$
בורסת ת"א

אכזבה לשמן של גבי אשכנזי: הקידוח "ים 3" מול חופי אשדוד - יבש

כך עולה ממבחני ההפקה עליהם דיווחה היום החברה שבשליטת ג'קי בן זקן, אברהם ננקשווילי ומנופים פיננסיים. לפני כחודש דיווחה החברה כי במקום נמצאו "סימני נפט באיכות גבוהה"

שי סלינס 16:5513.10.13

חברת שמן נפט וגז, שבשליטת ג'קי בן זקן, אברהם ננקשווילי ומנופים פיננסיים, הודיעה היום (א') כי מבחני ההפקה שבוצעו בקידוח "ים 3" הראו כי הקידוח נמצא יבש.

 

חברת שמן שבה מכהן גבי אשכנזי כיו"ר הדירקטוריון, דיווחה בתחילת החודש שעבר על הכניסה למבחני הפקה ב"ים 3". שמן הודיעה כי הסיבה לביצוע מבחני ההפקה היא ניתוח ממצאי פעולות הקידוח שבוצעו שם בחודשים האחרונים, מהם עולה שבמקום נמצאו "סימני נפט באיכות גבוהה" שמצביעים על קיומה של שכבת פטרוליום בעובי 68 מטר. הממצאים התגלו לאחר שהקידוח הגיע לעומק הסופי שלו שהוא 5,700 מטר.

 

יוסי לוי וגבי אשכנזי באסדת הקידוח של שמן יוסי לוי וגבי אשכנזי באסדת הקידוח של שמן צילום: שי סלינס

 

האחזקות במאגר מתחלקות בין שמן (77.7%), זרח (7.5%), וצמיחה (4.8%). המפעיל בקידוח היא חברת Caspian Drilling Company Limited - המחזיקה בכ-10%.

 

קידוח "ים 3" ממוקם 16 ק"מ מערבית לחופי פלמחים. שמן לא פירטה את רוחב המאגר אולם על פי ההערכות בענף האנרגיה הוא עשוי לנוע בין 18 ל-30 ק"מ.

 

שמן פעלה בשנה האחרונה נגד השעון עם מטרה לא רשמית של הפקת נפט מסחרית עד 31 בדצמבר. הסיבה: לפי מסקנות ועדת ששינסקי שאוגדו לחוק במרץ ‭,2011‬ האוצר יחל לגבות מס על הפקת גז או נפט רק לאחר שהיזמים ישיגו תשואה של ‭150%‬ על השקעתם.

 

עם זאת, המדינה נתנה ליזמים סוכרייה, ואם הפקת הגז או הנפט תחל לפני 1 בינואר ‭,2014‬ גביית המס תחל רק לאחר שהיזמים השיגו ‭200%‬ תשואה על השקעתם.

 

לפני כשבועיים פורסם כי אשכנזי, ומנכ"ל החברה, יוסי לוי, לא מימשו את האופציות שלהם לרכוש את מניות החברה וזאת למרות שהן היו בתוך הכסף. מדובר ב-605 אלף אופציות מסדרה 4 שניתנו לאשכנזי וללוי ביולי האחרון כשמחיר המימוש שלהן עמד על שקל אחד - נמוך ממחיר המניה היום בשוק. משמן נמסר כי "אשכנזי ולוי לא מימשו את אופציה 4 בעקבות חוות דעת משפטית חד משמעית לפיה הם חשופים למידע פנים שעלול להשפיע על החלטתם בביצוע רכישה זו. אין בהחלטה זו משום מסר כלשהוא למשקיעים למעט ההנחיה המשפטית. יו"ר החברה והמנכ"ל פועלים וימשיכו לפעול לאור עצה משפטית ובהתאם לכללי הרשות לניירות ערך", כך לפי שמן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x