$
שווקי חו"ל

גולדמן זאקס הסכים לשלם 270 מיליון דולר כדי למחוק תביעה על "הולכת שולל של משקיעים"

בתביעה שהגישה קבוצה של קרנות פנסיה בארה"ב נטען כי הבנק הטעה משקיעים בכל הנוגע לסיכונים הנלווים לרכישת אג"ח מגובות משכנתאות לפני ההאטה בשוק הדיור האמריקאי ב-2007. ביום שישי אישר ביהמ"ש בארה"ב הסדר נוסף ליישוב תביעה הנוגעת לאג"ח מגובות משכנתאות

בלומברג 14:5401.08.15

בנק ההשקעות האמריקאי גולדמן זאקס הסכים באופן עקרוני לשלם 270 מיליון דולר ליישוב תביעה שהגישו נגדו משקיעים, כך לפי מקור המקורב לנושא. קבוצה של קרנות פנסיה בהובלת קרן הפנסיה של עובדי חברת החשמל מאילינוי, טענו בתביעה שהגישו נגד הבנק כי הוא הוליך שולל משקיעים בכל הקשור לסיכונים הנלווים לרכישת אג"ח מגובות משכנתאות. הקרן מאילינוי החזיקה באג"ח מסוג זה שלאחר מכן השווי שלהן נמחק על ידי הבנק.  

תביעות רבות הוגשו נגד גולדמן זאקס ושאר הבנקים הגדולים מצד משקיעים שמנסים להשיב לעצמם את ההפסדים שספגו בשל רכישת האג"ח מגובות המשכנתאות. הטענה העיקרית בתביעות היא כי הבנקים הוליכו שולל את המשקיעים ולא חשפו בפניהם את הסיכונים הנלווים להלוואות לרכישת בתים, שרובם בוצעו לפני ההאטה בשוק הדיור האמריקאי שהחלה ב-2007. 

 

מנכ"ל גולדמן זאקס לויד בלנקפיין מנכ"ל גולדמן זאקס לויד בלנקפיין צילום: בלומברג

 

בתוך כך, ביום שישי אישר בית המשפט בארה"ב הסדר נוסף בגובה 235 מיליון דולר ליישוב תביעה הנוגעת לאג"ח מגובות משכנתאות. סיטיגרופ, גולדמן זאקס ו-UBS הסכימו בפברואר לשלם 235 מיליון דולר ליישוב תביעה דומה. בתביעה, שהוגשה על ידי משקיעים בהובלת קרן הבריאות של איגוד הנגרים של ניו ג'רזי, נטען כי הבנקים הסתירו בהצהרות ובתשקיפים את האיכות האמיתית של האג"ח, שהם שימשו כחתמים שלהן.

 

בגולדמן זאקס ממתינים גם להשגת הסדר עם הרשויות הממשלתיות בנושא. ב-16 ביולי חשף הבנק כי הקצה 1.45 מיליארד דולר לכיסוי הוצאות משפטיות וקנסות. בגולדמן זאקס סירבו להגיב לבלומברג.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x