף הגיוס. טבע הנפיקה אז 6 סדרות אג"ח בטווח של שנתיים, שלוש, 5, 7, 10 ו-30 שנה עם מח"מ (משך חיים ממוצע של 8 שנים וריבית ממוצעת של 2.7% בלבד.


 

הנפקת הענק הזו נועדה לממן את רכישת אקטביס שעליה שילמה טבע 35 מיליארד דולר, עסקת רכישה שכאמור כעת מתברר כשלונה המלא. באותה עת המשקיעים הביעו אמון גדול ביכולת שירות החוב של טבע שכן הריבית שנסגרה לאג"ח ל-10 שנים שיקפה מרווח ריבית של 1.6% בלבד לריבית על אג"ח ממשלת ארה"ב. אגרות החוב ל-30 שנה גוייסו בריבית המשקפת מרווח של 1.85% בלבד ביחס לתשואת אג"ח ממשלת ארה"ב לתקופה זו. בעקבות הדוחות הגרועים שפרסמה טבע והירידה החדה במחיר המניה, גם אגרות החוב של טבע החלו להיות מושפעות. תשואת האג"ח ל-10 שנים זינקה ביום שישי האחרון מרמה של 3.7% לרמה של-4.2%. כמו כן, תשואת האגרת ל-5 שנים קפצה מ-2.6% ל-3.4%.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x