סגור
שקל דולר מט"ח שוק המט"ח מלחמה בעזה חרבות ברזל
(צילום: דובר צה"ל, שאטרסטוק)

השקל מתחזק - הדולר ב-3.70 שקלים; "מעריכים שהמלחמה תישאר בזירה המקומית"

המטבע האמריקאי נחלש הבוקר ב-0.7% מול מקבילו הישראלי, היורו נסוג ב-0.3% לרמה של 4.06 שקלים; הבנק השוויצרי לומברד אודייר: "למרות שהיינו שליליים כלפי השקל, העמדה הנוכחית שלנו נייטרלית"; סוכנות הדירוג מודי'ס כתבה אתמול שדירוגה של ישראל עשוי לרדת אם המלחמה תסלים

השקל מתחזק הבוקר (ג') בשוק המט"ח המקומי, אחרי העליות בבורסה אתמול ובמקביל למעקב המשקיעים אחר ההתפתחויות הביטחוניות. הדולר נחלש ב-0.7% לרמה של 3.703 שקלים, היורו יורד ב-0.3% ונסחר תמורת 4.06 שקלים.
אתמול נקבע שערו היציג של הדולר ברמה של 3.728 שקלים, שערו של המטבע האירופי נקבע ברמה של 4.071 שקלים.
ביום שני הקרוב יפרסם בנק ישראל את החלטת הריבית שלו. כלכלנים בשוק מעריכים שהבנק יוריד את הריבית בתקופה הקרובה, לראשונה מאז פברואר 2020, אך חלוקים בדעתם בנוגע למועד הורדת הריבית והאם המהלך יתבצע כבר בהחלטה הקרובה.
מנהיג חמאס איסמעיל הנייה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ארגונו "קרוב להגיע להסכם הפסקת אש". לדבריו, "חמאס מסר את תשובתו לקטארים".
חמאס פרסם את תנאי העסקה לשחרור חטופים שאושרו על ידו. התנאים כוללים הפסקת אש של חמישה ימים ו"שחרור חמישים חטופים ובעלי אזרחות זרה שאינם חיילים, בתמורה לכך שרשויות הכיבוש ישחררו 300 אסירים ילדים ונשים". עוד נמסר מחמאס כי הפסקת האש תכלול "הפסקה מוחלטת של טיסות ישראל בשמי עזה, למעט אזורי הצפון שבהם ישראל תפסיק טיסות לשש שעות בלבד ביום".
לפי חמאס, ייכנסו גם 300 משאיות של מזון, סיוע רפואי ודלק "לכל אזורי הרצועה". עוד נמסר מחמאס כי החטופים הישראלים ישוחררו בשלבים, עשרה בכל יום.
דירוג ישראל עלול לרדת במקרה של הסלמה, וסביר שהחקיקה המשפטית לא תקודם. כך לפי הדו"ח השנתי שפירסמה אתמול סוכנות דירוג האשראי מודי'ס על כלכלת ישראל.
כלכלני הסוכנות מזכירים שבעקבות קידום חקיקה "רחבת היקף ושנויה במחלוקת בתחום המשפטי", הם הפחיתו את דירוג החוזק המוסדי בישראל מ-AA ל-A. כעת הם מביעים אופטימיות זהירה כי החקיקה שנעצרה בעקבות המלחמה, לא תקודם גם לאחריה.
לפני חודש הודיעה מודי'ס כי דירוג האשראי של ישראל עבר ל"מעקב שלילי" בעקבות המלחמה בעזה, ואתמול התפרסם הדו"ח המלא. בסוכנות שמו דגש כצפוי על התגברות הסיכון בישראל בעקבות מתקפת החמאס ופתיחת המלחמה.
במודי'ס מעריכים כי דירוג האשראי של ישראל יירד במקרה שהסכסוך הצבאי הנוכחי יסלים באופן משמעותי או יתפשט מעבר לגבולות ישראל. עם זאת, הסוכנות ציינה שסביר להניח שדירוג האשראי יישאר ברמתו הנוכחית של A1 אם הסכסוך הצבאי יגיע לפתרון ללא פגיעה מתמשכת ומהותית בחוסנה הכלכלי של ישראל.
"למרות שהיינו שליליים לגבי השקל בחלק ניכר מהשנה האחרונה, העמדה הנוכחית שלנו לגבי השקל הישראלי נחשבת לנייטרלית כעת", כתבו הבוקר כלכלני הבנק השוויצרי לומברד אודייר. "שינוי זה מבוסס על האמונה שסביר להניח שהסכסוך בין ישראל לחמאס יישאר ברמה המקומית ולא יתפתח לחזיתות נוספות.
"בשלב זה מודל השווי ההוגן המשוער שלנו עומד על שער דולר בסביבות 3.8. למרות שהסכסוך מוסיף סיכון חדש למשוואה, נראה שגורם שלילי אחד - הרפורמה המשפטית, כבר לא משפיע על המצב.
"יתרה מכך, בנק ישראל מכר יתרות מטבע חוץ של 8.2 מיליארד דולר באוקטובר, שהם שליש מתוכנית ההתערבות המתוכננת של 30 מיליארד דולר המהווים כ-15% מיתרות המט"ח של המדינה. החמרה של הסכסוך תציף סיכונים לעמדה הנייטרלית החדשה שלנו".