$
בורסת ת"א

שמן והשותפות נוטשות את קידוח "ים 3"

ארבעה ימים מאז ההודעה על היותו שקידוח "ים 3" יבש, החליטו השותפות לנטוש את הקידוח. זאת על אף שמבחני ההפקה בוצעו בשכבת הנפט בלבד ולא בשכבת הגז שבה נמצאו סימני גז משמעותיים

מיקי גרינפלד 08:0217.10.13

ארבעה ימים מאז הודעת שמןכי מבחני ההפקה שבוצעו בקידוח "ים 3" הראו כי הקידוח נמצא יבש - החליטו השותפות לנטוש את הקידוח. זאת על אף שמבחני ההפקה בוצעו בשכבת הנפט בלבד ולא בשכבת הגז הפוטנציאלית הנמצאת בעומק של כ- 2,551 מטר, בה נמצאו סימני גז משמעותיים. כך מדווחת הבוקר (ה') שמן בראשות גבי אשכנזי לבורסה. כך הכל השקיעו השותפות בקידוח 170 מיליון דולר שהלכו לטמיון.

 

השותפות בקידוח של שמן שבשליטת ג'קי בן זקן, אברהם ננקשווילי ומנופים פיננסיים, מבהירים בדיווח שנכון להיום לא קיימת ולא אושרה תוכנית עבודה בקשר עם ביצוע מבחני הפקה בשכבת הגז האמורה, והשותפות ברישיון טרם בחנו את הפוטנציאל והכדאיות הכלכלית של ביצוע מבחני הפקה בשכה זו.

 

השותפות מציינות כי אין לוח זמנים צפוי לביצוע מבחני ההפקה וכי בשלב זה כלל לא בטוח שהם יבוצעו.

 

מסיבות אלה, מציינות השותפות, החליטו במשותף על נטישת הבאר. על פי הדיווח, הנטישה שתבוצע תאפשר בהמשך חזרה לחור הקידוח. עם זאת, לא נראה שבטווח הקרוב יש תוכניות בכיוון זה.  

 

גבי אשכנזי באסדת הקידוח של שמן גבי אשכנזי באסדת הקידוח של שמן צילום: שי סלינס

 

האחזקות במאגר מתחלקות בין שמן (77.7%), זרח (7.5%), וצמיחה (4.8%). המפעילה בקידוח היא חברת Caspian Drilling Company Limited - המחזיקה בכ-10%.

 

שמן דיווחה בתחילת החודש שעבר על הכניסה למבחני הפקה ב"ים 3". שמן הודיעה כי הסיבה לביצוע מבחני ההפקה היא ניתוח ממצאי פעולות הקידוח שבוצעו שם בחודשים האחרונים, מהם עולה שבמקום נמצאו "סימני נפט באיכות גבוהה" שמצביעים על קיומה של שכבת פטרוליום בעובי 68 מטר. הממצאים התגלו לאחר שהקידוח הגיע לעומק הסופי שלו שהוא 5,700 מטר.

 

כאמור, בסופם של מבחני ההפקה הודיעו השותפות על הממצאים לפיהם מדובר בקידוח יבש. "ממדובר בתחושה של אכזבה - לא הצלחנו להביא בשורה למשק האנרגיה בישראל" - כך אמר אשכנזי בשיחת ועידה שקיימה החברה לאחר הדיווח על הכישלון בקידוח "ים 3".

  

קידוח "ים 3" ממוקם 16 ק"מ מערבית לחופי פלמחים. שמן לא פירטה את רוחב המאגר אולם על פי ההערכות בענף האנרגיה הוא עשוי לנוע בין 18 ל-30 ק"מ.

 

שמן פעלה בשנה האחרונה נגד השעון עם מטרה לא רשמית של הפקת נפט מסחרית עד 31 בדצמבר. הסיבה: לפי מסקנות ועדת ששינסקי שאוגדו לחוק במרץ ‭,2011‬ האוצר יחל לגבות מס על הפקת גז או נפט רק לאחר שהיזמים ישיגו תשואה של ‭150%‬ על השקעתם.  עם זאת, המדינה נתנה ליזמים סוכרייה, ואם הפקת הגז או הנפט תחל לפני 1 בינואר ‭,2014‬ גביית המס תחל רק לאחר שהיזמים השיגו ‭200%‬ תשואה על השקעתם - מה שכידוע, לא צפוי לקרות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x