סגור

אחרי שהגביל את שכר הבכירים - כחלון רוצה שכר של 8.3 מיליון שקל על 80% משרה

שר האוצר לשעבר יקבל את השכר על תפקידו החדש כיו"ר חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט. שכרו של כחלון כפוף לאישור בעלי המניות


שר האוצר לשעבר משה כחלון יקבל יותר מ-8 מיליון שקל בתפקידו החדש כיו"ר חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט . כחלון יעבוד בחברה בהיקף של 80%, ושכרו יורכב ממענק שנתי קבוע בשווי של 864 אלף שקל, דמי ניהול של 1.3 מיליון שקל ותשלום מבוסס מניות בשווי 6.1 מיליון שקל. בסך הכל הובטח לכחלון שכר בעלות של 8.3 מיליון שקל בשנה.


כחלון יחל את תפקידו כיו"ר בשבוע הבא, לאחר שהמתין כשנתיים לסיום תקופת הצינון מאז תפקידו כשר האוצר בין השנים 2015 ל-2019. על תנאי שכרו יצביעו בעלי המניות באספה הכללית שתתכנס לקראת סוף יוני.
כבר לפני תפקידו המיועד ביונט, הקים כחלון לפני כשנה וחצי קרן השקעות בשם SCK. כחלון מחזיק ב-24.5% מהקרן, המיליארדר היהודי-אמריקאי שמעון כהן מחזיק אף הוא ב-24.5%, וסורור בן מוחמד אל נהיין, דודנו של שליט אבו דאבי מוחמד בן זאיד, ששימש בעבר כשר המשפטים ונגיד הבנק המרכזי, מחזיק ב-51%. כחלון עומד בראש הקרן, המשותפת לגופים מוסדיים בישראל ולקרן הפנסיה הגדולה באמירויות. הקרן מיועדת לנהל קרנות פנסיה בישראל ובאמירויות וכן להשקיע בחדשנות ובטכנולוגיה.
ליונט רישיון מורחב לתת אשראי ושירות בנכסים פיננסיים, והיא פועלת לגיוון מקורות המימון שלה מול גופים מוסדיים ופרטיים. הענף בו פועלת החברה, אשראי חוץ-בנקאי, אינו נכלל בתאגידים הפיננסיים המוכרים, ולכן אינו כפוף לחוק חוק תגמול לנושאי משרה בתאגידים פיננסיים (שכר הבכירים), שמגביל את שכר הבכירים ל-2.5 מיליון שקל או כזה הגבוה עד פי 35 מהשכר הנמוך ביותר בארגון. ומכאן מתאפשר שכרו של כחלון, שגבוה יותר מהשכר הקבוע באותו חוק. יש לציין כי הריבית השנתית שהקרן גובה מלקוחותיה עומדת על 26%.

1 צפייה בגלריה
משה כחלון זירת הנדלן
משה כחלון זירת הנדלן
משה כחלון
(צילום: אוראל כהן)

שווי יונט קרדיט בבורסה עומד על 185 מיליון שקל. הכנסות החברה ב-2020 הסתכמו ב-13 מיליון שקל, לעומת 2 מיליון שקל ב-2019. בשורה התחתונה הפסידה החברה אשתקד 12 מיליון שקל. בעלי השליטה ביונט קרדיט הם צחי עזר, שי פנסו ושלמה אייזיק. הציבור מחזיק בה בשיעור של 26%.
שוק האשראי החוץ-בנקאי הוא אחד מהענפים הלוהטים בבורסה המקומית, והתחרות בין החברות הפועלות בו גוברת. בתוך כך עולה גם הצורך להתבלט בשוק ההון. הצטרפותו של כחלון לחברת אשראי קטנה יחסית עשויה להרשים את המשקיעים - השאלה היא מה המחיר שהחברה תשלם על כך. שכר של 8.3 מיליון שקל תמורת פרסונה כלכלית ידועה כמו כחלון עשוי להיות רק ההתחלה לתהליך חימוש יקר יותר.