$
בורסת ת"א

חברת רוסטה גרין ואוניברסיטת איווה חתמו על הסכם רישוי לגנים לעמידות צמחים לטפילים

החוקרים באוניברסיטת איווה גילו כי באמצעות מיקרו אר.אן.איי ניתן לייצר צמחים בעלי עמידות לנמטודות. הנמטודות הינן תולעים מיקרוסקופיות, טפיליות החודרות לתוך תאי השורש של הצמח וניזונות מחומרי התאים

שניר הנדלר 17:2614.08.12
רוסטה גרין, העוסקת בהשבחת גידולים לתעשיית החקלאות והדלקים האלטרנטיביים באמצעות גנים מיוחדים מסוג מיקרו אר.אן.איי, מודיעה על חתימת הסכם לרישוי גנים מסוג מיקרו אר.אן.איי בעלי פוטנציאל לשיפור עמידות צמחים לטפילים עם אוניברסיטת איווה, אחת מן האוניברסיטאות המובילות בעולם לחקר צמחים.

 

על פי ההסכם, רוסטה גרין תעשה שימוש בטכנולוגיות הייחודיות שלה כדי להכניס לצמחים את הגנים מסוג מיקרו אר.אן.איי שהתקבלו במסגרת ההסכם. התנאים הפיננסים של ההסכם לא נמסרו.

 

החוקרים באוניברסיטת איווה גילו כי באמצעות מיקרו אר.אן.איי ניתן לייצר צמחים בעלי עמידות לנמטודות. הנמטודות הינן תולעים מיקרוסקופיות, טפיליות החודרות לתוך תאי השורש של הצמח וניזונות מחומרי התאים. הנמטודה גדלה למימדי ענק בתוך השורש ומשעבדת את הצמח, כך שבמקום שהשורשים יקלטו חומרים מזינים מהאדמה ויעבירו את האנרגיה הטמונה לצמח על מנת ליצור תבואה ופירות, הנמטודה משפעלת את הצמח וגורמת לו להזין אותה. כתוצאה מכך הצמח נחלש מאוד, מתקשה להילחם במחלות וכמות התבואה יורדת בצורה דרמטית.

 

ארכיון ארכיון צילום: עמית שאבי

 

בשנים האחרונות, כחלק מאמנת קיוטו, האמנה למען איכות הסביבה העולמית ומלחמה באפקט החממה וזיהום הסביבה, כימיקלים רבים (כגון מתיל ברומיד) אשר שימשו בעשרות השנים האחרונות למלחמה בנמטודות נאסרו ולא ניתן להשתמש בהם. לפיכך הנמטודות התרבו בצורה מהירה וגורמות לנזקים רבים ליבול.

 

המלחמה בנמטודות ומציאת דרכים חדשות למניעת הנזקים הנגרמים על ידן מדורגת בראש צנרת המוצרים של חברות הכימיקלים העולמיות והערכה היא כי חומרים מהדור החדש למלחמה בנמטודות ימכרו בכמיליארד דולר לשנה.

 

הממצאים שגילו החוקרים באוניברסיטת איווה הינם דרמטים, והינם כי באמצעות שינוי בגן מסוג מיקרו אר.אן.איי של הצמח כמות ביצי הנמטודות אשר נמצאה בצמח קטנה בחצי והצמח הצליח להתגבר עליהן, כל זה ללא שימוש בכימיקלים חיצוניים. רוסטה גרין, אשר הינה מובילה וחלוצה עולמית בתחום המיקרו אר.אן.איי בצמחים, מאמינה כי תוכל לקחת את התוצאות הללו קדימה ולפתח צמחים מתקדמים ומשופרים אשר יכילו את הגן הרלוונטי ויהיו בעלי יכולת להתגונן מנמטודות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x