סגור
האסטרטג הראשי של מורגן סטנלי מייקל ווילסון
האסטרטג הראשי של מורגן סטנלי מייקל ווילסון (צילום: בלומברג)

הדוב נכנס למשמרת הראשונה של 2023: האסטרטג הבכיר בוול סטריט מעדכן תחזית

מייק וילסון, האסטרטג הראשי במורגן סטנלי, צופה עוד שבוע-שבועיים של מגמה חיובית ב-S&P 500, ואז נפילה של עד 25% ברבעון הראשון של 2023, בשל התקררות המחירים; האינפלציה לטענתו רק חיזקה את וול סטריט; בהמשך השנה, כפי שאמר בשבועות האחרונים, תהיה זו הזדמנות קניה במחיר נמוך

שוב מוכרים: האסטרטג הראשי של מורגן סטנלי, מייק וילסון, שנחשב בעיני רבים לטוב בתחומו בוול סטריט, מספק תחזית מעודכנת לחודשים הבאים.
אחרי שנתן תחזית נכונה במידה רבה כי מדד S&P 500 יטפס בנובמבר, הגיעה לדבריו שעת הדוב. וילסון צופה נסיגה חדה שעשויה להתחיל כבר החודש ולהימשך עמוק לתוך הרבעון הראשון של 2023.
המדד עומד נכון לנעילה אמש על 3,998 נק', ו-וילסון נותן עוד מרחב נשימה זעיר לעלייה עד ל-4,150 נק' בשבוע-שבועיים הקרובים, אך אומר כי "לא כדאי להיכנס עכשיו לשוק, זה לא שווה את הסיכון, כי אנחנו לקראת נסיגה".
בתחילת השנה הבאה (ואולי כבר החודש) מאמין וילסון, האינפלציה תתקרר, והחברות יאלצו לתת תחזיות רווח צנועות יותר - ועל כן תהיה צניחה במניות. "האינפלציה היא מה שדחפה את הרווחים, אז ככל שהיא תתקרר – כך יהיה רע יותר לשוק המניות", אמר וילסון לבלומברג.
"כעת אנו מצפים שמדד S&P 500 ייפול לטווח שבין 3,000-3,300 נק' (קרי נפילה עד 25%) במהלך ארבעת החודשים הראשונים של 2023", כך כתב למשקיעים ואף אמר בראיון ל-CNBC. וילסון חושב בצורה שונה לעומת אסטרטגים מובילים אחרים, מאחר והוא טוען שהתקררות האינפלציה דווקא תכביד על החברות הנסחרות.
התקררות האינפלציה צפויה להביא את הפד להאט את קצב העלאות הריבית ואולי אף לעצור את ההעלאות (ואולי אף לבצע פעולה הפוכה ולחתוך את הריבית במשק). וול סטריט מגיבה בעליות מכל רמז מהפד כי הוא עשוי להאט את קצב העלאות הריבית.
ברביעי הבא החלטת הריבית האחרונה של הבנק הפדרלי לשנה זו, כשהצפי הוא להעלאה של חצי אחוז, אחרי 4 העלאות רצופות של 0.75%. זאת לאחר התקררות זעירה במדד המחירים לצרכן בחודשים האחרונים על עלייה שנתית של 7.7%, שמגבירה את הסיכוי להעלאה מתונה יותר. יום לפני החלטת הריבית יתפרסם מדד המחירים לחודש נובמבר.
השוק מגיב בירידות עם כל סימן של חוזק בסקטור התעסוקה (ובמגזרי הייצור והשירותים כפי שהיה בשבוע האחרון), גורמים מרכזיים לטענת הפד לאינפלציה הגבוהה. הפד יתקשה להאט משמעותית את קצב העלאות הריבית כל עוד שוק העבודה חזק והמשכורות גבוהות - כשאלה גורמים מובילים לעליית מחירים. יחד עם זאת, בכירי הפד ובראשם היו"ר ג'רום פאוול אמרו לאחרונה כי הבנק צפוי להעלות את הריבית רק בחצי אחוז בהחלטה הקרובה.
כבר לפני שבועיים אמר וילסון ל-CNBC כי "צפוי להיות שפל נוסף במהלך הרבעון הראשון של 2023, וזו תהיה הזדמנות קנייה נפלאה". תחילה, התחזיות לרווחי החברות צפויות לרדת בשל ההאטה בצמיחה בעקבות העלאות הריבית מצד הבנק המרכזי, אמר. ואז הירידה בצפי לרווחים תוביל לנסיגה חדה ב-S&P 500 עד לטווח של 3,000-3,300 נקודות במהלך הרבעון הראשון. זה יהיה זמן אידיאלי לקנייה, לדבריו.