סגור

משרד התחבורה מקדם: יותר סמכויות לשוטרים, ענישה מחמירה לנהגים

לפי תיקון חקיקה שמציע המשרד, רישיונם של נהגים שייתפסו כשהם נוהגים בשכרות בפעם השנייה ייפסל לחצי שנה; מי שיסרב להזדהות בפני שוטר או ינהג ברכב ללא לוחית רישוי יעצר לפי דין מעצר כללי; ושוטרים יוכלו לפסול מינהלית רישיון נהיגה ולהשבית רכב ל-30 יום גם בשל עבירות שלא בוצעו לנגד עיניהם

נהגי ישראל, שימו לב: בקרוב יהיה קל יותר לפסול את רישיון הנהיגה שלכם; כך עולה מתיקון חקיקה שמקדם בימים אלה משרד התחבורה. תיקון החקיקה מתייחס למספר עבירות תעבורה, וגם לרף המינימום הנדרש כדי להגיע למצב של פסילת רישיון. מדובר בתיקון מקיף במיוחד, שנוגע לשורה ארוכה של עבירות תנועה ולאופן הטיפול בעבריינים, וגם קובע פסילות רישיון ממושכות בנות עד חצי שנה בגין עבירות מסוימות.
מהתיקון לפקודת התעבורה עולה כי נהגים אשר ייתפסו כשהם נוהגים בשכרות בפעם השנייה "יזכו" לפסילת רישיון בת חצי שנה. עד כה, פסילה בת חצי שנה היתה מנת חלקם של נהגים אשר נתפסו נוהגים שיכורים בפעם השלישית.
בנוסף, התיקון מעניק לשוטרים סמכויות נרחבות לעיכוב ומעצר של נהגים. כך, עד כה נהג שסירב להזדהות בפני שוטר ניתן היה לעצור ללא צו (כלומר עד 24 שעות); כעת, מי שיסרב להזדהות בפני שוטר או ינהג ברכב ללא סימני זיהוי (כלומר, ללא לוחית רישוי) ייעצר לפי דין מעצר כללי.
1 צפייה בגלריה
משטרת התנועה אקדח לייזר עבירות תנועה
משטרת התנועה אקדח לייזר עבירות תנועה
שוטרת במשטרת התנועה
(דוברות משטרת ישראל)

כבר לא צריך להוכיח שאכן בוצעה עבירה

התיקון החדש גם מעניק לשוטרים סמכויות מרחיקות לכת בנוגע לעבירה שלא בוצעה בפני השוטר. כיום, כאשר שוטר עוצר נהג, עליו לשמור על קשר עין עם מבצע העבירה - כלומר להיות עד לעבירה כל הזמן, וגם להמשיך לצפות במבצע העבירה עד למעצרו. התיקון החדש קובע כי השוטרים יוכלו לפסול רישיון נהיגה בצורה מינהלית ולהשבית רכב ל-30 יום גם בשל עבירות שלא בוצעו לעיניהם.
רשימת העבירות שאליהן מתייחסים השינויים העתידיים כוללת נהיגה בשכרות, נהיגה במהירות מופרזת וגם חציית מפגשי רכבת, כאשר בזו האחרונה יש גם חידושים: כך, למשל, גם מי שעובר פסי רכבת לא במכונית, למשל על אופניים, ייחשב כעבריין - וייקנס בהתאם.