סגור

אחרי סאגת התרסקות אוורגרנד: עוד ענקית נדל"ן סינית מסתבכת

הופסק המסחר במניות קאיסה גרופ הולדינגס, חברת הבנייה ה-25 בגודלה בסין, בעלת שווי שוק של כמיליארד דולר שנכנסה ללחצי נזילות. גובה החובות שתצטרך קאיסה לשלם שני רק לאוורגרנד, שחובותיה כ-300 מיליארד דולר

המסחר בבורסת הונג קונג במניות חברת קאיסה גרופ הולדינגס (Kaisa Group Holdings) הסינית ושלוש מהיחידות שלה הושעה היום (ו'), יום לאחר שחברה-בת שלה החמיצה תשלום למשקיעים. בכך משבר החובות בסקטור הנדל"ן בסין שפרץ עם התמוטטות חברת הענק אוורגרנד, שבסוף אוגוסט פרסמה אזהרת רווח ובה הודתה כי לא יעלה בידה לפרוע את חובותיה, ממשיך להתגלגל לחברות נוספות.

בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו כי קאיסה, חברת הבנייה משנז'ן, מסרה כי היא עומדת בפני לחץ נזילות חסר תקדים בשל האתגרים בשוק הנדל"ן והורדות הדירוג. במסמכים שהגישו היום לרשות ני"ע מסרו קאיסה וקאיסה פרוספרטי שהמסחר במניות שלהן הופסק עד לפרסום "מידע פנימי". החברות לא הוסיפו מעבר לכך.
ב-12 החודשים הבאים קאיסה צריכה לשלם אג"ח בדולרים בשווי של 3.2 מיליארד דולר, כשמועד הפירעון הבא הוא ב-7 בדצמבר, אז תצטרך לשלם 400 מיליון דולר. כמו כן, יש לה תשלומי ריבית בשווי כולל של 59 מיליון דולר לתשלום ב-11 וב-12 בנובמבר.

1 צפייה בגלריה
קאיסה נדל"ן סין
קאיסה נדל"ן סין
פרויקט נדל"ן של קאיסה בסין. משבר בענף
(צילום: גטי אימג'ס)
בחודש שעבר דווח כי בקאיסה מחפשים רוכשים ליחידת ניהול הנכסים שלה, קאיסה פרוספרטי ולשני פרוייקטי מגורים בהונג קונג, זאת בעוד החברה ניסתה לעמוד בשורה של תשלומי חובות צפויים. הצרות של קאיסה מגיעות בשעה שגובר החשש למשבר נזילות נרחב בסקטור הנדל"ן הסיני שכבר בא לידי ביטוי בחדלויות פרעון על אג"ח זרות, הורדות דירוג וצניחה במחירי המניות של חברות הנדל"ן בשבועות האחרונים.
מבחינת גובה החובות למשקיעים זרים שקאיסה תצטרך לשלם השנה היא שנייה רק לאוורגרנד, שנטל החובות שלה עומד על מעל 300 מיליארד דולר. עם זאת, בקאיסה מסרו כי הם מגייסים הון להקל על הלחץ ונוקטים צעדים כמו האצת מכירת נכסים. בהתאם, בחברה מתכננים למכור 18 מהנכסים שלה בשנז'ן, מרביתם נכסים קמעונאיים ומסחריים בשווי כולל של 81.8 מיליארד יואן (12.78 מיליארד דולר) עד סוף 2022, כך לפי מסמכים שהגיעו לידי רויטרס. לחברה יש גם 95 פרוייקטים של חידוש עירוני בשנז'ן המוערכים ב-614 מיליארד יואן, שיוכלו לעזור במצב הנזילות לאחר מכירתם. מקאיסה לא הגיבו על הדיווח.
קאיסה נחשבת לחברת הנדל"ן ה-25 בגודלה בסין מבחינת מכירות בתים ובעלת שווי שוק של כמיליארד דולר. המניות שלה הנסחרות בבורסת הונג קונג צנחו ביום חמישי ביותר מ-15% לשפל של כל הזמנים. בשבוע הבא אמורה החברה לשלם ריביות בגובה 59 מיליון דולר על אג"ח.
"קאיסה בהחלט יכולה להיות אוורגרנד נוספת", הגיב ריימונד צ'נג מנהל חטיבת מחקר סין בחברת CGS-CIMB Securities. "אף שבידי הרגולטורים כמה צעדי הקלה לא נראה שזה יעזור יותר מדי", הוסיף. "אלא אם הממשלה מתכוונת לנקוט בצעדי הקלה אגרסיביים. אנחנו מעריכים שיותר ויותר חברות נדל"ן יתקשו בתשלום החובות שלהן".