סגור

הפועלים לא ידרוש מבכיריו לשעבר להחזיר כסף בפרשות המס בארה"ב ופיפ"א

דירקטוריון הפועלים פוטר את בכיריו לשעבר מאחריות לפרשות ולא ידרוש מהם מענקים שקיבלו בין 2002-2014. במקביל יחתור לפשרה עם מבטחי הבנק במסגרתה יבקש פיצוי בגובה 140 מיליון דולר על קנסות העתק ששילם בפרשות, וישלם פיצוי של 50 מיליון שקל לתובעים שיירשם ברבעון הקרוב. הההחלטה התבססה על תוצאות בדיקת הוועדה החיצונית בראשות השופט בדימוס יורם דנציגר שמינה הדירקטוריון

בנק הפועלים החליט לפטור את בכיריו לשעבר מכל אחריות במסגרת מעורבותם בשתי הפרשיות החמורות ביותר בשנים האחרונות.
דירקטוריון הבנק הודיע למשקיעים כי הוא מאמץ את מסקנות הוועדה החיצונית שהקים במרץ 2020 בראשות השופט יצחק דנציגר, שחקרה את התנהלות בכירי הבנק במסגרת פרשת המס בארה"ב ופרשת פיפ"א.
לפי ההודעה, הבנק פוטר את בכיריו מלהחזיר מענקים שקיבלו במהלך השנים בהן התרחשו הפרשות ויחתור לפשרה עם מבטחי הבנק במסגרתה יבקש פיצוי בסך של 140 מיליון דולר, על קנסות העתק ששילם הבנק בפרשיות. בפרשת המס שולם קנס לרשויות בארה"ב בגובה 875 מיליון דולר ובפרשת פיפ"א שולם קנס בגובה 30 מיליון דולר.


אתמול (ד') אושרו המלצות הוועדה המיוחדת בישיבת הדירקטוריון. ועדת הבדיקה בראשות השופט בדימוס יורם דנציגר, בדקה שתי פרשות שחיתות בהן מעורב הבנק, פרשת הסיוע ללקוחות האמריקאים להעלים מס ופרשת פיפ"א שבה היה מעורב הבנק. הוועדה קבעה כי התרשמה מהמאמצים המשמעותיים שהשקיע הבנק במסגרת תהליך הפקת הלקחים במטרה לשפר את הממשל התאגידי בו.
פרשת העלמת המס הביאה לתשלום קנס בהיקף של 875 מיליון דולר של הבנק לרשויות המס בארה"ב, לאחר שהבנק סייע ללקוחותיו בארה"ב להעלים מס בין השנים 2002 ל-2014. הבנק הגיע לסיכומים בהם הוא מודה על קשירת קשר עם אזרחי ארה"ב שמשלמים מס בארה"ב, להסתיר הכנסות של יותר מ-7.6 מיליארד דולר במסגרת יותר מ-5,500 חשבונות בנק חשאיים בשוויץ וההכנסות שנבעו מהחשבונות הללו.

1 צפייה בגלריה
דב קוטלר מנכל בנק הפועלים חדש
דב קוטלר מנכל בנק הפועלים חדש
דב קוטלר, מנכ"ל בנק הפועלים
(צילום: גדי דגון )

בפרשת פיפ"א נחקרו שורה של בנקים בעולם, ובהם בנק הפועלים, בחשד שסייעו לבכירי התאחדות הכדורגל העולמית בהלבנות הון. בנק הפועלים שילם במסגרת הסדר שהגיע אליו עם הרשויות בפרשה זו קנס של 30 מיליון דולר.
הוועדה בדקה את התנהלות בנק הפועלים ובין היתר את התנהלות ההנהלה הבכירה בבנק בשנים הרלוונטית, ובשאלה האם אותם בכירים צריכים להחזיר מענקים (כשם שנעשה בבנק לאומי נגדו התנהלה חקירה דומה).
מסקנות הוועדה אמורות לספק מענה לתביעות נגזרות וייצוגיות שהוגשו כנגד הבנק בשל פרשת העלמות המס ובכדי להקדים תרופה למכה הוחלט להרחיב את המנדט שלה ולבדוק את כאמור את התנהלות הבנק גם בפרשת פיפ"א, כמענה לתביעות נגזרות אפשריות בעניינה.
בנושא זה דיווח הבנק כי בעקבות הליך גישור שהתנהל בפני פרופ' שרון חנס, הגיעו הבנק ונציגי התביעה להסכמות ופשרה במסגרתן ישלם הבנק 50 מיליון שקל לתובעים (הפיצוי כולל את שכר הטרחה). על כן ברבעון הקרוב צפוי הבנק לרשום הוצאה של 50 מיליון שקל. הפיצוי מהביטוח בהיקף של 140 מיליון דולר יירשם ברבעון בו יאושרו ההסדרים בארה"ב.