סגור

בדיקה
"יד ראשונה אפס קילומטרים": כך התייבש מאגר המכוניות החדשות של חברות הליסינג

על פי בדיקת "כלכליסט", בעוד בתחילת השנה ניתן היה למצוא אצל סוחרי הרכב אלפי מכוניות שנמכרות בשיטת "יד ראשונה אפס קילומטר", כעת ההיצע הצטמצם לעשרות מכוניות בלבד

זרם מכוניות ה"יד ראשונה אפס קילומטר", שתפסו חלק ניכר מעוגת המכירות של מגרשי הרכב וחברות הליסינג, הפך בעקבות משבר השבבים העולמי והמחסור במכוניות לטפטוף דל, כך עולה מבדיקת "כלכליסט".
מכוניות "יד ראשונה אפס קילומטר" הפכו בשנים האחרונות לערוץ הכנסה חשוב עבור חברות הליסינג וגופי הסחר הגדולים. מדובר במכוניות חדשות שנמכרות לחברות הליסינג ולגופי הסחר הגדולים בהיקפים גדולים ומוצעות לקונים בהנחה (בדרך כלל של 5%-10%), כאשר המכונית היא חדשה לחלוטין, אבל ברישיון שלה כבר רשומה יד. מכירה מסוג זה משתלמת לרוכשים שיודעים שהם יד שנייה ברישיון, אבל משלמים מחיר נמוך מהמחיר שיבואן הרכב גובה על מכונית כזאת באולם התצוגה.
היקף עסקאות מכירת ה"יד ראשונה אפס קילומטר" הגיע בשנים האחרונות עד ל-15% מנפח השוק הכולל.

1 צפייה בגלריה
קרסו טרייד מגרש מכירת מכוניות
קרסו טרייד מגרש מכירת מכוניות
מגרש למכירת מכוניות
(צילום: אוראל כהן)
עם זאת, מבדיקת "כלכליסט" עולה כי בעוד בתחילת השנה ניתן היה למצוא אצל סוחרי הרכב אלפי מכוניות "יד ראשונה אפס קילומטר", כעת ההיצע הצטמצם לעשרות מכוניות בלבד. ברשת הסחר הגדולה אוטו דיל, שמלאי מכוניות היד ראשונה אפס קילומטר שלה מונה בדרך כלל מאות רכבים, מוצעות למכירה רק 12 מכוניות בשיטה זו. אף אחת מהן אינה עממית. הרשימה כוללת את רכב הכביש-שטח של אסטון מרטין – ה-DBX וגם מזראטי לבאנטה. במאגרי המידע של רשת טרייד מוביל, שנחשבת גם היא לאחת הגדולות בישראל, ניתן למצוא 15 מכוניות "יד ראשונה אפס קילומטר". הרשימה כוללת מרצדס וולוו, אבל גם קיה פיקנטו ומאזדה 3. ברשת הסחר אוטו סנטר ניתן למצוא רק תשע מכוניות "יד ראשונה אפס קילומטר" למכירה – כולן מסוג ניסאן סנטרה מודל 2021, מה שעשוי לרמוז על מצב בו יבואנית ניסאן לא הצליחה להיפטר ממלאים, דבר שנחשב חריג בתקופה בה קיים מחסור במכוניות. לפי אתר הטרייד-אין של כלמוביל, בחברה לא ניתן למצוא בכלל מכוניות "יד ראשונה אפס קילומטר".
יש להדגיש כי למרות המצב החריג, באתרים מקוונים שונים מוצעות למכירה מכוניות "יד ראשונה אפס קילומטר", אבל במקרים רבים מדובר במכוניות שקיימות רק בתאוריה, כלומר מועדי האספקה נקבעו לשנה הבאה אם בכלל, או שמוצעים ללקוחות רכבים אחרים שזמינים במלאי.