$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט" - שנה וחצי אחרי ההסדר: אופציות לבכירי דפי זהב

לפני שנה וחצי נאלצו בעלי האג"ח של דפי זהב להמיר חוב של 380 מיליון שקל למניות. כעת אישר הדירקטוריון תוכנית אופציות בהיקף של 10% ממניות החברה. המנכ"ל למפרט יקבל כ־3% מהמניות

גולן חזני 06:5823.02.11

שנה וחצי מאז אושר הסדר החוב של חברת דפי זהב, וכבר מתגלעת מחלוקת גדולה ראשונה בין מחזיקי איגרות החוב לשעבר, וכיום בעלי המניות של החברה, לבין הדירקטוריון בראשות יעקב אלינב והנהלת החברה.

 

ל"כלכליסט" נודע כי דירקטוריון דפי זהב אישר עקרונית תוכנית חדשה של תגמול באופציות למנהלים הבכירים במסגרת תקציב 2011. התוכנית תעניק ל־10–12 מנהלים בחברה בראשותו של המנכ"ל ניר למפרט אופציות ל־8%–10% ממניות החברה.

 

האופציות הנן לשלוש שנים במחיר מימוש הגבוה מהמחיר שבו קיבלו המוסדיים את המניות בחברה בהסדר החוב - 100 שקל למניה המשקף שווי חברה של 145 מיליון שקל. האופציות ניתנות למימוש מדי שנה במשך שלוש שנים ובשלוש מנות שוות, וחלקו של למפרט יעמוד על כ־2%–3% ממניות החברה. בנוסף צפויים הבכירים לוותר על חלק קטן משכרם תמורת האופציות.

 

"יש התנגדות חזקה בקרב המוסדיים לתוכנית הזו", אמר גורם מוסדי שמחזיק במניות החברה שאותן קיבל בהסדר החוב. "המוסדיים רוצים קודם לראות תוצאות של שיפור עסקי. עד עכשיו היו בעיקר מהלכים פיננסיים שבמסגרתם בעלי החוב תרמו את חלקם וויתרו על כל החוב ללא שום התחייבות או ויתור מצד החברה או העובדים". ל"כלכליסט" נודע כי בקרב בעלי המניות יש גם הקוראים להחלפת השדרה הניהולית, כולל למפרט, בשל נושא האופציות. יצוין כי דירקטוריון דפי זהב מורכב כולו מדח"צים ולא מנציגי המוסדיים.

 

 

"תוכנית לגיטימית"

 

אלינב, ששיגר לאחרונה מכתב למחזיקי האג"ח, טוען מנגד כי מדובר בתוכנית לגיטימית שנועדה לשמר את השדרה הניהולית של החברה שאיננה אחראית, לדעת הדירקטוריון, למצב שאליו נקלעה ושלו אחראיות בעלות החברה בעבר, בראשון קרן מרקסטון. "האופציות לא ניתנו בחינם אלא בתשלום וכדי להמריץ את המנהלים להעלות את ערך המניות של החברה. הם יוותרו על חלק משכרם וגם ישלמו תמורת האופציות. המימוש יהיה בתנאי שערך החברה יגדל", אמר אלינב.

 

דפי זהב נקלעה בשנים האחרונות למשבר חובות של 530 מיליון שקל והון עצמי שלילי, ונאלצה להגיע להסדר עם בעלי החוב שלה. במסגרת ההסדר, נאלצו מחזיקי האג"ח של החברה להמיר חוב של 380 מיליון שקל ל־90% ממניותיה. הסדר החוב אושר רק באוקטובר 2009 בבית המשפט וכלל את בנק הפועלים, שגם הוא ויתר על חלק מהחוב של 150 מיליון שקל. בעלי האג"ח הגדולים בדפי זהב כוללים את מנורה מבטחים (18%), כלל ביטוח ובית ההשקעות פסגות (13% כל אחד). בנק הפועלים מחזיק ב־10%.

 

תוכנית אסטרטגית

 

ההסדר היווה את הפעם הראשונה שבה בעלי אג"ח הופכים לבעלי שליטה יחידים בחברה. מאז נכנס לתפקיד היו"ר בדצמבר 2009, ביצע אלינב כמה פעולות להתאוששות החברה כשהצליח להמיר שומה של מס הכנסה עבור 2005–2007 בסכום של 43 מיליון שקל ל־13 מיליון שקל.

 

דפי זהב סיימה את שלושת הרבעונים הראשונים של 2009 עם הכנסות של כ־240 מיליון שקל. ה־EBITDA של החברה הסתכם בכ־62 מיליון שקל. תוצאות 2010 טרם פורסמו. החברה מימשה באחרונה את אחזקותיה בדן אנד ברדסטריט תמורת 50 מיליון שקל, ושכרו של למפרט מוערך ב־2.5 מיליון שקל לשנה.

 

במכתב לבעלי המניות ששיגר לאחרונה ציין אלינב כי "אנו נערכים ל־2011 בהכנת תקציב שיאפשר, מצד אחד, להכיר ביכולותינו המוגבלות, ואילו מצד שני, לבנות את מערך החברה שיאפשר את המהפך ויחזק עוד יותר את מעמדנו בתחומי האינטרנט והסלולר. תקציב זה דורש משאבים להשגת המטרות, ועם זאת, כרוך בסיכונים".

 

עוד כתב אלינב כי "יחד עם ההערכות ל־2011 נבנתה תוכנית אסטרטגית חדשה והוחלט על ארגון מחדש של החברה לחטיבות ממוקדות המבוססות על מרכזי רווח ואחריות לנושא של מנהלי החטיבות. המבנה החדש יופעל במחצית הראשונה של השנה".

 

במכתב ציין אלינב לגבי האופציות: "בכוונת החברה והדירקטוריון להציע באסיפה כללית קרובה תוכנית אופציות לחברי ההנהלה שתעזור להעלאת המוטיבציה לשיפור ביצועי החברה ולהזדהות מלאה יותר עם מטרות החברה ובעלי מניותיה". אלינב הוסיף כי דן אנד ברדסטריט נמכרה לאחר שהדירקטוריון הגיע למסקנה כי "אין לה חשיבות כלשהי לקבוצה ואין לה כל תרומה".

 

אלינב מציין כי בקרוב תירשם החברה לבורסה על בסיס דו"חות 2010 שיפורסמו בחודש הבא ויועברו לבעלי המניות בצירוף הערכת שווי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x