$
בורסת ת"א

רשות ני"ע: ישנה תשתית ראיות להעמיד לדין את אריה לנצברג

לנצברג, מנהל חדר הנוסטרו לשעבר בכלל פיננסים, חשוד בעבירות תרמית ני"ע ומס. על פי החשד, לנצברג ושני חבריו, עו"ד גיא מגורי־כהן וחיים לנגר, גרפו באמצעות מידע מוקדם 15 מיליון שקל על חשבון כספי המשקיעים והגופים המוסדיים

תומר גנון וזוהר שחר לוי 08:3518.08.14

חוקרי רשות ניירות ערך ורשות המסים סבורים כי ישנה תשתית ראיות להעמיד לדין את מנהל חדר הנוסטרו לשעבר בכלל פיננסים, אריה לנצברג, בגין עבירות של תרמית ני"ע ומס, כך נודע ל"כלכליסט". התיק עבר לבחינה בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) לפני מספר שבועות על מנת שתחליט אם לזמנו לשימוע בטרם הגשת כתב אישום.

 

לנצברג, פעיל ותיק ומוכר בשוק ההון, חשוד שניצל את תפקידו בין 2013-2008 בבית ההשקעות, וביחד עם שני חבריו, עו"ד גיא מגורי־כהן המלווה עסקאות נדל"ן וחיים לנגר העובד בחברת נייס, גרף רווחים בהיקף של כ־15 מיליון שקל על חשבון כספי משקיעים וכספי גופים מוסדיים. זאת באמצעות שימוש במידע מוקדם וביצוע עסקאות מתואמות מול 9 חשבונות שונים של חבריו.

 

השלושה חשודים בנוסף כי רכשו בכספי התרמית דירות מגורים בצוותא, אולם דיווחו עליהן כאילו אדם אחד בלבד ביצע את הרכישה – מה שהביא לחסכון במס על פי חוק מיסוי מקרקעין. החקירה המשותפת לרשות ני"ע ורשות המסים נחשפה בסוף אפריל 2013. לנצברג, כהן־מגורי ולנגר נחקרו בחשד לעבירות של תרמית ני"ע, שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות לפקודת מס הכנסה ומיסוי מקרקעין. לנצברג עבד בחברת כלל החל מ־2005.

 

תחילה כמנהל תחום המניות בכלל פיננסים בטוחה ברוקראז' ומיולי 2009 ועד תחילת החקירה כמנהל חדר הנוסטרו. על פי החשד של החוקרים, במסגרת תפקידו בכלל פעל לנצברג בדרכי מרמה על מנת להשיא רווחים אסורים לעצמו ולמקורביו, הן על חשבון כלל והן על חשבון גופים מוסדיים אחרים שפעלו באמצעות בית ההשקעות. הפעילות בוצעה תוך שימוש בחשבונות חבריו של לנצברג, כדי להסתיר את הרווחים שהושגו בתרמית.

 

השיטה, כך לפי החשד, הייתה פשוטה: לנצברג ניצל את הידע המוקדם אודות מדיניות המסחר בני"ע של כלל פיננסים, והנחה את מגורי־כהן ולנגר לבצע רכישות של ני"ע הללו לחשבונותיהם. זאת תוך ידיעה כי אותם ני"ע ירכשו בהמשך על ידי כלל. זמן קצר לאחר ביצוע הרכישות על ידיו חבריו, כך החשד, החלו חשבונות כלל לבצע רכישות בהיקפים גדולים של אותם ני"ע, פעולה אשר הביאה לעליות שערים. אז הנחה לנצברג את חבריו למכור את ני"ע לחשבונות כלל באמצעות ביצוע עסקאות מתואמות.

 

מעו"ד נוית נגב, המייצגת את לנצברג, נמסר: "לנצברג משוכנע שכל פעילותו היתה לגיטימית ובהתאם לחוק. עצם ההדלפה מתוך חקירת רשות ני"ע כאשר הפרקליטות לומדת את החומר על מנת לקבל החלטה, פוגעת בהליך ובהגינותו". עו"ד עמית חדד ממשרד ד"ר י.וינרוט המייצג את לנגר נמסר: "אנחנו סמוכים ובטוחים כי הפרקליטות תבחן את חומר הראיות באופן מקצועי, ותגיע למסקנה כי אין מקום להגיש כתב אישום נגד מר לנגר". עוה"ד מזור מצקביץ' ממשרד אפשטיין קנולר ומיכל רוזן עוזר ממשרד חן, יערי, רוזן עוזר, באות כוחו של עו"ד כהן־מגורי מסרו: "אנחנו משוכנעות שלא נפל פגם במעשיו של מרשנו וכי תיק החקירה נגדו ייגנז". מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) נמסר: "הפרקליטות תקבל החלטותיה בסיום בחינת החומרים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x