שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

עליות בנעילה בת"א: רציו קפצה ב-9.1% לשיא של שנתיים וחצי

מדד ת"א 25 עלה ב-0.3%, ת"א 100 ב-0.4%, מדד הבנקים ב-0.7%. המחזור - 999 מיליון שקל; הזינוק ברציו - לאחר אישור החלטת הממשלה על יצוא הגז בבג"ץ. חלל צללה ב-14.8% אחרי תקלה נוספת ב"עמוס 5"

שי סלינס 17:3022.10.13

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ג') בעליות על רקע החלטת בג"ץ לדחות את הדרישה להחזיר את נושא יצוא הגז לכנסת.מחזור המסחר הסתכם ב-999 מיליון שקל. כשעתיים לפני תום המסחר פורסם דוח התעסוקה בארה"ב ולפיו שיעור האבטלה ירד בספטמבר ל-7.2% - שפל של חמש שנים. לאחר פרסום הדוח נפתח המסחר בוול סטריט בעליות. 

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז נדל"ן 15

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 

ביום חמישי הקרוב אמורה ועדת האיתור שמונתה לבחור את המנכ"ל החדש של הבורסה להמליץ לדירקטוריון על המועמדים המובילים מבין אלה שרואיינו על ידיה. אלא של"כלכליסט" נודע כי יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר מוביל מהלך משותף עם ועדת האיתור, המורכבת מהדירקטורים החיצוניים של הבורסה ,לגייס לתפקיד את יוסי ביינרט, ישראלי לשעבר ומנכ"ל בורסת Nadex בארה"ב.

נראה שהאוזר לא התרשם במיוחד מהשמות שהגיעו לישורת האחרונה במסגרת הראיונות שערכה ועדת האיתור, שבין הבולטים שבהם ניתן למצוא את דן ללוז, לשעבר מנכ"ל מגדל שוקי הון; אייל סגל, מנכ"ל תכלית תעודות סל; יורם נוה, עד לאחרונה מנכ"ל כלל פיננסים; ואלעד בנבג'י, מנכ"ל חבר הבורסה של אקסלנס.

 

נגידת בנק ישראל הנכנסת, ד"ר קרנית פלוג החליטה אתמול למנות את פרופ' נתן זוסמן, מנהל חטיבת המחקר בבנק, לחבר בוועדה המוניטרית, במקומו של בארי טאף שיפרוש מבנק ישראל בסוף החודש. המינוי ייכנס לתוקפו ב-1 בנובמבר וזוסמן ימשיך לשמש כמנהל חטיבת המחקר. הנגידה המיועדת הודתה לבארי טאף על 30 שנות עבודתו בבנק ישראל ועל תרומתו למשק הישראלי בשנים אלו. לדבריה, טאף מילא תפקיד חשוב בגיבוש המדיניות של בנק ישראל בעת המשבר הפיננסי שהחל בשנת 2008, בדגש על מדיניות המט"ח של הבנק בתקופה מאתגרת זו. כמו כן, טאף הרים תרומה משמעותית לעבודתה של הוועדה המוניטארית של בנק ישראל, בה היה חבר מאז שהוקמה בשנת 2011.

 

לאחר שההשבתה הפדרלית מנעה את פרסומו של דוח התעסוקה בארה"ב במועד הקבוע של יום שישי הראשון של החודש, יצא היום הדוח, באופן חריג באמצע השבוע. על פי צפי האנליסטים, נתוני הדוח יצביעו על 185 אלף משרות חדשות בחודש ספטמבר, מול 169 אלף משרות בחודש אוגוסט, ועל יציבות בשיעורה אבטלה שיעמוד על 7.3%.

 

 צילום: בלומברג

 

תעשיית הגז בישראל יוצאת לדרך חדשה

בג"ץ דחה את עתירות חברי הכנסת וארגוני הסביבה בדרישה להחזיר את הדיון על שאלת הייצוא של הגז הטבעי לכנסת. "ברוב דעות יש לדחות את העתירות. ההחלטה ניתנה ללא נימוקים שינתנו בנפרד. אין צו להוצאות" - כך סיכם בג"ץ הדיון בעתירות. הדיון בנושא התקיים אתמול אז נטען שהחלטה בעלת משמעות כלכלית כ"כ גדולה חייבת לעבור דרך הכנסת והיא לא יכולה להסתיים בהחלטת ממשלה בלבד, זאת לאחר עתירה של ארבעה חברי כנסת (משה גפני, שלי יחימוביץ', אבישי ברוורמן ורובי ריבלין) וכן שורת ארגוני חברה וסביבה. בתוך כך מניות ישראמקו, דלק קידוחים, אבנרו רציו מרכזות עניין רב במסחר.

 

רוני בירן מ-UBS, התייחס להחלטת בג"ץ ואמר: "מדובר בהתפחות דרמטית וחיובית לחברות הגז בבורסה, שכן המשא ומתן עם וודסייד עשוי לעבור שלב אחד קדימה במסחור מאגר לווייתן. הפוטנציאל הגבוה ביותר הוא למניית רציו ולאחר מכן לקבוצת דלק, דלק קידוחים ואבנר.

אלה פריד אנליסטית בכירה בלאומי שוקי הון, התייחסה גם היא לדחיית העתירה בבג"ץ אמש ואמרה: "פרויקט לווייתן עבר כעת במידה רבה לעולם העסקים הריאלי, והסיכונים העיקריים בו הינם הסיכון התפעולי וסיכון השוק. כזכור, הסיכויים הנוספים שצפויים להתברר בהמשך השנה הם קידוח פרוספקט הנפט במעמקים והמשך האקספלורציה בבלוק 12 - שתביא אולי בהמשך להקמת מסוף אזורי". 

 

במקביל נודע ל"כלכליסט" כי 3 מספנות ענק קוריאניות מתחרות על הזכות לבנות מתקן יצוא גז ימי מעל מאגר לווייתן. בשבועות האחרונים ניהלו בעלי המאגר, ובראשון נובל אנרג'י האמריקאית (39.66%) מכרז פנימי לבחירת חברה שתוכל להקים פרויקט ימי רחב השקעות, וממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה ששלוש קבוצות מסתמנות כמובילות במרוץ לזכייה במכרז.

 

שוק האג"ח

קבוצת א. דורי השלימה בהצלחה את המכרז המוסדי של הנפקת סדרת אג"ח חדשה (סדרה ז') במסגרתה נרשמו ביקושים של 200 מיליון שקל מתוכם קיבלה החברה התחייבויות מוקדמות לרכישת אג"ח בהיקף של כ- 72 מיליון שקל.

 

האג"ח הינה בריבית קבועה צמודת מדד המשולמת פעמיים בשנה ובמסגרת המכרז המוסדי נסגרה הריבית על 2.9% אשר תהווה את ריבית המקסימום לשלב הציבורי אשר צפוי להתקיים בימים הקרובים. את ההנפקה הובילה לידר שוקי הון.

 

מניות במרכז

חברת חלל תקשורתדיווחה כי בלוויין התקשורת "עמוס 5" התגלתה תקלה שעלולה לקצר את חייו של הלוויין בכ-11 חודשים. מדובר בתקלה המונעת הפעלה של חלק ממנועי הלוויין באמצעות ספק כח 2. אורי ליכט, מנהל מחלקת המחקר ב- IBI בית השקעות: "מדובר בחדשות רעות לחברה. לוויין "עמוס 5" ידע, תקלות גם בעבר וכל הודעה שכזאת מעלה חששות לגבי יכולתו לשרוד בחלל עוד 14 שנה".

 

אבי גבאי, מנכ"ל בזק עד ינואר האחרון, החל בשבועות האחרונים בנסיונות לגבש קבוצת משקיעים לרכישת השליטה באל על, כך נודע ל"כלכליסט". גבאי נפגש עם אנשי עסקים יהודים מארה"ב אולם גם עם בעלי הון ישראלים לצורך גיבוש קבוצה שתיכנס למו"מ, ובשלב זה לא ברור אם יצליח לגבשה. גבאי, יוצא משרד האוצר, עבד בקבוצת בזק יותר מ־14 שנה. הוא השתלב בבזק הממשלתית כסמנכ"ל כלכלה, מונה ב־2003 למנכ"ל בזק בינלאומי וב־2006 למנכ"ל בזק. גבאי צבר הון מוערך של יותר מ־50 מיליון שקל ברוטו בשנותיו האחרונות בבזק בשכר ובאופציות שהוענקו לו במהלך כהונתו, מה שהפך אותו לאחד השכירים העשירים במשק.

   

ג'יי.פי מורגן החל לסקר את חברת פרוטליקס, יצרנית התרופה מבוססת תאי הגזר למחלת הגושה, ב"תשואת יתר" וסיפק למניה מחיר יעד של 7 דולרים - פרמיה של 60% על מחיר השוק. בג'יי.פי מורגן צופים הכנסות הגבוהות בכ-10% מהתחזיות בוול סטריט למכירות החברה בשנים 2014 - 2015. "אנחנו מאמינים כי התרופות של החברה שנמצאות בקנה יתורגמו להכנסות נוספות, זאת למרות שנכון לעכשיו הם חסרות ערך", כתבו בבנק.

 

מה דעתך על מניית פרוטליקס:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

בבילון,יצרנית תוכנת התרגום הישראלית, עדכנה הבוקר כי הפגישה עם יאהו לגבי המשך ההתקשורת בין החברות צפויה להתקיים מחר בבוקר (שעון ישראל) וכי נכון למועד זה לא השעתה יאהו את ההתקשרות בין הצדדים. הודעה זו של בבילון מגיעה לאחר שהחברה קיבלה מכתב מיאהו לפני מספר ימים אשר במסגרתו נטען כי נפלו מספר ליקויים באופן שבו מיישמת בבילון את ההסכם בין החברות והודיעה שהיא רואה בכך משום הפרת הסכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x