סגור

בית המשפט קבע: ניתן לשחרר את רומן זדורוב באיזוק אלקטרוני

אחרי 15 שנה בכלא, קבע היום ביהמ"ש המחוזי בנצרת כי ניתן לשחרר את רומן זדורוב מהכלא בתנאים מגבילים, עד לסיום המשפט החוזר בגין רצח תאיר ראדה. הפרקליטות צפויה לבקש לערער לביהמ"ש העליון על ההחלטה

בית המשפט המחוזי בנצרת החליט הבוקר (שלישי) לשחרר את רומן זדורוב מהכלא ולהעבירו למעצר בית באיזוק אלקטרוני, עד לסיום המשפט החוזר בגין רצח תאיר ראדה. זדורוב לא ישוחרר היום, אלא ייערך דיון נוסף שעד לקיומו תודיע המדינה אם בכוונתה לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון.


בית המשפט הציב שורת תנאים לשחרורו של זדורוב: חוות דעת של מינהלת האיזוק האלקטרוני, פיקוח 24 שעות ביממה, כל יציאה תדרוש אישור בית המשפט ותיעשה בליווי מפקח. הוא יידרש להפקיד 150 אלף שקל ועוד 200 אלף שקל ערבות עצמית. כמו כן יוצמדו לו מפקחים, וכל אחד מהם יחתום על ערבות של 150 אלף שקל.

2 צפייה בגלריה
רומן זדורוב
רומן זדורוב
רומן זדורוב
(אלכס קולומויסקי)

הדיון בשאלת השחרור התקיים לפני כשבוע בפני השופט ערפאת טאהא. עמדת הפרקליטות, שאותה מוביל התובע עו"ד ויאאם קבלאווי, היא שקיימת מסוכנות רבה מצדו של זדורוב, מעצם העבירה החמורה שמיוחסת לו - רצח הילדה בקצרין ב-2006 - והאכזריות שבה בוצע הרצח. התובע חזר על עיקרי הראיות והתייחס גם לחוות הדעת שתציג המדינה במה שנוגע לטיפת הדם שנזלה על טביעת הנעל שהוטבעה על מכסה האסלה, ובעליה לא זוהה. ממצא זה הוא אחת העילות שבגינן הוחלט על קיום משפט חוזר. המדינה תטען במשפט החוזר כי הדם לא נזל מהגופה - אלא ממעילה של ראדה, בזמן שהפרמדיקים הזיזו את הגופה בעת הטיפול והפינוי.
"כידוע, רק בנסיבות יוצאות דופן בית המשפט יורה על שחררו של אדם שמואשם בעבירת רצח", אמר עו"ד קבלאווי בדיון. "במקרה הזה, אכזריות הרצח מלמדת על רמת המסוכנות הגדולה, הקורבן התמים שנבחר אף הוא מראה על מסוכנותו של הנאשם. היעדר מניע זה עניין יותר עוצמתי שמלמד על מסוכנותו של הנאשם". התובע ציין גם כי במהלך השנים שבהן מרצה זדורוב את עונשו בכלא ולא קיבל אישור לצאת לחופשות, כך שלא נערכה בדיקה בדבר המסוכנות העכשווית שנשקפת ממנו.

2 צפייה בגלריה
רומן זדורוב ו תאיר ראדה
רומן זדורוב ו תאיר ראדה
רומן זדורוב ותאיר ראדה
(צילום: גיל יוחנן, אפי שריר)

סנגורו של זדורוב, עו"ד ירום הלוי, טען מנגד כי הסיבה שזדורוב לא יצא לחופשות היא משום שעונשו לא נקצב על-ידי הנשיא. הוא ציין כי זדורוב אינו אדם אלים, שהתנהגותו בכלא הייתה מצוינת והוא אף יוצא לעבודה במסגרייה בכלא שיטה. "מי שהתנהגותו לא טובה הולך לעבוד?", טען. "15 שנה בכלא, שיש שם הכי הרבה עימותים, עבריינים אמיתיים רבים על המיטה, האוכל והטלפון. יש כאן אלפי הזדמנויות לאדם אלים שלא להתנהג יפה. האם יש מבחן גדול יותר מהכלא לראות איך הנמר יוצא מאנשים נורמטיביים החוצה?".
שני הצדדים התייחסו לתקדים שבו שוחררו רוצחיו של הנער דני כץ במהלך המשפט החוזר. בעוד התביעה טענה שניתן היה לשחררם משום שכבר התחילו לצאת לחופשות, חזר הסנגור וטען כי הסיבה שמרשו לא יוצא לחופשות נעוצה רק בעניין קציבת העונש. השופט העיר כי רצח דני כץ נעשה באכזריות גדולה לא פחות, ואף כלל אונס.
אמש הודיעה הפרקליטות לבית המשפט שביקשה מהמשטרה לערוך כמה פעולות חקירה בפרשת רצח תאיר ראדה, לפני משפטו החוזר של זדורוב. בבקשה מציינים התובעים שהחקירה מתבצעת לנוכח הנחיית השופט העליון חנן מלצר, שבקביעתו כי יש מקום למשפט חוזר אמר: "הפרקליטות תחזור ותבדוק את הראיות שהובאו לצורך הרשעת המבקש". בשל דברים אלה, הסבירו בפרקליטות, עלה צורך בביצוע כמה פעולות חקירה.