$
שווקי חו"ל

טבע מכרה חבילת גנריקה נוספת - תמורת 586 מיליון דולר

המכירה בוצעה כחלק מהדרישות שהוצגו על ידי ועדת הסחר האמריקאית, כתנאי להשלמת הרכישה של חטיבת הגנריקה באלרגן

דרור רייך 17:0621.06.16

טבע מכרה חבילת גנריקה, בדרך להשלמת עסקת אלרגן. בהמשך לקשיים שהערימה וועדת הסחר הפדראלי (FTC) על העסקה שתהפוך את טבע לחברת הגנריקה הגדולה בעולם.  

כחלק מהתנאים שהציבה הוועדה  (מעין רשות הגבלים אמריקאית) לקראת השלמת הרכישה, תמורת 40.5 מיליארד דולר, מכרה היום טבע מוצרים גנריים בשווי של 586 מיליון דולר. ,

 

הרוכשת הינה אימפקס לבורטוריז (סימול IPXL), המתמחה בפיתוח גרסות בעלות שחרור מושהה לתרופות, ובעלת פורטפוליו של כ-70 תרופות גינריות. מניית החברה נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 2.4 מיליארד דולר.

 

מכירה זו מצטרפת למכירה גדולה נוספת שהתבצעה ב-13 ליוני, אז מכרה טבע 8 מוצרים גנריים לחברת ד"ר רדיז' לברטוריס ההודית תמורת 350 מיליון דולר במזומן. מדובר באחת העסקאות הגדולות שביצעה החברה ההודית הנסחרת בבורסה של ניו יורק לפי שווי של 7.7 מיליארד דולר, והיא נועדה לבסס את עסקיה בארה"ב.

 

בין 2 המכירות המשמעותיות ביצעה טבע מכירה קטנה של 5 מוצרים בהיקף של 40 מיליון דולר לחברת סאגאנט פרמסוטיקלס עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק חומרים תרופתיים להזרקה.

 

על פי הפרסומים המוקדמים של סוכנות הידיעות רוויטרס, טבע צריכה למכור בארה"ב נכסים בשווי של כ־2 מיליארד דולר כדי לעמוד בהתניות הוועדת הסחר הפדראלי (FTC), על מנת לקבל אישור לרכישת החטיבה הגנרית של חברת אלרגן.

 

טבע מצידה העריכה שתידרש לממש נכסים של כ־1.1 מיליארד דולר כתנאי לאישור העסקה עם אלרגן, לעומת צפי מקורי לנכסים עם היקף מכירות מתחת למיליארד. טבע כבר זכתה באישור רגולטורי לרכישה של אקטוויס ג'נריקס מהמועצה האירופית.

 

מנכ"ל טבע ארז ויגודמן מנכ"ל טבע ארז ויגודמן צילום: עמית שעל

 

האם תהיה דחייה שלישית בעסקה?

מועד סגירת העסקת של רכישת אקטביס (Actavis), החטיבה הגנרית של אלרגן, ע"י טבע שהוכרזה ביולי 2015, נדחה כבר פעמיים. בפעם הראשונה מינואר־מרץ 2016 לאפריל 2016, ולאחר מכן ליוני 2016.

 

"אנו מתעתדים לסגור במהלך חודש יוני את העסקה עם אלרגן. זאת האינטגרציה המרכזית שיש לנו השנה, שכנראה תימשך גם אחרי 2016", כך אמר אייל דשא, סמנכ"ל הכספים של טבע, בכנס השנתי של בנק ההשקעות אופנהיימר רק בסוף מאי האחרון.

 

דשא ציין אז כי הרווחיות בתחום הגנריקה עלתה ל-28% בשנת 2015 ושהחברה החליטה במודע להתמקד בחלקים הרווחיים של הגנריקה, ולצאת מהחלקים שלא יוצרים רווחים.

 

אם לא די בעיכוב העסקה, הפיננשל טיימס ציין לאחרונה כי "טבע משלמת סכום מופרז על אלרגן מפני שההסכם הושג באווירה השונה מזו השולטת היום". העיתון הבריטי ציין כי "ביקורת ציבורית ופוליטית בארה"ב על אופן תמחור התרופות, מעוררת חשש שהרגולטורים יפעלו בקרוב בנושא, וכתוצאה מכך מחירי המניות של חברות התרופות החלו בירידה ונמחקו מיליארדי דולרים משווי החברות".

 

בכתבה צוטטו 2 בעלי מניות מרכזיים שאמרו לעיתון כי להערכתם טבע הוציאה יותר מדי על רכישת חטיבת התרופות הגנריות של אלרגן. "טבע שילמה כ-25% יותר מדי", אמר אחד מהם. "השאלה אינה אם זו עסקה נכונה או עסקה טובה, אלא האם הם שילמו את המחיר הנכון".

 

משקיע נוסף הוסיף כי טבע מתמקדת בתרופות גנריות בתזמון הלא נכון, והיה עדיף לו החברה הייתה משתמשת בכסף שלה להרחיב את תחום תרופות הפטנט. בטבע מתעקשים כי הם נותרו מחויבים לעסקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x