בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט": יו"ר טבע הכריז על הארכת כהונתו; בכירי החברה נדהמו

היו"ר פיליפ פרוסט הודיע עם פרסום הדו"חות שהוא נענה לבקשת הדירקטורים וימשיך בתפקיד שלוש שנים נוספות, אולם מקורבים לטבע ציינו כי הדירקטוריון כלל לא דן בזה. "כנראה מדובר בפליטת פה או בעקיצה"

שניר הנדלר 06:5313.05.12

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
74% 13% 13%

בשבוע שעבר ניצל יו"ר טבעד"ר פיליפ פרוסט את מסיבת העיתונאים שקיימה ענקית התרופות לרגל פרסום דו"חות הרבעון הראשון של 2012, והכריז כי ייענה בשמחה לבקשת הדירקטוריון, להמשיך בתפקידו שלוש שנים נוספות. אלא ש"לכלכליסט" נודע, כי בכירי טבע שנכחו באירוע הופתעו מהכרזתו של פרוסט, שכן בישיבת הדירקטוריון שקיימה טבע בשבוע שעבר לא התקבלה ההחלטה להאריך את כהונתו של פרוסט.

 

בטבע מסבירים כי פרוסט רק התכוון שטבע תמליץ להאריך את כהונתו כדירקטור בשלוש שנים נוספות, אולם גורמים המקורבים לחברה כינו את הכרזתו של פרוסט "פליטת פה" ואחרים גרסו כי התבטאותו היתה למעשה "עקיצה" שכוונה לאוזניו של חיים הורביץ - הדירקטור היחיד שנכח במסיבת העיתונאים פרט לסגן היו"ר משה מני.

 

לשם השוואה, במסיבת העיתונאים הקודמת, שבה הכריזה טבע על מינויו של ד"ר ג'רמי לוין לתפקיד מנכ"ל טבע במקומו של שלמה ינאי, נכחו דירקטורים נוספים ובהם אמיר אלשטיין ודן זיסקינד.

 

אז מי יהיה יו"ר טבע הבא? בחודש הבא צפויה טבע לזמן את אסיפת בעלי המניות שלה שתתקיים באוגוסט, ובמהלכה יתבקשו בעלי המניות לאשר את כהונתו של פרוסט כדירקטור לשלוש שנים נוספות. לאחר מכן ידון הדירקטוריון בתפקיד היו"ר. ההנחה בטבע היא שפרוסט - בין אם הכריז על עצמו כיו"ר לשלוש שנים נוספות ובין אם הסכים לכהונת דירקטור - רואה עצמו מועמד לכהונה נוספת התפקיד היו"ר.

 

אולם ל"כלכליסט" נודע כי אם פרוסט אכן יציע עצמו לתפקיד היו"ר, הוא צפוי להיתקל בקשיים בקרב הדירקטוריון. אם עד לאחרונה הדעה הרווחת היתה שפרוסט ימשיך בתפקידו ובמקומו של פרופ' מני ימונה במהלך השנה הקרובה סגן חדש, כעת מתברר כי ייתכן שכבר בתוך שנה יחליט דירקטוריון טבע על חילוף כפול בצמרת הדירקטוריון ושפרוסט כנראה ייאלץ לפנות את כיסאו. כבר עכשיו ברור שאת אחד משני התפקידים הבכירים בדירקטוריון טבע ימלא ישראלי, שכן בעקבות מינויו של לוין האמריקאי למנכ"ל, בחברת התרופות מעוניינים לשמור על צביונה הישראלי של טבע.

 

אז מי יתמודדו על תפקיד היו"ר וסגנו? נכון להיום, חיים הורביץ ואמיר אלשטיין נותרו היחידים בדירקטוריון שמייצגים את משפחות המייסדים בטבע. הורביץ מונה לדירקטוריון בסיומו של שינוי ארגוני שעברה טבע, שבמסגרתו פוצלה החטיבה הבינלאומית שבראשה הוא עמד - כך שהניסיון הניהולי שרכש והכבוד שרוחש הדירקטוריון לאביו המנוח, אלי הורביץ, הופכים אותו למועמד המוביל למלא את אחד משני התפקידים.

 

מול הורביץ יתמודד אמיר אלשטיין שכיהן כמשנה למנכ"ל בטבע וכסגן נשיא למשאבים גלובליים. אלשטיין כיהן בדירקטוריון טבע בשנים 1995–2004. לאחר שמילא תפקידים שונים בהנהלת טבע חזר אלשטיין לפני כשלוש שנים לדירקטוריון שבו הוא מכהן עד היום. נוסף על ניסיונו בטבע, אלשטיין, שמכהן גם כיו"ר החברה לישראל וכיו"ר חברת השבבים טאואר, מביא עמו ניסיון בחברת אחזקות גדולה ובחברה שנסחרת בארה"ב.

 

אל הורביץ ואלשטיין ניתן לצרף כמועמד לתפקיד היו"ר את דן זיסקינד, ששימש במשך כמעט 30 שנה כמנהל הכספים הראשי של טבע וכיד ימינו של אלי הורביץ. זיסקינד ליווה את הורביץ ואת המנכ"ל לשעבר ישראל מקוב בהפיכת טבע לאימפריה עולמית, עד שפרש ב־2008. בינואר 2010, חודשיים לפני שאלי הורביץ פרש מהדירקטוריון עקב מחלתו, מונה זיסקינד כחבר דירקטוריון טבע, וגורמים העוקבים אחרי החברה שנים רבות מסמנים אותו כמועמד ראוי להתמנות ביום מן הימים ליו"ר הדירקטוריון. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x