שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הבור של שרי אריסון בניגריה: 100 מיליון דולר

הבקשה של ממשלת ניגריה להלוואה של 3.5 מיליארד דולר מהבנק העולמי הפילה את מניית שיכון ובינוי בבורסה. החוב של ניגריה לחברה הוא בגין עבודות תשתית שביצעה חברת הבת שלה

אורן פרוינד 12:2701.02.16

הבקשה של ממשלת ניגריה היום (ב') להלוואה של 3.5 מיליארד דולר מהבנק העולמי, מפילה את המניה של שיכון ובינוי בבורסה בתל אביב. חברת ההשקעות של (47%) שרי אריסון פועלת בניגריה באמצעות החברה הבת SBI שמבצעת עבודות תשתיות של גשרים וכבישים עבור הממשלה הניגרית.

 

נכון להיום הממשלה הניגרית חייבת לשיכון ובינוי 100 מיליון דולר בגין עבודות תשתיות שכבר בוצעו, שהתשלום בגינם מוטל כרגע בספק על ידי המשקיעים בתל אביב. הסכום הזה מהווה אמנם רק 3.2% מסך המאזן של שיכון ובינוי (12.3 מיליארד שקל) אולם בתרחיש קיצוני שבו לא תצליח לגבות את הכסף - מדובר במחיקה משמעותית של 21% מההון העצמי של שיכון ובינוי, שהסתכם בסוף ספטמבר 2015 בכ-1.8 מיליארד שקל.

שרי אריסון שרי אריסון

 

מלבד העבודות שכבר בוצעו – חברת SBI מחזיקה בצבר הזמנות של 1.7 מיליארד דולר בניגריה בגין עבודות תשתיות שטרם בוצעו, שהם 47% מצבר ההזמנות של שיכון ובינוי הכולל, שהסתכם בכ- 14.1 מיליארד שקל. מתוך צבר ההזמנות של SBI, הסכום מהווה 55% כיוון שהחברה פועלת גם במדינות קונגו, חוף השנהב, קולומביה, טקסס וגוואטאמלה.

 

התקציב של ממשלת ניגריה לביצוע עבודות תשתית לשנת 2016 שעומד על 2.5 מיליארד דולר, גדל אמנם ב-15% ביחס לשנה שעברה, אולם כעת הוא תלוי בהלוואה מהבנק העולמי ובגיוס אג"ח של 15 מיליארד דולר שהיא עתידה לבצע ביורו מרקט.

 

בניית גשר בניגריה על ידי שיכון ובינוי בניית גשר בניגריה על ידי שיכון ובינוי צילום: יוטיוב

 

שיכון ובינוי שומרים על קור רוח

 

מה דעתך על מניית שיכון ובינוי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
94% 0% 6%

חברת SBI של שיכון ובינוי פועלת בניגריה כבר 60 שנה והיא מבצעת אך ורק פרויקטים של כבישים והקמת גשרים. יש לה 14 פרויקטים שרשומים בצבר ההזמנות שלה, שמרביתם הוקפאו כרגע.

 

למרות הבקשה של ניגריה לבנק העולמי, בסביבת שיכון ובינוי שמרו היום על קור רוח ואופטימיות. לטענתם, מדובר בחדשות חיוביות כיוון שהגיוס יאפשר למדינה לצאת ממצב האי ודאות שבה היא נמצאת ולעמוד ביעד ההגדלה של התקציב בתחום התשתיות לשנת 2016.

 

עוד טענו בשיכון ובינוי כי ארבעת הקבלנים הגדולים במדינת ניגריה נקראו לפני שלושה שבועות לפגישה אצל שר התשתיות הניגרי לפגישה של הכנה לחזרה לעבודה. בנוסף הם טענו כי כי הם לא רואים תרחיש שבו הם לא יגבו את הכסף וכי מרבית הפרויקטים שלהם בניגריה כבר נעצרו במהלך שנת 2015.

 

הטענה שלהם התבטאה היטב בדו"חות הכספיים האחרונים של החברה. ההכנסות של שיכון ובינוי ממגזר התשתיות ובנייה בחו"ל, שמכיל את הפעילות של SBI, הסתכמו בתשעת החודשים הראשונים של 2015 בכ-1.5 מיליארד שקל והיוו 40% מההכנסות. באותה תקופה רשמה החברה ירידה של 22% בהכנסות מהמגזר התשתיות בחו"ל כתוצאה מההאטה בניגריה. הרווח הגולמי של מגזר התשתיות הסתכם באותה תקופה ב-382 מיליון שקל שהם 55% מסך הרווח הגולמי באותה תקופה. החברה רשמה באותה תקופה ירידה של 15% במגזר כתוצאה מההאטה בניגריה.

 

בשורה התחתונה, הרווח מפעולות נמשכות של החברה ממגזר התשתיות בחו"ל עמד על 289 מיליון שקל - 59% מהרווחים של החברה. מדובר בירידה של 18% בהשוואה לתקופה המקבילה, שוב כתוצאה מההאטה בניגריה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x