סגור
נטו דודי עזרא   דוד עזרא
דודי עזרא מבעלי השליטה בקבוצת נטו (צילום: אביב חופי)

נטו אחזקות – עלייה במכירות ברבעון השלישי לצד ירידה ברווח

יצרנית ומשווקת המזון רשמה צמיחה של 6.7% במכירות ל- 1.17 מיליארד שקל; הרווח הנקי ירד ב-18.2% ל-27 מיליון שקל; ברקע בין היתר היחלשות השקל מול הדולר והיורו, לצד עלייה של 83.3% בהוצאות מימון, בעיקר עקב עליית הריבית הבנקאית של החברה שצמודה לריבית הפריים

נטו אחזקות נהנתה מעלייה במכירות, אך חתמה את הרבעון השלישי עם שחיקת הרווחיות וירידה של 18.2% ברווח הנקי שהסתכם ב-27 מיליון שקל. זאת בעיקר עקב עלייה של 83.3% בהוצאות מימון שהסתכמו ב-11 מיליון שקל, בעיקר בשל עליית הריבית הבנקאית של החברה שצמודה לריבית הפריים.
מכירות קבוצת נטו בניהולו של עמי גולדין, צמחו ברבעון השלישי ב-6.7% ל- 1.17 מיליארד שקל. זאת בעיקר בעקבות עלייה במכירות בשר בזרוע הייבוא ומכירות עוף בזרוע הפעילות של השוק המקומי.
נטו אחזקות, היא בעלת השליטה (46.3%) בנטו מלינדה, הפועלת בשלושה מגזרים, שהראשון שבהם הוא יבוא ושיווק בשר קפוא וטרי, עגלים חיים, דגים קפואים וטריים, גבינות ועוד. המגזר השני נקרא השוק המקומי וכולל שיווק והפצת עוף ובשר טרי בכשרויות מהודרות, דגים טריים, דברי מאפה קפואים, מעדני דגים ועוד. המגזר השלישי מבוסס על מפעלי הקבוצה, שכוללים את מפעלי ריץ', שלושת האופים, דלידג, ויליגר, טיבון ויל ופאלאס העוסקת בייצור מוצרי צריכה ביתיים שאינם מוצרי מזון.
הצמיחה במכירות הושגה מעלייה של 10.2% במכירות מגזר הייבוא שהסתכמו ב-508.5 מיליון שקל, אך הרווח המגזרי ירד ב-21.9% ל-25.6 מיליון שקל, בשל היחלשות השקל ביחס לדולר, והימנעות החברה מהעלאת המחיר לצרכן בהתאם.
הצמיחה במכירות הושגה גם מזרוע השוק המקומי שמכירותיה צמחו ב-7.9% ל-482.7 מיליון שקל, אך במקרה זה, הרווח המגזרי מפעילות זו זינק ב-55.1% ל-12.5 מיליון שקל. בנוסף, פעילות מפעלי הקבוצה התכווצה ברבעון ב-4.85% ל-176.2 מיליון שקל והרווח המגזרי ירד ב-7.9% ל-5.5 מיליון שקל.
היחלשות השקל ביחס לדולר וליורו, הובילה לכך שהעלייה במכירות לא חלחלה לשורת הרווח הגולמי, שנותר על 130 מיליון שקל, בדומה לרבעון השלישי אשתקד. בעקבות זאת, נשחקה הרווחיות הגולמית ל-11.1% מהמכירות, לעומת 11.8% ברבעון המקביל אשתקד.
החברה הצליחה לשמור על הוצאות המכירות והשיווק בגובה 70 מיליון שקל בדומה לרבעון המקביל אשתקד, למרות העלייה במכירות, כך ששיעורן מהמכירות ירד ל-6% לעומת 6.4% ברבעון המקביל אשתקד. מנגד, עלו הוצאות ההנהלה והכלליות ב-23% ל-16 מיליון שקל, כתוצאה מאיחודה לראשונה של החברה הכלולה Roda העוסקת בתחום הדגים, ומעלייה בהוצאות הנהלה, בעיקר מגידול בהוצאות חובות מסופקים ושכר. כתוצאה מכך, ירד הרווח התפעולי ב-6.4% ל-44 מיליון שקל.
נטו פועלת בעיקר באספקת מוצרי מזון בסיסיים, אשר מכירתם לא הושפעה באופן מהותי ממצב המלחמה שפרצה באוקטובר. מפעלי החברה העובדים עם משרד הביטחון לאספקת מזון לצבא, הגדילו את מכירותיהם, לעומת ירידה אותה חווה החברה במכירות למסעדות ואולמות אירועים, אשר צמצמו את פעילותם בשל המלחמה.
לאור זאת, ממועד תחילת המלחמה ועד עתה, להערכת החברה, לא חלה פגיעה מהותית בפעילותה בשל המלחמה ולא הייתה השפעה מהותית על המצב הכספי ועל תוצאות הפעילות של החברה. כמו כן החברה הצליחה לשמור על רציפות תפעולית ותפקודית. נטו אחזקות, שהמחזיקים העיקריים בה הם עדי עזרא ודוד מצסה, ביקשה לציין כי דירקטוריון החברה וכל עובדיה מביעים צער רב על אובדן חייהן של גזברית נטו מלינדה רו"ח לירז אסולין ופקידת מחלקת הרכב קרלה סטלזר שנרצחו במסיבת הטבע ברעים בבוקר שמחת תורה.