סגור

ארקין לקח לנאסד"ק 7 חברות בשווי מצרפי של 3 מיליארד דולר

ביוסייט הפרטית של מורי ארקין, המפתחת טיפולים לגידולים סרטניים, תתמזג עם אדבקסיס הציבורית לפי שווי 280 מיליון דולר לחברה הממוזגת. בדצמבר האחרון השלימה גיוס לפי שווי של 115 מיליון דולר

מיזוג חדש בוול סטריט הופך את חברת התרופות הישראלית ביוסייט לציבורית - ומהווה אבן דרך גם עבור מורי ארקין. ביוסייט תתמזג עם אדבקסיס במהלך שצפוי להיות מושלם עד סוף השנה. המהלך הזה משלים תמונה נאה עבור ארקין, שזו החברה השביעית במספר של קרנות ההשקעה שלו שהגיעה לנאסד"ק. עם המיזוג המדובר, לחברות מדעי החיים בנאסד"ק שבהן השקיע ארקין שווי מצרפי של 3 מיליארד דולר.

ביוסייט (Biosight), המפתחת טיפולים לגידולים סרטניים, תתמזג עם אדבקסיס לפי שווי של 280 מיליון דולר לחברה הממוזגת. בחברה הישראלית מושקעים גופים מוסדיים ישראליים, בהם חברות הביטוח הפניקס ומגדל שהשקיעו כל אחת 5 מיליון דולר בסבב גיוס פרטי בדצמבר האחרון. בגיוס הפרטי האחרון, השלישי במספר עבורה, גייסה ביוסייט 46 מיליון דולר לפי שווי של 115 מיליון דולר. לפיכך, השווי שלה במיזוג זינק בכמעט פי 2.5 ביחס לגיוס האחרון.
עבור ארקין מדובר בעוד אקזיט מוצלח, שבוצע הפעם דרך קרן ארקין ביו ונצ'רס, שמחזיקה בכ־17% מביוסייט ערב המיזוג. הקרנות השונות של ארקין היו מעורבות בשש חברות נוספות בתחומי מדעי החיים שהונפקו בנאסד"ק, אחת מהן נמכרה. בהן נכללת סול ג'ל, שבה מחזיק ארקין ב־60% ומשמש כיו"ר פעיל. סול ג'ל עוסקת בפיתוח תרופות עור והיא נסחרת בשווי של 270.6 מיליון דולר.
החברות האחרות של ארקין בתחום מדעי החיים הן יורוג'ן, שמפתחת טיפולים לסרטן בדרכי השתן; קורוס, שמפתחת תרופות מבוססות חלבונים; אונקורוס, שעוסקת בייצור וירוסים סינתטיים; וורוולף, המפתחת טיפולי סרטן מבוססי חלבונים; ואנדוצ'ויס, שמפתחת מוצרי קולונוסקופיה ונמכרה לבוסטון סיינטיפיק ב־2016. השווי שוק המצרפי של 7 החברות שהוזכרו, כולל ביוסייט, עומד על 2.98 מיליארד דולר. בנוסף במרץ האחרון הונפקה בנאסד"ק דיגיטל אושן, חברת טכנולוגיה שאיננה מתחום מדעי החיים, לפי שווי של 5 מיליארד דולר. ארקין היה בין המשקיעים בחברה עוד כשהיתה פרטית ב־2017.


במיזוג הנוכחי, אדבקסיס תרכוש את כל הון המניות הנפרע של ביוסייט בתמורה להנפקת מניות חדשות עם השלמת העסקה. זאת בכפוף לאישורים הנדרשים, לרבות מהאסיפה הכללית של בעלי המניות. עם השלמת המיזוג, בעלי המניות הנוכחיים של אדבקסיס יחזיקו ב־25% ובעלי מניות ביוסייט לשעבר יחזיקו ב־75% מהמניות הרגילות של אדבקסיס, המחושבים על בסיס דילול מלא.
הדירקטוריונים של שתי החברות כבר אישרו את העסקה פה אחד. מטה החברה המשולבת ימוקם במשרדים חדשים שיוקמו בניו ג'רזי והיא תמשיך לשמור על נוכחות בישראל. ככל שתושלם העסקה עד סוף השנה, ישונה שם החברה הממוזגת לביוסייט, והיא תיסחר תחת הסימול BSTX, מול ADSX כיום.
ביוסייט מפתחת טיפולים חדשניים לסרטן הדם. הטיפול העיקרי הוא אספציטרבין, סוג של טיפול כימותרפי, שייחודו הוא שניתן לתת אותו במינון גבוה יותר, תוך שחרור הדרגתי בגוף. הוא מקטין משמעותית את תופעות הלוואי הקשות של הטיפול הכימותרפי.
בנוסף מפתחת החברה הישראלית טיפול בלוקמיה מיאלואידית חריפה ותסמונת מיאלודיספלסטית. לחברה הממוזגת צפויות כמה אבני דרך קליניות ורגולטוריות. בשנה וחצי הקרובות צפויות להתקבל תוצאות ראשונות מניסוי קליני שלב 2b של האספציטרבין. לפי שעה הושלם גיוס החולים., כטיפול קו ראשון לחולי AML, שאינם יכולים לשאת את הטיפול הכימותרפי הסטנדרטי. נתונים שהוצגו בכנס האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית (ASCO) הראו כי הטיפול באספציטרבין השיג שיעורי נסיגה מלאה של כ־39% בקרב כל החולים הניתנים להערכה, ב־63% מהמקרים נותרו שרידים של המחלה ונתוני שרידות כללית של 10 חודשים. תוצאות אלו מעודדות בהתחשב בגורמי הסיכון הגבוהים באוכלוסיה זו בתחילת המחקר. ביוסייט עוסקת גם בביצוע ניסוי עם קבוצת מחקר אירופאית ומתכנן ניסוי קליני נוסף באספציטרבין.
"החברה המשולבת תהיה בעלת מומחיות מוכחת ומאזן איתן שיסייעו בידה לקדם את תוכניותיה לקראת כמה אבני דרך, הצפויות במהלך 18-12 החודשים הבאים", אמרה ד"ר רות בן יקר, מנכ"לית ביוסייט.


2 צפייה בגלריה
פנאי מורי ארקין
פנאי מורי ארקין
מורי ארקין
(צילום: עמית שעל)