סגור

שוב מטריל את הקריפטו: אלון מאסק מקפיץ את הביטקוין

חודש לאחר שאמר שטסלה לא תקבל עוד מטבעות ביטקוין מרוכשים בשל המחיר הסביבתי של הכרייה - מבהיר מאסק שהחברה תחזור לקבל את המטבע כאשר 50% מהכרייה יתבססו על אנרגיה ירוקה; הביטקוין קופץ בתגובה ב-13% עד 40,815 דולר; היפונסוויס: "הנזק מציוציו של מאסק גדול מהתועלת - פעם אחר פעם הוא גורם לשבריריות המטבע"


אלון מאסק שוב מתהפך עלינו, ושוב מנענע את שוק הקריפטו: חודש אחרי שהודיע שטסלה לא תקבל עוד ביטקוין בגלל המחיר הסביבתי של הכרייה, עכשיו הוא אומר שאולי בעצם מסייג ואומר שדווקא כן אבל ככה וככה.


באופן לא מפתיע, הביטקוין קופץ בתגובה ב-13% ל-40,815 דולר. האתריום מטפס ב-8.5% עד 2,568 דולר.
בציוץ טוויטר הודיע מאסק שטסלה תחזור לקבל מטבעות ביטקוין בעסקאות לרכישת מכוניות, כאשר 50% מכריית המטבע יתבססו על אנרגיה נקייה.
הדברים נאמרו בציוץ תגובה לציוץ שהתייחס למאמר ב-CoinTelegraph, שהאשים את מאסק, בלי לציין את שמו (one very powerful and influential individual), במניפולציות בשוק הקריפטו.
מאסק ציין בתגובה שלו שמה פתאום מניפולציה ושטסלה מכרה רק 10% ממטבעות הקריפטו שהחזיקה (טסלה רכשה מטבעות ב-1.5 מיליארד דולר), כדי לוודא את הפשטות של תהליך המכירה וההנזלה, באופן שלא ישפיע על השוק.
טסלה חשפה בחודש פברואר השנה כי רכשה ביטקוין בשווי 1.5 מיליארד דולר, ובכוונתה לאפשר בהמשך רכישת מכוניות באמצעות מטבע הקריפטו. בסוף מרץ צייץ מאסק כי אנשים "יכולים לקנות עכשיו טסלה עם ביטקוין". ב-12 במאי כאמור יצא מאסק עם ההודעה המפתיעה על ביטול האפשרות לרכוש מכוניות במטבעות קריפטו בשל המחיר הסביבתי של הכרייה.
ההשפעה האדירה של כל ההודעות הללו על שוק המטבעות גררה ביקורת משורה של גורמים. ארגון אנונימוס שיקף באופן רדיקלי את עמדת הביקורת, ובסרטון וידאו של 4 דקות שהוציא טען, בין היתר, כי אלון מאסק הוא "טיפוס עשיר ונרקיסיסטי שנואש לתשומת לב", ושהוא "מטריל את שוקי הקריפטו בלי הפסקה".


1 צפייה בגלריה
אלון מאסק טסלה  9.5.20
אלון מאסק טסלה  9.5.20
מאסק
(צילום: AFP)

אבי סלמה, מנכ"ל הנציגות הישראלית של בנק ההשקעות השוויצרי Hyposwiss, אמר בעקבות הדברים: "בסופו של יום הנזק מציוציו של מאסק גדול מהתועלת. פעם אחר פעם הוא גורם לשבריריות המטבע באופן משמעותי ובכך מרתיע משקיעים מסורתיים ומוסדיים להיכנס לעולם הקריפטו. בכך הוא משיג תוצאה הפוכה מרצונו המוצהר, ובמקום לסייע לסחירות מטבעות הקריפטו גורם לקיפאון בשוק".
שגיא בקשי, מנכ"ל חברת הפינטק Coinmama, התייחס גם הוא להשפעה השלילית של מאסק על המסחר בקריפטו: "שוב ושוב קהילת הביטקוין מובכת מרצף הציוצים של מאסק ומהתגובות שבאות לאחר מכן".
בה בעת הדגיש בקשי כי הביטקוין ימשיך להתפתח: "נכון להיום ההערכה היא שרק 2.5% מאוכלוסיית העולם מחזיקים סכום מינימלי בביטקוין (לאור העובדה שניתן לקנות שברירי מטבע), אנו עדיין נמצאים בשלב מוקדם ונראה כי ההיסטוריה לא תזכור סדרת ציוצים של מנכ"ל, חזק ופופולרי ככל שיהיה".

שוק הקריפטו מסתייע בדמות מהעבר
מנהל קרן הגידור שחזה את המפלה של 1987 בוול סטריט דוחף מעלה את שווי הביטקוין אחרי ראיון. שוק הקריפטו מקבל ליטוף נוסף היום (אחרי מאסק), הפעם מהמיליארדר פול טיודור ג'ונס (Paul Tudor Jones), שהתראיין ב-CNBC ואמר: "אני מעוניין בביטקוין כחלק מגיוון הפורטפוליו שלי".
לדבריו, "כולם שואלים אותי מה לעשות עם הביטקוין שלהם. הדבר היחיד שאני בטוח בו הוא שאני מעוניין בתיק השקעות שמכיל 5% זהב, 5% ביטקוין, 5% מזומנים, 5% סחורות מלבד זהב (נפט ועוד)".
ג'ונס, המנהל את קרן הגידור Tudor Investment שנקראת על שמו, הוסיף: "בשבילי זו פשוט שאלה בסיסית כיצד אני מגן על הנכסים שלי לאורך זמן, והביטקוין משתלב טוב ככלי לגיוון התיק. הביטקוין ושוק הקריפטו בכלל בעיניי הוא סיפור על עושר".