סגור
אורי אדלסבורג מבעלי אדלטק
אורי אדלסבורג, מבעלי אדלטק (צילום: יח"צ)

ברקע החרם הטורקי: זורלו מוכרת לאדלטק חלק מאחזקותיה בארץ

חברת אדלטק רוכשת את האחזקות של שותפתה הטורקית בשתי תחנות כוח קטנות בדרום - רמת נגב ואשדוד אנרגיה; זורלו תמשיך להיות שותפתה בתחנת הכוח דוראד, והיא הסבירה את מהלך המכירה בהתמקדותה במעבר לאנרגיות מתחדשות

אדלטק, מיצרניות החשמל הפרטיות הגדולות בישראל, רוכשת את האחזקות של זורלו הטורקית בשתי תחנות כוח קטנות בדרום (הספק מצטבר של 190 מגה-וואט) בתמורה ל-127 מיליון שקל. זאת כשברקע שורר חרם הסחורות שהטילה טורקיה על ישראל לאחרונה בעקבות המלחמה בעזה, וצעדי הנגד של ישראל.
בזורלו, שממשיכה להיות שותפה בתחנת הכוח דוראד (25%), הסבירו את המכירה עקב התמקדות של החברה במעבר לאנרגיות מתחדשות, ומכירת תחנות כוח הפועלות על גז טבעי ברחבי העולם. בעסקה, רוכשת אדלטק שבשליטת אורי אדלסבורג את מלוא האחזקות באזוטק אלקטריק, חברה משותפת (57.85% לאדלטק, 42.15% לזורלו), שבאמצעותה החזיקו החברות בתחנת הכוח רמת נגב ואשדוד אנרגיה. העסקה תחזיק אדלטק בחברה באופן מלא. העסקה כפופה לכמה אישורים רגולטוריים ובאישור גופי המימון של העסקה.
תחנת רמת נגב הוקמה בשנת 2016 ופועלת ברישיון קוגנרציה. התחנה, הממוקמת בצמוד למפעל אדמה בנאות חובב, היא בעלת כושר ייצור של 126 מגה-וואט. מלבד חשמל, התחנה מספקת שירותים שונים למפעלי התעשייה באזור כגון קיטור ואוויר דחוס. התחנה השנייה היא אשדוד אנרגיה בסמוך למפעל אגן של אדמה ופועלת משנת 2015. לתחנה הספק של 64 מגה-וואט.
עם השלמת העסקה, האחזקה היחידה של זורלו בישראל בתחום ייצור החשמל תהיה 25% בתחנת הכוח דוראד, יחד עם קצא"א הממשלתית (37.5%), דורי תשתיות אנרגיה (18.75%) ואדלטק (18.75%). בימים אלו מקדמים בוות"ל את התוכנית להרחבת תחנת הכוח דוראד האחראית ליותר מ-7% מייצור החשמל בישראל. זאת לאחר שאושרה בממשלה במאי שעבר. הדיונים סביב הרחבת התחנה נעשו לאחר חוסר הסכמות בין הוות"ל לבין יזמי התחנה, שדרשו לדון בהיתרי הבנייה רק לאחר שהממשלה תחליט בנושא הקמה של תחנות כוח אחרות.
המשנה למנכ"ל קבוצת אדלטק ניב סבר מסר: "הקבוצה מודה לזורלו על השותפות הטובה בתחנות כוח אלו זאת למשך למעלה מ-15 שנים ועל המשך השותפות בתחנת הכוח דוראד".
את אדלטק ייצגו בעסקה עורכי הדין מייק רימון, דורין פנדוס ויונתן גזית ממשרד מיתר. את זורלו אנרגיה ייצגו עורכי הדין מיכל ליפטון סיטבון, יגאל בנימיני ודניאל עמיטל ממשרד גולדפרב גרוס זליגמן.