סגור
איילת שקד 20.4.23
איילת שקד, יו"ר קרדן נדל"ן. "משבר כזה הוא הזדמנות בשביל החברה" (צילום: אלכס קולומויסקי)

איילת שקד: "הנדל"ן יתאושש מהר אחרי המלחמה, יש ביקוש לדירות"

קרדן נדל"ן פרסמה שלשום דו"חות רבעוניים ראשונים תחת היו"ר החדשה, השרה לשעבר איילת שקד. העובדה שהחברה נכנסה למלחמה עם מלאי דירות קטן שיחקה לטובתה, ושקד מקווה שהאנטישמיות הגוברת בחו"ל תגרום לגל עלייה לארץ

קרדן נדל"ן פרסמה שלשום את הדו"חות לרבעון השלישי של 2023. הרבעון שהסתיים לפני המלחמה עמד עם הכנסות של 140 מיליון שקל, בדומה לרבעון המקביל, לצד רווח נקי של 16 מיליון שקל בינואר-ספטמבר 2023 לעומת רווח של ו־64 מיליון שקל בתקופה המקבילה, כתוצאה מרווח חד־פעמי.
זהו הרבעון הראשון של החברה תחת היו"ר החדשה, איילת שקד, שרת המשפטים והפנים לשעבר. שקד נכנסה לתפקיד בתחילת אוקטובר והחליפה את יוסף גרינפלד, מבעלי השליטה הקודמים בקבוצת קרדן.
קרדן מכרה 35 דירות ברבעון לעומת 31 דירות ברבעון המקביל. עם זאת, הבלימה מאז תחילת המלחמה באוקטובר הורגשה, והחברה מכרה ביותר מחודש וחצי, מחצית מהרבעון הרביעי, 9 דירות בלבד.
"למזלנו נכנסו לתקופה הזו עם מלאי דירות נמוך, והצלחנו לשמור על רמת המכירות. הבוסט הגדול של הדירות יהיה בשנים הקרובות", אמרה שקד לכלכליסט.
נכון לסוף הרבעון השלישי מקדמת קרדן נדל"ן, שמנוהלת בידי עמוס דאבוס, פרויקטים שבמסגרתם נבנות 535 דירות שמתוכן נמכרו 293 דירות. עד סוף 2024 אמורה החברה לצאת במכירות של 700 דירות נוספות, ובשנים שלאחר מכן תקדם פרויקטים שבהם ייבנו 8,000 דירות ועוד 6,600 דירות בהתחדשות עירונית
"אנחנו מעריכים שהשוק יתאושש מהר אחרי המלחמה. השוק קשיח, יש ביקוש לדירות, והביקוש הזה ישאר ויגבר. אני צופה עלייה רחבה של יהודים מחו"ל אחרי המלחמה. ענף הנדל"ן נפגע בצורה מובהקת מהעובדה שהפועלים הפלסטינים לא מגיעים לעבודה בארץ במלחמה. זו בעיה לא פשוטה שאנחנו מנסים להתגבר עליה עם עובדים סינים ומולדבים. אנחנו עובדים באתרים כרגיל".
שקד שהיתה שרת הפנים בממשלת בנט־לפיד, ניסתה לרוץ בבחירות האחרונות בראשות מפלגה חדשה אחרי פרישתו של נפתלי בנט, אבל זו קיבלה 100 אלף קולות בלבד ולא עברה את אחוז החסימה.
שקד, ששמה הוזכר כמועמדת לחזור לליכוד, החליטה לפנות למגזר הפרטי. "למה בחרתי בהם כשיצאתי לאזרחות? זו חברה יציבה לא ממונפת, עם הון עצמי טוב, בעלי שליטה אחראיים ומנכ"ל מאוד מקצועי. זה מקום מאד יציב ובטוח ועם פוטנציאל גדול.
"השנה אין לנו הרבה דירות אבל בשנים הקרובות המלאי יגדל ב־700-600 דירות בכל שנה. יש לנו פרויקטים של 3,000 דירות בחדרה ופרויקטים גדולים בנהריה והולילנד בירושלים. היו לי הצעות נוספות, מחברות ממונפות, ועם הרבה יותר שכר, אבל קרדן התאימה לי".
בעלי השליטה בקרדן הם גיל דויטש ורוני בירם, שעם נפילת בעלי השליטה הקודמים, יוסף שנור, יוסף גרינפלד ואיתן רכטר, הצטרפו לשליטה עם שנור וגרינפלד. "את שנור הכרתי קודם, אבל מי שהכיר לי את דויטש ובירם היה מישהו שלישי", אמרה שקד.
הורדתם מחירים בעקבות המצב?
"לא הורדנו מחירים. יש עזרה בפריסת תשלומים יותר נוחה. זה שאין לנו מלאי גדול עזר לנו לעמוד בקצב הדירות שאנחנו רוצים למכור, וחברות שהגיעו עם אלפי דירות השנה לשוק, התקשו יותר. אנחנו בין החברות הפחות ממונפות בנדל"ן". יחס החוב למאזן של קרדן נדל"ן עומד על 38% בלבד, והיא נסחרת בשווי 681 מיליון שקל. ההון העצמי שלה עמד בסוף הרבעון השלישי על 720 מיליון שקל.
האם יש קושי במכרזים שרמ"י מוצאים לקרקעות. יש מכרזים של רמ"י שאין מתמודדים עליהם בכלל?
"רמ"י דחו כמה מכרזים. לטעמי הם חייבים להוציא את המכרזים ולא לדחות אותם. השוק בסטגנציה, ולרמ"י תפקיד חשוב מאד בלהוציא את השוק מההקפאה בזה שישחררו מגרשים".
דווקא היו מכרזים ולא באו קונים.
"לא חייבים למכור במחירים מופקעים. כשהריבית עולה המחירים יורדים והמדינה צריכה שהשוק יעבוד. כמעט ואין קונים ומוכרים בעסקאות הפרטיות. חשוב להוציא מכרזים טובים, ואז יש סיכויים סבירים שקבלנים יגשו וירכשו".
זו עמדה מפוזיציה, לא? יש לך אינטרס שקרקעות ימכרו לכם בזול.
"דווקא לפני המלחמה זכינו במכרז בקריית גת. גם במכרזים בנתניה וקריית אתא נמכרו מגרשים במחירים גבוהים מאוד. היה קיפאון בגלל הריבית ועכשיו בגלל המלחמה, אבל אני אומרת לך שבעקבות גל האנטישמיות בעולם, הרבה יהודים יעלו לכאן אחרי המלחמה. את פרויקט הולילנד בירושלים אנחנו מיעדים לתושבי חוץ".
איך הדברים נראים מהצד של המיגזר הפרטי לעומת הפוליטי?
"הייתי במגזר הפרטי, עברתי לפוליטיקה וחזרתי לפרטי. הרבה פוליטיקאים לא היו במגזר פרטי ולכן לא יודעים מה לעשות. עכשיו במלחמה הממשלה צריכה לתפקד יותר טוב ולהתעלות על עצמה".
יש לך בעלים דומיננטים. מה המעורבות שלך בחברה? באמת נותנים לך לעבוד?
"מאוד. אני עובדת עם המנכ"ל ובעלי השליטה בצורה טובה. אני מטבעי אדם שמרן וגם הם כאלה. הציעו לי מקומות אחרים, ממונפים יותר ועם יותר כסף בשבילי, אבל בחרתי במשהו שמרני ואחראי. בעלי השליטה, שחבר משותף הכיר לי אותם כשיצאתי לאזרחות, פנו אלי. היו לי הרבה פניות אחרות ובחרתי דווקא בהם מהסיבות האלה. גם גרינפלד הוא איש מדהים ויש הרבה מה ללמוד ממנו".
יש לא מעט חברות נדל"ן בקשיים בישראל, ואחת מהן גם נופלת.
"משבר כזה הוא הזדמנות כי אני יכולה לקחת עוד פרויקטים שאחרים לא יכולים לקחת. פרויקטים של התחדשות עירונית שאנחנו נרכוש מאחרים, בשלבים כאלה ואחרים, בנגישות למכרזים".
את מרבה להופיע בראיונות בטלוויזיה בנושאים פוליטיים. עושה רושם ששם המקום והלב שלך ושהעסקים הם תחנת ביניים, לא ברור לכמה שנים.
"אני מאד נהנית במגזר העסקי. אתה שואל אותי אם אחזור בעתיד? לא יודעת. זו האמת. פשוט לא יודעת. החיים הפוליטיים הם הרבה יותר קשים, כפויי טובה ותובעניים. זה נכון שאהבתי את זה, אבל אני באמת לא יודעת איך תיראה המערכת הפוליטית בעתיד ואם אבחר להיות חלק ממנה".