סגור
וול סטריט עליות

מנהלי ההשקעות הגדולים בעולם אופטימיים: צופים עליות דו-ספרתיות במניות ב-2023

בסקר שערך בלומברג בקרב 134 מנהלי קרנות השיבו 71% מהם כי הם צופים שמחירי המניות יעלו בשנה הבאה בשיעור ממוצע של 10%. על פי הסקר, שוק המניות ירשום ירידות בתחילת השנה הבאה, אך המגמה תשתנה במחצית השנייה של 2023

כמה מהמשקיעים הגדולים בעולם צופים כי שוק המניות ירשום עליות דו-ספרתיות במהלך 2023, מה שיביא להקלה לאחר ההפסדים הכבדים שרושמות המניות השנה, שהם הגדולים ביותר מאז 2008.
על רקע ההערכות האופטימיות שהאינפלציה עברה לכאורה את השיא שלה והפד עשוי לשנות בקרוב את הטון ולהקטין את העלאות הריבית, ענו 71% מהמשיבים בסקר של בלומברג כי הם מצפים שמחירי המניות יעלו. על פי הערכתם של האחרונים, גובה התשואה הממוצעת בשנה הבאה יעמוד על 10%.
הסקר של בלומברג כלל 134 מנהלי קרנות, ובהם מנהלי השקעות בגולדמן זאקס ובלאקרוק. הסקר מספק הצצה לכמה מהנושאים שצפויים להעסיק את המשקיעים ב-2023 לאחר שהאינפלציה, המלחמה באוקראינה וההידוק המוניטרי של הבנקים המרכזיים הכבידו על תשואות המניות השנה.
עם זאת, אינפלציה עיקשת גבוהה ומיתון עמוק עלולים לגרום לשוק המניות שוב לסטות מהמסלול. אלו הם החששות הגדולים ביותר בקרב מנהלי ההשקעות לשנה הקרובה, לפי תשובותיהם של 48% ו-45% מהמשתתפים, בהתאמה. המניות עשויות להגיע לשפל בתחילת 2023, והמגמה עשויה להשתנות בתחילת המחצית השנייה של השנה.
"אף שאנחנו אולי עומדים בפני מיתון וירידה ברווחיות, כבר תמחרנו חלק מהאלמנטים הללו ב-2022", כך אמרה פיה האק, סמנכ"לית ההשקעות בחברת סוודבנק רובור, מנהלת הנכסים הגדול בשוודיה. "הדברים ייראו אחרת ב-2023, ואני מקווה שזה יעזור לשווקים".
גם לאחר העליות מהזמן האחרון, מדד המניות העולמי MSCI נמצא בדרכו לשנה הגרועה ביותר שלו מאז המשבר הפיננסי של 2008. ה-S&P500 צפוי לסיים את 2022 עם ביצועים גרועים דומים. הסקר של בלומברג נערך על ידי כתבים שפנו למנהלי קרנות ואסטרטגים בחברות השקעה גדולות בחודש האחרון. בשנה שעברה סקר דומה חזה שהידוק מוניטרי אגרסיבי מצד בנקים מרכזיים יהווה את האיום הגדול ביותר על המניות ב-2022.