סגור
 מליאת הכנסת כנסת ישראל
כנסת ישראל (צילום: אלכס קולומויסקי)

באדיבות כנסת ישראל: הדולר חצה את ה-3.50 שקלים

הדולר היציג טיפס היום ב-1.5% ל-3.50 שקלים והמשיך לעלות לאחר קביעת היציג עד ל-3.51 שקלים; הכנסת פוזרה, הולכים לבחירות, והנזק נמדד בעשרות מיליארדי שקלים, עם חוקים שלא עברו בזמן; רונן מנחם, כלכלן ראשי במזרחי טפחות: "מעריך כי סוכנויות דירוג האשראי יבהירו בקרוב את עמדתן בנושא"

הדולר היציג קפץ היום בכמעט 1.5% ל-3.50 שקלים ובהמשך עלה ב-0.3% נוספים ל-3.51 שקלים. ברקע, הכנסת פוזרה ונקבע מועד לבחירות - ב-1 לנובמבר.
יתרה מכך, חלק מהחוקים, כמו חוק המטרו, שהכנסת לא הספיקה להעביר בטרם פיזורה, צפויים לגרום לנזקים בסכומים של עשרות מיליארדי שקלים. על כן, השקל נחלש מול מקבילו האמריקאי לשפל של שנה ותשעה חודשים. היורו דווקא רושם יציבות לעומת מקבילו הישראלי ונסחר תמורת 3.631 שקלים.
כמו כן, היום יסתיים הרבעון השני והמחצית הראשונה של השנה - כשהדולר מתחזק ב-12.4% לעומת מקבילו הישראלי מתחילת 2022. הרבעון השני מסתיים בקפיצה של הדולר ב-9%.
רונן מנחם, כלכלן ראשי בבנק מזרחי טפחות: "הפיחות החד בשער השקל היום בולט על רקע העובדה ששער הדולר כנגד האירו בעולם נותר כמעט ללא שינוי. לכן, הפיחות החד של השקל הינו גם כנגד האירו. משכך מדובר הפעם בסיפור מקומי. אפשר, כרגיל, לקשור את פיחות השקל לשוקי חו"ל, כשאנו עדים כעת לירידות משמעותיות של החוזים בניו יורק. הורגלנו שירידות של שוקי חו"ל, ובמיוחד בארה"ב, גורמים לשחקנים מקומיים להמיר שקלים לדולרים ולפצות על כך, מה שמחליש את השקל.
"בנוסף, נראה כי גם לפיזור הכנסת השפעה על פיחות השקל. אמנם, הפיזור עצמו אינו מפתיע וזו הייתה רק שאלה של עיתוי, אך המחיר בדמות חוקים חשובים שלא נחקקו ואמורים היו לסייע לצמיחת המשק – פועל לרעתו. אני מעריך כי סוכנויות דירוג האשראי יבהירו בקרוב את עמדתן בנושא ויבקשו לראות המשכיות בשיפור התקציבי שהושג עד כה, גם בתנאים של ממשלת מעבר.
"בצד אלו, יש אפקט מתמשך לכך שהריבית בארה"ב עולה ותוסיף לעלות מהר יותר מהריבית בארץ – מה שעל פני זמן יפעל לטובת הדולר לעומת השקל. ולבסוף, גם ההתחממות הביטחונית נמשכת ותמשיך להשפיע על השקל. בסך הכל, אפשר שמגמת פיחות השקל תימשך הדרגתית, בנסיבות הנוכחיות, אך למגמות בשוקי המניות בארה"ב תהייה השפעה של ממש – בטח ברמת השינויים היומיים לכאן או לכאן".