סגור
מטוס אל על בואינג 777
מטוס אל על בואינג (צילום: Rebius / Shutterstock)

אל על החליטה: עסקת המטוסים הגדולה בתולדותיה תיעשה עם בואינג

תנהל מו"מ בלעדי עם יצרנית המטוסים האמריקאית אחרי יותר משנה שניהלה מו"מ גם עם איירבוס; במסגרת העסקה המתגבשת אל על תרכוש ותחכור כ-30 מטוסים צרי גוף מדגם בואינג 737 מקס בהיקף של כ-2-2.5 מיליארד דולר

אל על החליטה כי צי מטוסיה החדש יהיה מתוצרת חברת בואינג האמריקאית, כך דיווחה הערב (ב') חברת התעופה שבשליטת משפחת רוזנברג.
הודעת החברה באה לאחר שבמשך למעלה משנה היא קיימה מו"מ לקראת חידוש צי המטוסים שלה גם עם איירבוס וגם עם בואינג. בימים האחרונים דירקטוריון החברה החליט לקיים מו"מ בלעדי למימוש העסקה עם בואינג וזאת לקראת חתימה על הסכם אסטרטגי איתה, שיהיה הגדול בתולדות החברה.
במסגרת העסקה המתגבשת אל על תרכוש ותחכור כ-30 מטוסים צרי גוף מדגם בואינג 737 מקס בהיקף של כ-2-2.5 מיליארד דולר. תהליך מסירת המטוסים החדשים לאל על יחל ב-2027 ויימשך מספר שנים.
בחברה שמנוהלת בידי דינה בן טל גננסיה אמרו הערב כי תהליך הרכש החדש יהווה נדבך משמעותי בהצערת והגדלת צי המטוסים שלה. העסקה המתגבשת תתווסף לעסקה שנחתמה לפני כחודשיים עם בואינג לרכש של תשעה מטוסי בואינג 787 דרימליינר וזאת מתוקף התוכנית האסטרטגית של החברה.
המטוסים שיירכשו מבואינג או ייחכרו מחברות תעופה אחרות יחליפו בתהליך מדורג את צי המטוסים הנוכחי של אל על המבוסס על מטוסי בואינג 737-800 ובואינג 737-900. אפשר שחלק מהמטוסים החדשים יופעלו במקביל למטוסים מיושנים יותר שהיא מחזיקה, כך שהחברה תוכל להגדיל את קיבולת והיצע המושבים שלה בהתאם לביקושים. אפשר גם שחלק מהמטוסים שאל על תוציא משורותיה עם הגעת אלה החדשים, יועברו לחברה הבת סאן דור.
ההחלטה לקיים את המו"מ הבלעדי עם בואינג באה כשברקע, כל המטוסים של החברה יוצרו בה, ויש ברשותה מלאי גדול של חלפים שיהיה הולם גם לצי המטוסים העתידי, והמשך העבודה עם בואינג יאפשר מעבר חלק יותר בין הדגמים החדשים.
זאת, למרות שבואינג עמדה באחרונה בעין הסערה מסביב לשורה של אירועי בטיחות חמורים.
באל על אמרו הערב כי במהלך המו"מ נציגיה שמו דגש מיוחד על נושא הבטיחות, וכי הביעו נכונות להתקדם בדיונים עם היצרנית האמריקאית רק לאחר שווידאה כי המטוסים שהיא עתידה לרכוש עומדים בתקנים המחמירים בעולם ובהתאם לכללי הבטיחות של הרשויות הבין לאומיות.