$
בורסת ת"א

זרח מאיימת לתבוע את שמן: חסרים 3.6 מיליון דולר בהוצאות הקידוח הכושל "ים 3"

אמש קיבלה זרח דרישת תשלום הוצאות משמן ע"ס 709 אלף דולר. בתגובה טוענת שותפות זרח, המחזיקה ב-7.15% כי לא היא זו שצריכה לשלם, ושמן מתחמקת ממתן תשובות לגבי הסכום החסר בקופה

ליאור גוטמן 09:5330.10.13

קידוח שמן נכשל, עכשיו מתחילות התביעות: שותפות זרח, שמחזיקה ב-7.15% בקידוח הנפט הכושל "ים 3", מאיימת הבוקר (ד') לתבוע את חברת שמן בגין חשש לכאורה לתשלומים שלא הועברו למימון הוצאות קידוח הנפט שנערך בחודש האחרון מול חופי פלמחים. לטענת זרח, בקופת הוצאות הקידוח חסרים 3.6 מיליון דולר כאשר מי שהייתה אמורה לשלם את הכסף היא המפעילה הזרה של האסדה, חברת CDC -(Caspian Drilling Company)

גבי אשכנזי על אסדת הקידוח של שמן גבי אשכנזי על אסדת הקידוח של שמן צילום: שי סלינס

 

כזכור, קידוח "ים 3" שברישיון "שמן" התנהל בשבועות האחרונים תחת מעטה של דיווחים שחלק מהמשקיעים כינו אותם כסותרים ומבלבלים. רק בספטמבר דיווחה שמן על מציאת מאגר נפט פוטנציאלי רחב היקף בעל איכות גבוה, וכחודש לאחר מכן, ולאחר השקעה של כ-170 מיליון דולר, התברר שהקידוח כשל ושהמאגר הפוטנציאלי אינו בר הפקה. בעקבות כך, לפני כעשרה ימים הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית כנגד שמן ע"ס כ-65 מיליון שקל. החברה מנוהלת על ידי יוסי לוי כאשר יו"ר הדירקטוריון הוא רא"ל (מיל) גבי אשכנזי.

 

זרח
טוענת שאתמול (ג') היא קיבלה במשרדיה הודעה לפיה היא עצמה חייבת 709 אלף דולר בשל הוצאות הקידוח, אולם לטענתה הכסף לא חסר כיוון שלכאורה לא כל השותפים שם העבירו את חלקם כנדרש בהסכם בין הצדדים. זרח טוענת שהיא "פנתה פעמים רבות לשמן, במיוחד עם קבלת דרישת התשלום האחרונה בקשר עם הקידוח, בבקשה כי תאשר לה כי כל אחד מהשותפים בקידוח, לרבות CDC, שילם את מלוא חלקו היחסי בכל דרישות התשלום אשר הוצאו, אך לא נענתה, ומהמידע שיש בידיה, היא מבינה כי למועד זה CDC נמצאת בהפרה" של ההסכם.

 

לטענת שותפות זרח, הסכסוך אינו רק כספי כיוון שהיא כבר הודיעה ש"אין לה כל בעיה לממן את יתרת חלקה בתקציב הקידוח. עם זאת, העיכוב בתשלום דרישת התשלום האחרונה נובע אך ורק מכך שכל פניותיה לשמן לקבלת הבהרות בעניין דרישות התשלום, הפרדת פעילות העסקה המשותפת מפעילות שמן והתקשרויות שונות שנעשו על ידי שמן עם ספקי שירות לקידוח וזאת בטרם ביצוע תשלום יתרת חלקה בדרישת התשלום האחרונה, לא נענו". המסקנה של זרח מחוסר ההענות היא אחת - "אם וכאשר תקבל את מלוא המידע שביקשה כאמור, יסתבר כי לא רק שאיננה צריכה לשלם כספים נוספים, אלא היא אף זכאית להחזרי כספים ששילמה. במקרה כזה, הודיעה השותפות, היא לא תהסס לנקוט בכל ההליכים המשפטיים על מנת לעמוד על זכויותיה".

 

טרם התקבלה תגובת שמן לדרישותיה של שותפות זרח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x