$
בורסת ת"א

מלחמה על פילת: פישמן וגרינפלד נגד אלוביץ'

לאחר שהצעת הרכש שהגישה עבור מניותיה של פילת נכשלה, הפתיעה סינטק שבשליטת פישמן וגרינפלד, רכשה בסוף השבוע 8.4 מיליון מניות של המתחרה והפכה לבעלת המניות הגדולה

ענת ציפקין 09:2715.06.09

הקרב העסקי בין סינטק מדיה למתחרתה פילת מדיה עלה בסוף השבוע מדרגה, כאשר בצעד מפתיע רכשה סינטק לראשונה בתולדותיה מניות של פילת. סינטק - חברה פרטית מירושלים הנשלטת על ידי כמה קרנות הון סיכון - מחזיקה כעת ב־14.21% מפילת, מה שהופך אותה לבעלת המניות הגדולה בחברה. המניות נקנו מחוץ לבורסה, וזאת שלושה חודשים בלבד לאחר שסינטק נכשלה בהשגת הרוב הדרוש לאישור הצעת הרכש שהגישה.

 

"הכוונה המקורית שלנו היתה לעשות מיזוג בצורה מכובדת, אבל לא כולם הסכימו, אז כרגע אנחנו שותפים", הסביר אמוץ ירדן, מנכ"ל סינטק.

 

המהלך המפתיע של סינטק כלל רכישה של 8.4 מיליון מניות, מהן 2 מיליון מניות נקנו מחברת Close Brothers, שאחזקתה בפילת מדיה התכווצה ל־2.05%.

סינטק רכשה את המניות במחיר הזהה לזה שדרשה בהצעת הרכש - 26.5 פני למניה - שהוא גבוה בכ־10% מהמחיר שבו נסגר המסחר במניית פילת ביום שישי האחרון. שאר המניות נקנו מבעלי מניות בריטים, בעיקר גופים מוסדיים. פילת נסחרת אמנם בתל אביב ובלונדון, אך העסקאות נעשו מחוץ לבורסה.

 

סינטק צריכה לחכות

 

פילת מדיה מספקת מערכות תוכנה לתעשיית הפרסום והתקשורת, ואילו סינטק מדיה עוסקת בפיתוח ושיווק של תוכנות ניהול עסקי לגופי שידור.

 

בתחילת חודש מרץ הודיעה סינטק כי בכוונתה להתמזג עם פילת והגישה הצעת רכש, אך רק 56.4% מקרב בעלי המניות - ובעיקר הבריטים שבהם - נענו להצעה. זאת, בשעה שחוקי המסחר בבריטניה מחייבים הסכמה של לפחות 75% מבעלי המניות. בהקשר זה יש להזכיר כי דירקטוריון פילת דווקא צידד בהצעת הרכש והמליץ לבעלי המניות לקבל אותה.

 

מי שהתנגדו להצעה היו חברת יורוקום שבבעלות שאול אלוביץ' (המחזיקה בכ־14% מפילת), דש איפקס (המחזיקה בכ־8%) וגם בעלי המניות הפרטיים שמואל סתת, אבי אנגל ואחרים.

 

אחזקתה של סינטק בפילת מאותתת כי כוונות המיזוג שלה רציניות, אך החוק הבריטי אוסר עליה להגיש הצעת רכש נוספת לפני מאי 2010 - אז תמלא שנה למועד הפקיעה של הצעת הרכש הראשונה. לפי אותו חוק, אם תגדיל סינטק את אחזקתה ליותר מ־30%, גם אז יהיה עליה להגיש הצעת רכש.

 

סינטק הוקמה לפני שמונה שנים וגייסה עד כה 24 מיליון דולר. לפני שלוש שנים גייסה החברה בפעם האחרונה סכום של 10 מיליון דולר לפי שווי שוק של 40 מיליון דולר.

 

הרווח של סינטק צומח

 

במסגרת הצעת הרכש מסרה סינטק נתונים על ביצועיה במחצית הראשונה של 2008. מתברר שהכנסותיה צמחו ב־46% לעומת המחצית המקבילה ב־2007, והסתכמו ב־8.6 מיליון דולר. הרווח נקי עמד על 2.5 מיליון דולר, צמיחה של 55% לעומת התקופה המקבילה.

 

לפני שנה היו לסינטק ניירות ערך סחירים, מזומנים ושווי ערך למזומנים בהיקף של 34.1 מיליון דולר, כאשר הונה העצמי עמד על 36.4 מיליון דולר.

 

בעלי המניות העיקריים בחברה הם וולדן ישראל (19.8%), קרדן תקשורת של יוסף גרינפלד (18.5%), אסנד (16.7%), סקויה קפיטל (15.6%), משפחת פישמן (7.67%) ואמוץ ירדן (4.7%).

 

פילת רשמה ב־2008 הכנסות בהיקף של 118 מיליון שקל לעומת 151 מיליון שקל ב־2007, אבל בשורה התחתונה היא הפסידה 11.5 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 6 מיליון שקל ב־2007. לפילת 210 עובדים ולסינטק 220 עובדים - בישראל בחו"ל.

 

מנכ"ל פילת מדיה אבי אנגל אמר אתמול: "אנחנו עוקבים אחר המצב ומודעים למגבלות החוקיות שקיימות על סינטק ביחס להיקף הרכישות שהיא יכולה לעשות. אנחנו יודעים שאסור לה להגיש הצעת רכש נוספת ללא שיתוף פעולה מצד ההנהלה לפני מאי 2010".

 

אנגל הוסיף כי "נשקול את האופציות העומדות לרשותנו. חלה אצלנו התקדמות חיובית בכל הפרמטרים, ואנחנו מקווים שהחברה תוכל להשיג תוצאות טובות יותר השנה מאלו שהושגו בשנה שעברה, ושנחזק את מעמדנו בשוק. אם וכאשר יתנהל משא ומתן עתידי, הוא יתנהל מתוך הבנה לנתונים של אותו זמן. אני מאחל להם שההשקעה שלהם תצליח".

 

נראה כי המאבק על פילת מדיה רק מתחיל: מצד אחד, השואפים להתמזג — פישמן, יוסף גרינפלד וקרנות ההון סיכון; מצד שני, המתנגדים שאול אלוביץ' ודש איפקס של ויקטור שמריך ועידו נויברגר. יהיה מעניין.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x