סגור

לראשונה: משרד החוץ ישכור רכב משוריין מפואר להסעת דיפלומטים

מדינת ישראל מחזיקה בצי מרשים של רכבי שרד משוריינים למשימות שונות, אך במשרד החוץ הוחלט על מיקור חוץ. עלות רכב מנהלים משוריין עולה על מיליון שקל ועליו להיות עמיד בפני ירי מנשק אוטומטי

אם יש לכם רכב משוריין מפואר, משרד החוץ ישמח לשכור אותו. כך עולה מתוכנם של מסמכים שהפיץ משרד החוץ בקרב גורמים אשר עוסקים בתחום של השכרת הרכב. אבל לא כל רכב שכור יתאים למשימה: רק רכבים משוריינים מפוארים מדגמים מסוימים.

יש להדגיש כי מכרז כזה, בו גוף ממשלתי במדינת ישראל מבצע מיקור חוץ לשימוש ברכבים משוריינים נחשב נדיר ביותר ומדובר בפעם הראשונה בה משרד החוץ מוציא בקשה כזו. בכל הקשור ברכב משוריין, מדינת ישראל מחזיקה בצי מרשים של רכבים מסוגים שונים שייתכן שיעמדו לידכם בפקק וכלל לא תדעו כי מדובר ברכב חסין ירי, אך במקרה של משרד החוץ הוחלט על מיקור חוץ.

1 צפייה בגלריה
רכב סאברבן של שברולט ג'נרל מוטורוס
רכב סאברבן של שברולט ג'נרל מוטורוס
סאברבן של שברולט. מאפיינים דומים לרכב הנחוץ למשרד החוץ
(יצרן)

עלותו של רכב משוריין אינה זולה וחוצה בקלות את רף מיליון השקלים במקרה של מכוניות מנהלים. זאת בעקבות תהליך הוספת המיגון והשריון, השבחת מערכות הבלימה והמיתלים ועמידה בתקנים ספציפיים אשר מתייחסים למיגון מפני ירי מנשק קל, עמידה בהדף, שדרוג מערכות כיבוי ותקשורת ועוד. מסמכי משרד החוץ מפרטים כי הרכבים שיסופקו למשרד חייבים להיות ברמת מיגון 6 B, כלומר עמידים לירי מנשק אוטומטי, כולל זכוכית משוריינת בעובי 38 מילימטר.
על פי המסמכים שהפיץ משרד החוץ, הרכבים מיועדים להסעת אורחים של מדינת ישראל, דיפלומטים "ובעלי תפקידים שונים". הרכבים המשוריינים שמדינת ישראל מגדירה מראש כ"מפרט מפואר" יכולים להיות משני דגמים: סקודה סופרב או לסירוגין שברולט סאברבן. דגמים אלה משמשים כאמת המידה. כלומר, אם הספקים העתידיים יספקו רכב אחר, הוא יהיה חייב להיות דומה במאפיינים לרכבים של סקודה או של שברולט.
לפי המסמכים מדינת ישראל תשכור את הרכבים מן הספק לתקופות של עד 24 שעות במקרה של יום ארוך או עד שמונה שעות כאשר מדובר ביום עבודה קצר. הספק הנבחר יספק גם נהגים בעלי הכשרה לנהוג ברכבים המשוריינים - שמשקלם כולל שיריון יכול להגיע ל-50% יותר ממשקל הרכב המקורי. משרד החוץ מדגיש כי הרכבים והנהגים יהיו חייבים להיות זמינים תמיד תוך שעות ספורות במקרה של ביקור דיפלומטי ויקנסו במידה ולא יעמדו בדרישות.