$
בורסת ת"א

"עלויות המימון של עסקת אלרגן יושפעו מהברקזיט"

טבע ביצעה מכירת מוצרים נוספת שמקרבת אותה לקבלת אישור לרכישת חטיבת הגנריקה אקטביס. אבל הריבית שתשלם על גיוס חוב מתוכנן של 22 מיליארד דולר, תגדל בגלל המשבר הפיננסי הנוכחי

דרור רייך 07:3129.06.16

חברת טבענמצאת בישורת האחרונה לסגירת עסקת הענק של רכישת אקטביס ג'נריקס, החטיבה הגנרית של אלרגן תמורת 40.5 מיליארד דולר. כחלק מהתהליך נודע למשקיעים שלשום כי טבע ואלרגן חתמו על הסכם למכירת סל של 42 מוצרים לקבוצת הפארמה האוסטרלית, Mayne, תמורת 652 מיליון דולר במזומן.

 

מכירה זו מצטרפת למכירות נוספות שבוצעו כחלק מהיערכותה של טבע לקבלת האישור של רשות הגבלים עסקיים (FTC) בארה"ב. טבע כבר זכתה באישור רגולטורי לרכישתה של אקטוויס ג'נריקס מהמועצה האירופית.

 

סל של 1.6 מיליארד דולר

סל המוצרים שנמכר שלשום מכיל 37 תרופות משווקות ו־5 תרופות הנמצאות בשלבי פיתוח, ומכירתן צפויה לייצר לקבוצה הכנסות של 237 מיליון דולר ב־2017. טבע הצהירה בעבר כי היא צריכה למכור מוצרים בהיקף מכירות משוער של 1.1 מיליארד דולר כדי לרכוש את אקטוויס ולהפוך לחברת הגנריקה הגדולה בעולם.

 

ב־21 ביוני מכרה טבע תיק של 15 מוצרים גנריים תמורת 586 מיליון דולר לאימפקס לבורטוריז וב־13 ביולי היא מכרה 8 מוצרים גנריים לחברת ד"ר רדיז' לברטוריס ההודית תמורת 350 מיליון דולר. בין שתי המכירות אלה ביצעה טבע מכירה קטנה של 5 מוצרים תמורת 40 מיליון דולר לסאגאנט פרמסוטיקלס, ובכך מגיע היקף המוצרים שמכרה ל־1.628 מיליארד דולר.

 

 

 

"ראשי טבע ציינו לאחרונה כי הם נחושים לבצע את עסקת אלרגן" אמרה סבינה לוי, אנליסטית הפארמה של לידר שוקי הון "לפי קצב עסקאות המכירה האחרונות הם נמצאים לקראת סגירה, ואני מעריכה שמדובר בעניין של ימים ספורים, אולי תחילת שבוע הבא. ההסתברות שטבע תוותר על העסקה היא נמוכה, אחרת היא לא הייתה מממשת נכסים בקצב כזה. אבל המשקיעים צריכים לשים לב לסוגית מימון העסקה. טבע תממן את הרכישה באמצעות כ־7 מיליארד דולר שגייסה בהנפקת המניות בדצמבר אשתקד והלוואות של 5 מיליארד דולר שלקחה מ־23 בנקים בנובמבר 2015.

 

"אבל חלק הארי של המימון מתוכנן באמצעות גיוס אג"ח עתידי בבהיקף של 22-20 מיליארד דולר. אומנם לטבע ישנה הלוואת גישור של שנה שבמהלכה היא צריכה למצוא חלון הזדמנויות לגייס את החוב אבל תנאי השוק שונים היום. הברקזיט ייצר לחץ על הגופים הפיננסים וסקטור הפארמה סובל מלחץ ואי־וודאות מתחילת 2016. אין ספק שטבע תצליח לגייס בקלות את החוב, השאלה היא באיזה עליות מימון היא תעשה את זה".

 

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

הרבה סימני שאלה יתבהרו

סטיבן טפר, אנליסט הפארמה של בית ההשקעות אי.בי.אי, מסכים עם לוי. "טבע צריכה לגייס חוב אבל לא ידוע איזה ריבית היא תקבל בגלל הברקזיט. היא אומנם היא תקבל בין מיליארד דולר לשני מיליארד דולר מהמכירות שעליהם דיווחה, ולכן אולי היקף הגיוס ירד אבל כרגע אי אפשר לראות את התמונה המלאה. אני מאמין שהעסקה תיסגר בקרוב, אולי ביום חמישי השבוע, או בשבוע הראשון או השני של יולי.

 

"בנוסף, יש הרבה סימני שאלה שיתחילו להתבהר בשלושת החודשים הקרובים. אנחנו נקבל מעט מאוד מהמספרים בהתחלה, חלק רק באוגוסט עם תחזית עד סוף 2016. לגבי תחזית ההכנסות של החברה המשותפת ל־2017 ו־2018 נדע בערך בספטמבר, ורק אז נדע מה המחיר נטו ששילמה טבע לאלרגן בניכוי מכירת הנכסים שדווחו בשבועות האחרונים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x