$
שווקי חו"ל

מדוע הסוחרים בוול סטריט לא התרגשו מהפסקת המסחר ב-NYSE?

בורסת המניות הראשית של ניו יורק חוותה אתמול את הפסקת המסחר הארוכה ביותר מאז שהוקמה. למרות זאת, כל מי שרצה לרכוש ולמכור מניות יכל לעשות זאת ללא בעיה מיוחדת

שי סלינס 13:1409.07.15

הבורסה המרכזית של ניו יורק (NYSE) חוותה אתמול את אחד הימים הקשים ביותר שלה מאז הוקמה, כאשר הפסקת מסחר של כמעט 4 שעות השביתה לחלוטין את המסחר במניות. למרות זאת, כל מי שרצה לרכוש ולמכור מניות יכל לעשות זאת ללא כל בעיה מיוחדת.

 

המסחר בבורסה הראשית הוספק בשעה 18:32 שעון ישראל, וחודש כמעט ארבע שעות לאחר מכן סמוך לשעה 22:10. נכון לעכשיו לא בדיוק יודעים מה גרם למערכות הבורסה לקרוס אולם ההערכה היא שיש קשר לעדכון התוכנה האחרון.

 

מייד אחרי הפסקת המסחר הועלו השערות שמדובר במתקפת סייבר, בין השאר משום שמוקדם יותר היום נפלו מערכות חברת התעופה יונייטד. בנוסף, ביחד עם קריסת מערכת הבורסה נפל גם אתר הוול סטריט ג'ורנל - יעד מועדף על האקרים אנטי-אמריקאים, בעיקר מצד גורמים בסין, רוסיה ובמדינות ערב. תוך זמן קצר דיווח המשרד להגנת המולדת בארה"ב כי לא מדובר במתקפת סייבר וכי מדובר בתקלה טכנית.

 

אלא שלמרות הפסקת המסחר החריגה, אם בוחנים את הגרפים של המניות הנסחרות ב-NYSE מגלים שבמהלך הפסקת המסחר בוצעו עסקות במניות. דוגמה לכך ניתן למצוא בגרף מניית עליבאבא מטה. הסיבה לכך קשורה באלטרנטיבות העומדות בפני הברוקרים בניו יורק.

 

מניית עליבאבא אתמול במהלך הפסקת המסחר מניית עליבאבא אתמול במהלך הפסקת המסחר

 

הבורסה של NYSE שבה הופסק אתמול המסחר ריכזה בחודש יוני 14% מנפח המסחר הכולל במניות האמריקאיות. שאר נפח המסחר מרוכז אצל בורסות כמו נאסד"ק, Bats ובזירות מסחר המכונות "בריכות שחורות".  אותן בריכות (dark pools) הן כינוי לפלטפורמות פרטיות שקיימות בארה"ב ומאפשרות לסוחרים לרכוש ולקנות מניות שלא דרך הבורסות המרכזיות.

 

"אתמול היה אחד מהימים בו ניתן לראות את חוסנה של המערכת הפיננסית בארה"ב שהמשיכה לעבוד גם כאשר מרכיב אחד בשרשרת לא תפקד", כך אמר תומאס קולדוול, יו"ר קולדוול ניירות ערך בטורונטו. "יש לנו יותר מבורסה אחת שאנחנו פועלים בה כך שאם השוק הגדול סגור, ההזמנות בדרך כלל עוברות לשווקים האחרים".

  

ההחלטה להפסיק אתמול את המסחר התקבלה על ידי נשיא NYSE טום פארלי (Tom Farley), כשהבין שלא ניתן לסמוך על מערכות המסחר שיספקו ציטוט מדוייק למניות.

 

"הייתה בעיה בתצורת המערכת שלנו," אמר פארלי בראיון לבלומברג. "היינו יכולים להמשיך להפעיל את הברסה אולם לא היינו בטוחים שניתן לעשות זאת עם העדכון החדש של המערכת ולכן הפסקנו את המסחר", אמר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x