$
המזרח התיכון

סעודיה מקצצת 20% בשכר השרים

על רקע תפיחת הגירעון בשל נפילת מחיר הנפט, ביטלה ממשלת סעודיה את הבונוס לעובדי המדינה ושוקלת ביטול פרויקטים ב-20 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 11:2427.09.16

סעודיה ביטלה את הבונוסים לעובדי המדינה וקיצצה את שכר השרים ב-20%, במסגרת צעדים לצמצום הגירעון התופח כתוצאה מהשפל במחירי הנפט. "ההוצאות על השכר נסקו עם השגשוג בנפט", אמר סימון וויליאמס מ-HSBC Holdings. "העידן ההוא הסתיים".

 

הממשלה גם קיצצה את המענקים לעובדי מדינה וכן קיצצה 15% משכרם של חברי מועצת ה"שורה" - הגוף המייעץ לממשלה, כך על פי סוכנות הידיעות הממשלתית. הסוכנות ציטטה מהודעת הממשלה לאחר ישיבת הקבינט ומהצווים המלכותיים. החלטה זו משפיעה על תשלומי הבונוסים שהיו אמורים להתקבל החודש, דיווחה הסוכנות.

 

תחת הנהגתו של המשנה לנסיך, מוחמד בין סלמאן, יצואנית הנפט הגדולה בעולם מנסה להתמודד עם הגירעון בתוצר שצמח ב-16% בשנה שעברה - הצמיחה החדה מבין 20 הכלכלות הגדולות בעולם. כמו כן, הממשלה הסעודית דחתה תשלומים לקבלנים והחלה לקצץ בסבסוד לדלק, בניסיון להתמודד עם ירידה בהכנסות מהנפט.

הנסיך מוחמד בן סלמאן הנסיך מוחמד בן סלמאן צילום: בלומברג

 

מחירי הנפט הנמוכים וצעדי הצנע שנוקטת הממשלה החלו לתת את אותותיהם בכלכלה הסעודית, ולפי הנתונים שבידי בלומברג תחזיות הצמיחה מאטות ל-1.1% לשנה הנוכחית - שיעור הצמיחה הנמוך ביותר במדינה מאז שנת 2009. בנוסף, ההוצאה הפרטית במדינה נפגעה כתוצאה ממאמצי הממשלה לצמצם את הגירעון.

 

בהצהרת הממשלה - ששוקלת לבטל פרויקטים מתוכננים שונים בהיקף של 20 מיליארד דולר וכן לקצץ עד רבע משכר השרים כדי לתקן את המצב הפיננסי - לא נמסר כמה היא מצפה לחסוך על ידי צעדים אלו. כך מסרו לבלומברג גורמים המקורבים לעניין.

 

סעודיה גם שוקלת מכירה ראשונה אי פעם של אגרות חוב בינלאומיות, וגיוס של יותר מ-10 מיליארד דולר. בשנה שעברה הוקמה בממלכה משרד לניהול פרויקטים ארציים כדי לפקח על היקפי הוצאות ההון ולהבטיח ביצוע יעיל של פרויקטים ממשלתיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x