$
מט"ח וסחורות

ביקושי ענק של 67 מיליארד דולר בהנפקת האג"ח של סעודיה

הנפקת האג"ח, שזכתה לתואר ההנפקה הממשלתית הגדולה ביותר של מדינה בשווקים המתעוררים, הסתכמה ב-17.5 מיליארד דולר

סעודיה השלימה היום (ד') לראשונה בתולדותיה הנפקת אג"ח דולריות בשוק הבינלאומי. ההנפקה, שזכתה לביקושים עצומים של 67 מיליארד דולר הסתכמה ב-17.5 מיליארד דולר.

הנפקה האג"ח, שזכתה לתואר ההנפקה הממשלתית הגדולה ביותר של מדינה בשווקים המתעוררים, הגיעה אחרי שנתיים קשות למשק הסעודי, שסבל מירידה של כ־50% במחיר הנפט וספקות הולכים וגוברים לגבי יציבותו. בריאד טוענים כי ההנפקה הנוכחית היא חלק מרפורמה מרחיקת לכת שתבוצע במהלך השנים הקרובות ונועדה לנתק אותה מהתלות בנפט, בין השאר באמצעות הגברת השקיפות ומשיכת משקיעים זרים.

 

על פי גורמים בוול סטריט, הביקוש העצום נבע בעיקר בגלל הריביות הנמוכות בעולם והתסכול של המשקיעים מחוסר של נכסים מניבים. מכירת האג"ח הייתה הצלחה עבור יצואנית הנפט הגדולה בעולם במאמציה לשכנע את המשקיעים כי הוא יכולה להתמודד עם עידן של מחירי נפט נמוכים, וברצונה להפחית את התלות שלה בנפט, הוסיפו.

 

סעודיה הנפיקה אג"ח ל־5 שנים בהיקף 5.5 מיליארד דולר ותמחרה אותם במרווח של 135 נקודות בסיס (1.35%) מעל האג"ח הממשלתיות האמריקאיות המקבילות, את האג"ח ל־10 שנים, שגם אותן הנפיקה סעודיה בהיקף 5.5 מיליארד דולר, היא תמחרה במרווח של 165 נקודות בסיס (1.65%) מעל המקבילות האמריקאיות, ואת האג"ח ל־30 שנה, שאותן היא הנפיקה בהיקף של 6.5 מיליארד דולר, תמחרה סעודיה במרווח של 210 נקודות בסיס מעל האמריקאיות. חתמי ההנפקה הסעודית היו שלושה בנקים בינלאומיים מובילים - סיטי גרופ, ג'יי.פי מורגן ו־HSBC.

 

סעודיה - הרובע הפיננסי על שם המלך עבדאללה סעודיה - הרובע הפיננסי על שם המלך עבדאללה צילום: בלומברג

בטל שלח
    לכל התגובות
    x