$
שווקי חו"ל

בלעדי לכלכליסט

בדרך לנאסד"ק: ארגו מדיקל תנפיק לפי שווי של 250 מיליון דולר

חברת מדעי החיים ארגו מדיקל תגייס 50–60 מיליון דולר. החברה צפויה לבצע את המהלך ברבעון השלישי של 2014 ולהצטרף לחברות הביוטק מאקרוקיור, ביובלאסט ומדיוונד, שבוחנות הנפקה

מאיר אורבך 07:0418.03.14

חגיגת הנפקות הביומד של החברות הישראליות בנאסד"ק נמשכת: חברת מדעי החיים ארגו מדיקל, שפיתחה את המערכת ReWalk המאפשרת לפגועי גפיים ללכת, מתכוונת לצאת להנפקה ראשונה בנאסד"ק לפי שווי של 300-250 מיליון דולר ולגייס 50-60 מיליון דולר, כך נודע ל"כלכליסט". על פי הערכות, החברה תנסה להנפיק את מניותיה ברבעון השלישי של השנה.

את החברה, הממוקמת ביקנעם, הקים ד"ר עמית גופר, משותק בעצמו בארבע גפיו. החברה, שהוקמה ב־2001, מעסיקה כיום כ־50 עובדים בישראל וברחבי העולם. המערכת שפיתחה זכתה בפרסים רבים והוצגה במהלך השנים באירועים שונים, לרבות בפני הנשיא אובמה בעת ביקורו בארץ.

 

בראיון שנתן בעבר ל"כלכליסט" הדגיש גופר כי נכותו היא לא הסיבה לכך שעסק בפיתוח המוצר. "אני מדען, ומה שהניע אותי זה היצר היזמי שלי, שהרים ראש. לא הבנתי למה כיסא גלגלים הוא הפתרון היחיד, למה אין מכשיר שפשוט מוליך אנשים. עשר השנים שהקדשתי לפרויקט ה־ReWalk הוקדשו באופן בלעדי לסיפוק היצר הזה".

 

היפנים עדיין בתמונה

החברה נמצאת בשלבים מתקדמים של בחירת חתמים, אך לא מן הנמנע שהיא תירכש תוך כדי התהליך על ידי התאגיד היפני יאסקווה (YASKAWA Electric). בשנה שעברה חתמה ארגו מדיקל על הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי עם התאגיד. במסגרת שיתוף הפעולה השקיע התאגיד כ־10 מיליון דולר בחברה, ואף חתם איתה על הסכם הפצה בלעדי ביפן ובסין ויצירת שירות לקוחות ארגו מדיקל בסינגפור, בתאילנד, בטייוואן ובקוריאה. עם המשקיעים בחברה נמנים גם קרן מדעי החיים ויטהלייף, קרן פרוסיד וקרן פונטיפקס.

 

עד היום לא הצליחה החברה, שגייסה 26 מיליון דולר, להציג הכנסות משמעותיות. על פי דיווחיה, יש לה כ־30 מרכזים בעולם שכבר מציעים את המערכת, וכ־200 משותקים אשר אומנו להסתייע בה. ההערכה היא שעלות המערכת והקושי להתרגל לשימוש בה היו חלק מהחסמים להצלחה.

 

עמית גופר, מייסד ארגו מדיקל עמית גופר, מייסד ארגו מדיקל צילום: עמית שעל

 

נשענת על חיישני תנועה

המוצר המרכזי שפיתחה החברה נקרא ReWalk, והוא חליפת שלד חיצונית המאפשרת לאנשים עם מוגבלויות גפיים תחתונות ולמשותקים לעמוד וללכת באופן עצמאי וללא עזרה. חליפת השלד החיצוני מופעלת באמצעות סוללות לשימוש ממושך ויומיומי, המאפשרות למשתמש נוחות ללא צורך בטעינה. מערכת ReWalk נשלטת על ידי מחשב וחיישני תנועה, ושולטת על התנועה באמצעות שינויים עדינים במרכז הכובד, מחקה הליכה טבעית ומעניקה מהירות הליכה פונקציונלית.

 

הישראליות רצות להנפקה

ישראליות נוספות מנסות לנצל את חלון ההזדמנויות שנפער בנאסד"ק. בין החברות הבוחנות הנפקה מאקרוקיור, שתנסה לגייס לפי שווי של כ־400 מיליון דולר. מאקרוקיור הוקמה ב־2008 על בסיס טכנולוגיה שפיתח פרופ' דוד דנון ממכון ויצמן. בראש החברה עומד ניסים משיח, מנכ"ל חברת אומריקס שנמכרה לג'ונסון אנד ג'ונסון תמורת 438 מיליון דולר. הטכנולוגיה שמשמשת את החברה מאיצה את הליך הריפוי של פצעים כרוניים על ידי הזרקת כדוריות דם לבנות לאזור הפגוע, ובכך מסייעת לתהליך הריפוי הטבעי של הגוף.

 

מכשיר לנכים של ארגו מדיקל מכשיר לנכים של ארגו מדיקל צילום: עמית שעל

 

נוסף על כך גם חברת ביובלאסט של ד"ר דליה מגידו ואהוד גלבוע מתכוונת להנפיק לפי שווי של 100 מיליון דולר לפני הכסף, ותנסה לגייס כ־35 מיליון דולר.

 

גם מדיוונד תנסה להנפיק בניו יורק לפי שווי של 500 מיליון דולר ולגייס 100 מיליון דולר. החתמים בהנפקה צפויים להיות ג'פריס וקרדיט סוויס, וההנפקה עתידה להתבצע ברבעון השני של 2014.

 

פואמיקס, שנוסדה על ידי דב תמרקין, המפתחת תרופות לטיפול בעור באמצעות קצף, בוחנת הנפקה בנאסד"ק ותנסה לבצע גיוס של כ־70 מיליון דולר.

 

ארגו מדיקל

שנת הקמה: 2001

מייסד: עמית גופר

תחום פעילות: פיתוח מערכת הליכה למשותקי גפיים

גייסה עד היום: 26 מיליון דולר

משקיעים עיקריים: פונטיפקס, ויטהלייף, פרוסיד, יאסקווה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x