$
המזרח התיכון

לראשונה בתולדותיה: סעודיה תנפיק מחר אג"ח דולריות

עם גירעון תקציבי שצפוי להגיע ל־87 מיליארד דולר וקיצוץ חד בהוצאות הממשלה, תנסה ריאד לגייס חובות ממשקיעים זרים. המהלך ישמש גם בלון ניסוי להנפקה של חברת הנפט הממשלתית אראמקו. התשואה: גבוהה במעט משל השכנים מקטאר

דורון פסקין 19:2718.10.16

סעודיה תנפיק מחר (ד') לראשונה בתולדותיה אג"ח דולריות בשוק הבינלאומי.

 

 

 

בהנפקה, שבאה אחרי שבועות ארוכים של פגישות עם משקיעים פוטנציאליים תמכור הממשלת הסעודית אג"ח לתקופה של חמש, 10 ו־30 שנה.

 

 

מתקן של אראמקו. סימן לבאות? מתקן של אראמקו. סימן לבאות? צילום: רויטרס

 

לפי הערכות, סעודיה תציע למשקיעים תשואה מעט גבוהה יותר מאלו של האג"ח הדולריות של קטאר השכנה. הנסיכות הנפיקה לפני חצי שנה אג"ח ל־5 שנים בהיקף 3.5 מיליארד דולר ותמחרה אותם במרווח של 120 נקודות בסיס (1.2%) מעל האג"ח הממשלתיות האמריקאיות המקבילות, את האג"ח ל־10 שנים, שגם אותן הנפיקה קטאר בהיקף 3.5 מיליארד דולר, היא תמחרה במרווח של 150 נקודות בסיס (1.5%) מעל המקבילות האמריקאיות, ואת האג"ח ל־30 שנה, שאותן היא הנפיקה בהיקף של 2 מיליארד דולר, תמחרה קטאר במרווח של 210 נקודות בסיס מעל האמריקאיות.

 

עם זאת יש לזכור כי דירוג האשראי הבינלאומי של קטאר עדיף על זה של סעודיה בין היתר בגלל מרכיב הסיכון לנוכח מעורבותה בסכסוך בתימן, המתיחות הגואה עם איראן והספקות לגבי היציבות הפנימית בממלכה. עבור המשקיעים האמריקאים, החוק שהתקבל לאחרונה ושמאפשר לקורבנות פיגועי ה־11 בספטמבר לתבוע פיצויים מממשלת סעודיה, צפוי להשפיע גם כן, אם כי באופן מינורי, על ההנפקה הנוכחית.

 

ההנפקה מגיעה אחרי שנתיים קשות למשק הסעודי, שסבל מירידה של כ־50% במחיר הנפט וספקות הולכים וגוברים לגבי יציבותו. בריאד טוענים כי ההנפקה הנוכחית היא חלק מרפורמה מרחיקת לכת שתבוצע במהלך השנים הקרובות ונועדה לנתק אותה מהתלות בנפט, בין השאר באמצעות הגברת השקיפות ומשיכת משקיעים זרים.

 

 

 

משרד האוצר הסעודי צופה השנה גירעון תקציבי של 87 מיליארד דולר ואם נוסיף לכך את קשיי הנזילות בשוק המקומי, קל להבין את הפנייה הסעודית לשוק הבינלאומי במטרה לנסות ו"למכור" חובות למשקיעים זרים. לא כל הפרטים לגבי ההנפקה נחשפו במהלך הפגישות שערכו הסעודים עם נציגים מוסדיים מובילים בעולם. כך למשל, שווי ההנפקה לא ידוע במדויק אך לפי הערכות בנקאיות מדובר ב־15 מיליארד דולר לפחות. לפי הערכות, הביקושים להנפקה עשויים להגיע לכ־50 מיליארד דולר. אם זה אכן יהיה המצב, סעודיה תצטרך לקבל החלטה קשה.

 

מצד אחד, אם מחירי הנפט ימשיכו לדשדש בשנים הקרובות, הסעודים ירצו לגייס הפעם סכום גבוה ככל שניתן, כיוון שבעתיד מחיר ההנפקה עלול להיות גבוה יותר בשל הורדה אפשרית של דירוג האשראי. מצד שני, ההנפקה הזו צפויה להוות רק סנונית ראשונה בדרך להנפקות אג"ח ממשלתיות נוספות בשנים הבאות, וכן הנפקות אג"ח של חברות סעודיות בולטות, דוגמת תאגיד הנפט הממשלתי אראמקו. לכן, כדי להבטיח את אטרקטיביות ההנפקות הבאות הסעודים יצטרכו למצוא את האיזון הנכון בין מחיר האג"ח לבין היקף ההנפקה הנוכחית. אף שהסעודים סירבו לחשוף את התמחור של האג"ח, במפרץ מעריכים כי הסעודים יוותרו על כמה מיליארדי דולרים כדי לשמור את התשואה נמוכה ככל האפשר.

 

 

 

חתמי ההנפקה הסעודית יהיו שלושה בנקים בינלאומיים מובילים - סיטי גרופ, ג'יי.פי מורגן ו־HSBC. ההנפקה תצרף את סעודיה לשוק הגואה של הנפקות האג"ח של מדינות מפרץ, שהגיע מתחילת השנה לכ־60 מיליארד דולר. ההיקף חסר התקדים מעיד על מצוקת המימון של המדינות, שכלכלתן נשענת על הנפט. סימנים לכך כבר ניכרו בסעודיה מתחילת השנה כאשר, בין השאר, החליטה הממשלה על קיצוץ בשכר עובדי המדינה, קיצוץ סובסידיות לחשמל, מים ודלקים והקפאת תקציבים לפרויקטים שונים. הקיצוצים הממשלתיים הביאו לפגיעה קשה במגזר הפרטי, ובייחוד בחברות בנייה פרטיות שנאלצו לפטר אלפי עובדים או לעכב משכורות לעובדים במשך חודשים.

 

הכותב הוא מומחה לכלכלות המזה"ת

בטל שלח
    לכל התגובות
    x