שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הבורסה בתל אביב ננעלה בירידות אחרי המפולת ביפן; מדד ת"א 100 ירד ב-1.6%

ת"א 25 איבד 1.4%, מדד הבנקים ירד ב-1.6% ומדד הנדל"ן השיל 2%. אג"ח שחר ל-10 שנים ירדה ב-0.53% לתשואה של 3.56%. מגדל שוקי הון: "המפולת בשווקים החלה אתמול עם דבריו של יו"ר הפד בן ברננקי"; מחזור המסחר - 1.08 מיליארד שקל

שי סלינס 16:2823.05.13

ירידות נרשמו היום (ה') בבורסה של תל אביב על רקע הדרמה בשוקי אסיה אחרי הצניחה במדד ניקיי. איגרות החוב הממשלתיות רשמות ירידות חדות -  אג"ח שחר ל-10 שנים ירדה ב-0.53% לתשואה של 3.56%. מחזור המסחר הסתכם ב-1.08 מיליארד שקל.

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז 

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60 

 

מדד ניקיי השיל מערכו 7.3% וגרר אחריו את המדדים המובילים במזרח הרחוק, כאשר כל 125 הניות במדד ניקיי רשמו ירידות בעוד שמחזור המסחר היה גבוה פי 3 מהממוצע. תחילת המפולת ביפן החלה כאשר איגרות החוב של יפן ל-10 שנים זינקו לתשואת שיא של יותר משנה. כפעולת מנע, החליט הבנק המרכזי במדינה להזרים באופן מיידי 2 טריליון ין (19 מיליארד דולר) לשווקים על מנת לספק נזילות.

 

יעקב שלח מנהל השקעות בכיר במגדל שוקי הון התייחס בשיחה עם "כלכליסט" לצניחת הבורסה ביפן ולהשפעה הצפויה על השווקים בעולם ואמר כי "לא ניתן לומר על צניחה של יותר מ-7% ביפן שלא קרה פה כלום. למעשה, המפולת החלה אתמול עם דבריו של יו"ר הפד בן ברננקי, שרמז כי ההתערבות של הממשלה בשווקים תרד בצורה הדרגתית".

 

"הנושא החשוב פה הוא נתוני המאקרו בארה"ב. במידה ואלו ימשיכו להיות טובים בהמשך למגמה בתקופה האחרונה, אזי המשקיעים יבינו את הסיבה לסיום ההתערבות הממשלית מצד הפד ולא תהיה דרמה בשווקים", אמר שלח.

 

אורי גרינפלד, מנהל מחקר המאקרו בפסגות, התייחס גם הוא לירידות בשווקי המניות בעולם וכתב כי "בטווח הקצר, הסיכון בשווקים עדיין גבוה כיוון שחלק נכבד מהעליות בחודשים האחרונים תודלקו על ידי עסקאות קרי-טרייד על הין, מה שעלול לייצר כדור שלג כשהמגמה מתהפכת. המשמעות היא שמשקיע שלקח הלוואה בין בריבית 0% וקנה מניות בניקיי או בכל שוק מניות אחר רוצה כעת לממש את רווחיו. כשהוא עושה זאת הוא גם סוגר את ההלוואה ובכך מחזק את הין. התחזקות הין (שהתחזק ב-1.7% מול הדולר אמש) מגדילה את עלויות ההלוואה ולכן משקיע שעדיין לא מימש את אחזקותיו המנייתיות ימהר לעשות זאת וחוזר חלילה".

 

"בטווח הבינוני", אומר גרינפלד, "שוק המניות עדיין נראה אטרקטיבי ולכן, בשורה התחתונה, לאלו מכם שלא הצליחו לשים ידיהם על כדור בדולח בכירת החצר האחרונה, מה שמקטין באופן משמעותי את היכולת לתזמן את הזמן הנכון לחזור לשווקים, לא נמליץ לממש את ההחזקות המנייתיות באופן משמעותי".

 

ועדת צמח

ההמלצה המתגבשת במשרד האנרגיה בנוגע ליצוא הגז הינה להוריד את מכסת הגז ליצוא מ-53% ל-40%, ולהחריג מכך את תמר - שבה ייקבע שיעור זה רק עבור החלק במאגר שלגביו לא נחתמו חוזים עד היום. לפי ההצעה המתגבשת קידוח תמר יוחרג מהכלל המוצע, והשותפות בקידוח יוכלו לייצא 40% בלבד מהכמות שנותרה במאגר לאחר המכירות ולא מכלל הגז במאגר. גורמים המקורבים לחברות הגז מסרו כי ההחרגה של תמר נקבעה כחלק מהמשא ומתן עם אנשיו של יצחק תשובה בחברת דלק, ככל הנראה כדי ששיעור היצוא לא יירד יותר מ־40%. למעשה בכך מקריבות החברות את מאגר תמר לטובת מאגר לווייתן שבו כמות גז גדולה בהרבה.

 

"הורדת הריבית המפתיעה לפני יותר משבוע והמחויבות להתערב במסחר במט"ח החלישו את השקל בהצלחה. הורדה נוספת של ריבית בנק ישראל בשבוע הבא תתמוך באמינותו של הבנק", כך לפי סקירה שפרסם אתמול בנק ההשקעות סיטי לגבי הודעת הריבית של בנק ישראל הצפויה ביום שני הבא.

 

יו"ר הבנק הפדרלי בן ברננקי נאם אתמול בפני הסנאט ואמר כי המדיניות המוניטרית מספקת יתרונות משמעותיים, וסיום ההרחבה המוניטרית עלול לגרום לעצירת צמיחת הכלכלה האמריקאית. "שוק העבודה עדיין חלש ומוקדם מדי להפסיק את מדיניות הרכישות של הפד, אמר ברננקי.

 

 צילום: יריב כץ

מניות במרכז 

יצרנית חומרי הגלם לתעשיית הטעם והריח פרוטרום מפרסמת הבוקר ו"חות חיוביים. מכירות פרוטרום ברבעון הראשון של השנה נותרו כמעט ללא שינוי ברף של 152.2 מיליון דולר. בתחום הליבה של החברה – מכירות הטעמים, גדלו המכירות בשיעור של 1.5%, לשיא של 111 מיליון דולר.

פז נפט, דיווחה אתמול בערב על תוצאות הרבעון הראשון של השנה מהן עולה כי החברה המשיכה בירידה ברווחיות התפעולית, בעיקר מהרעה ברווחיות הגולמית של פעילות הזיקוק. ההכנסות ברבעון הראשון ירדו ב-6% לעומת הרבעון המקביל אשתקד והסתכמו ב- 4.8 מיליארד שקל. הירידה במכירות מיוחסת בין היתר לירידה בכמות המכירה לחברת חשמל ולרשות הפלסטינית. עם זאת, חנויות הנוחות Yellow רשמו עלייה של 15% במחזור המכירות ברבעון הראשון ל-171 מיליון שקל.

 

נובל אנרג'י פרסמה אתמול הודעה לפיה במאגז הגז "כריש" יש כמות גז טבעי של 1.8 טריליון רגל מעוקב (TCF). הודעה זו של מפעילת הקידוח מגיעה לאחר שהבוקר חברות דלק קידוחים ואבנר, דיווחו על "כריש" כ"תגלית גז". הדיווח הוא הליך פרוצדוראלי בלבד, הנדרש על פי תקנות ניירות ערך בעקבות הודעת החברה לפני כשבוע על מציאת "סימני פטרוליום משמעותיים" בקידוח. ההערכה הקודמת עמדה על כמות גז של בין 2 – 3 TCF. שיעור האחזקות במאגר הוא נובל 47%, דלק קידוחיםו אבנר – 26.4% כל אחת.

 

"מחיקת מלאנוקסמהמסחר בת"א עלולה להביא לירידה חדה במחיר המניה", כך ציין ראש מחלקת המחקר בכלל פיננסים, יונתן קרייזמן, בסקירה שהוציא ללקוחות הבוקר. הסקירה יצאה בעקבות הפרסום ב"כלכליסט" על כוונתו של איל ולדמן למחוק את המניה מהמסחר בת"א על רקע העובדה שהמוסדיים הישראלים מטרפדים את בחירתו כיו"ר החברה לצד תפקידו כמנכ"ל לשלוש שנים נוספות.

 

בעקבות ביקושים של פי שתיים מהיקף ההנפקה של זרחשהסתכמו ב-18.5 מיליון שקל ובמחירים הגבוהים מהמחיר המזערי הוגדל היקף הגיוס ל-10 מיליון שקל. רמי קרמין מנכ"ל זרח אמר: "ההנפקה מהווה הבעת אמון מרשימה בשותפות ובפוטנציאל הגלום בנכסי הנפט שלה". קרמין ציין כי בנוסף לאחזקה ברשיון שמן בשיעור של 7.5% מחזיקה השותפות גם ב-41.5% ברשיון גוליבר וכמו כן נמצאת בשלב מתקדם של מו"מ עם המדינה לקבל מחדש את רשיון זרח. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x