סגור

פנסוניק מתרחקת מטסלה: מכרה את כל אחזקותיה ב-3.6 מיליארד דולר

היצרנית היפנית היא הספקית העיקרית של סוללות לטסלה, אך היא רוצה להפחית את התלות בחברת המכוניות. לאחרונה החל אלון מאסק להרחיב את שרשרת אספקת הסוללות לטסלה, וחתם על עסקאות עם LG הדרום קוריאנית ועם CATL הסינית

חברת פנסוניק מכרה את כל אחזקותיה בחברת טסלה תמורת 3.61 מיליארד דולר, כך מסר דובר של החברה. המכירה בוצעה בשנה הפיסקלית שהסתיימה בחודש מרץ, כיוון שהקונגלומרט היפני מעוניין להפחית את תלותו בטסלה, ולגייס כסף להשקעה בצמיחה.

עסקי הסוללות של פנסוניק נשלטים למעשה על ידי טסלה של אלון מאסק, ושתי החברות קיימו מערכת יחסים מתוחה לפרקים, כשבכיריהן החליפו עקיצות בהזדמנויות שונות.
1 צפייה בגלריה
מפעל ייצור של פנסוניק ב טוצ'יגי יפן
מפעל ייצור של פנסוניק ב טוצ'יגי יפן
מפעל ייצור של פנסוניק ביפן. תנודות במניית טסלה
(צילום: בלומברג)

דובר של פנסוניק מסר כי מכירת המניות לא תשפיע על השותפות עם טסלה, אך היא מגיעה בזמן שיצרנית הרכב מגוונת ומרחיבה את שרשרת אספקת הסוללות שלה. טסלה חתמה לאחרונה עסקאות עם LG הדרום קוריאנית ועם CATL הסינית. רויטרס דיווחה שהאחרונה מתכננת להקים מפעל בשנגחאי, בסמוך לבסיס הייצור של יצרנית הרכב.
פנסוניק רכשה 1.4 מיליון מניות של טסלה במחיר של 21.15$ למניה ב-2010, תמורת סכום כולל של 30 מיליון דולר. המניות שבידיה היו שוות 730 מיליון דולר בסוף מרץ 2020, אך הכפילו מאז את ערכן פי שבעה וסגרו את המסחר אתמול בעלייה של 3.5% וברמה של 679 דולר. מניות פנסוניק עלו ב-4.2% היום.
"השפעת נכסי הקריפטו כנראה דחפה את מניות טסלה מעל לערך המהותי שלהן, ולכן זה זמן טוב למכור אותן", אמר הידקי יסודה, אנליסט במכון המחקר Ace. מאסק אמר בפברואר שהחברה שלו רכשה ביטקוין ותקבל תשלומים במטבע הקריפטו, החלטה שהפך בהמשך. הערותיו בטוויטר גורמות לתנודות במחירם של נכסים ומניות.
לדברי יסודה, פנסוניק גיבתה את טסלה כלכלית כאשר היתה חברה קטנה יותר, אך התרחבות יצרנית הרכב משמעה שאין יותר צורך בקשרי הון בין השתיים.