סגור

רשות ני"ע: נקסט ג'ן הפרה את החוק במהלך המיזוג עם סנט-טק של הראל הרשטיק

הרשות הבהירה לנקסט ג'ן כי ההפרה בוצעה בעת שהציעה ניירות ערך שלה ללא תשקיף בתוקף לבעלי מניות סנט-טק, שאותה ייסד הרוצח הראל הרשטיק בעת מאסרו. הפרה זו עמדה בבסיס דחיית המיזוג בין החברות - עסקה שתוכל להתקדם רק אם הרשות תיתן היתר לטיוטת התשקיף העדכנית שהגישה בינתיים נקסט ג'ן

המיזוג ה"חם" בשוק ההון ממשיך להיתקל בעוד קשיים. אחרי שרשות ניירות ערך כבר הביאה פעמיים לדחיית מיזוג חברת סנט-טק טכנולוגיות רפואיות (סנט-טק מדיקל) של הראל הרשטיק לתוך השלד הבורסאי נקסט ג'ן, כעת הודיעה הרשות באופן רשמי לנקסט ג'ן כי היא הפרה את חוק ניירות ערך כשהציעה למכור את מניותיה ליותר מ-35 ניצעים ללא תשקיף בתוקף.

על פי סגל רשות ני"ע, כפי שעולה מהודעת נקסט ג'ן לבורסה, מדובר בהפרה של סעיף 15 לחוק, העוסק בהצעה ומכירה לציבור של ני"ע. הפרה זו עמדה בבסיס המחלוקת בין הרשות לחברה שהביאה לדחיית המיזוג, כפי שפורסם בעבר ב"כלכליסט".
לעמדת הרשות, במסגרת הליכי המיזוג הציעה נקסט ג'ן מניות לציבור בעלי מניות סנט-טק (יותר מ-100 איש, והרבה מעבר למגבלה המותרת בחוק) "ללא פרסום תשקיף שקיבל את היתר רשות ני"ע או טיוטת תשקיף שנחתמה כדין והוגשה לרשות, או פרסום דו"ח הצעת מדף שקיבל את היתר רשות ני"ע מכוח תשקיף מדף בתוקף".
על פי עמדת סגל רשות ני"ע, פרסום תשקיף כזה על ידי נקסט ג'ן התבקש במועד הצעת המניות, וזאת לכל המאוחר טרם כינוס אספת בעלי המניות לצורך אישור עסקת המיזוג. החברה ציינה בהודעתה לבורסה כי "סגל רשות ני"ע הבהיר לחברה כי אין באמור כדי לגרוע מסמכויות רשות ני"ע או למנוע מהרשות לנקוט פעולות נוספות בנדון בהתאם לסמכותה".
2 צפייה בגלריה
ענת גואטה יושבת ראש הרשות ל ניירות ערך
ענת גואטה יושבת ראש הרשות ל ניירות ערך
ענת גואטה, יו"ר רשות ני"ע
(צילום: אוראל כהן)

מאז דחיית המיזוג - שיועד תחילה ל-1 בנובמבר ונדחה ל-8 בנובמבר, אז נדחה שוב למועד לא ידוע - הגישה בינתיים נקסט ג'ן ב-14 בנובמבר טיוטת תשקיף מעודכנת לרשות ני"ע. נקסט ג'ן מדגישה בדיווח כי החברה ממשיכה לפעול אל מול סגל הרשות לטובת השלמת עסקת המיזוג עם סנט-טק מדיקל: "השלמת עסקת המיזוג כפופה בין היתר למלוא התנאים המתלים שנקבעו בהסכם המיזוג, לרבות אך לא רק, קבלת היתר לתשקיף מרשות ני"ע ולכינוס אספת בעלי מניות סנט-טק מדיקל ואספת בעלי מניות החברה אשר יתקיימו לאתר קבלת היתר לתשקיף".
עוד הבהירה נקסט ג'ן בדיווח כי היא "חולקת על עמדת סגל רשות ני"ע, וכי לעמדתה כל פעולותיה בקשר לעסקת המיזוג נעשו כדין ובליווי עורכי דינה ועל בסיס ייעוץ משפטי שוטף שקיבלה".
המיזוג המדובר החל לעורר עניין בשוק ההון לאחר חשיפת "כלכליסט" בחודש אוקטובר כי "המוח" מאחורי סנט-טק הוא הראל הרשטיק, שרצח, בעודו בן 20, בשנת 1996 את לוכד הנחשים יעקב סלע, הורשע ונידון למאסר עולם. מאז החשיפה על עברו של הרשטיק, ובעיקר לאחר הדחייה החוזרת של עסקת המיזוג, קרסה מניית נקסט ג'ן בעשרות אחוזים.
הרשטיק ישב 25 שנה בכלא, ובמהלך מאסרו השלים שני תארי דוקטורט ועסק בפיתוחים מדעיים וייסד את סנט-טק. הטכנולוגיה שהרשטיק פיתח בכלא מתיימרת לזהות נגיפים וזיהומים, ובהם את נגיף הקורונה, באמצעות נשיפה לתוך "ינשופון". בחודש מרץ השנה החליטה ועדת השחרורים של שב"ס על שחרורו המוקדם כ"אסיר ברישיון".
האלוף במיל'' יעקב עמידרור, המכהן כיו"ר נקסט ג'ן, ומוביל את הליך המיזוג, סייע בשחרורו כשנתן עדות חיובית מאוד לגבי תפקודו של הרשטיק ותרומתו לחברה. הרשטיק הוא מבעלי המניות הגדולים של סנט-טק, ומשמש כמנהל הטכנולוגיות הראשי שלה, וצפוי להתמנות לסמנכ"ל הטכנולוגיות של החברה הממוזגת.
עוד בעלי מניות בולטים בסנט-טק הם יניב חברון, לשעבר הכלכלן הראשי של אקסלנס, המכהן כיום כמנכ"ל נקסט ג'ן; שולם לפידות, שהיה מנכ"ל אי.די.בי ומשמש כיום כמנכ"ל זמני של סנט-טק; ג'קי בן זקן; עמנואל רוזן; ועורכת הדין ליה פלוס דומב, שליוותה את הרשטיק במשך שמונה שנים, בין השאר בעתירות שהגיש נגד שב"ס ובדיונים בוועדת השחרורים.
2 צפייה בגלריה
הראל הרשטיק
הראל הרשטיק
הראל הרשטיק
( צילום: אלעד גרשגורן)