סגור

דעה
האוצר מדיר את מודרי האשראי

שש שנים עברו מאז הוחלט להקים קרן הלוואות למודרי אשראי וזה לא קרה. כל כך הרבה קרנות הלוואות הקים האוצר במשבר הקורונה. אם הוא היה רוצה, הוא היה מצרף גם את הקרן הזו, אבל לא באמת אכפת לו

בישיבת ועדת הכלכלה של הכנסת אתמול התחייב סגן החשב הכללי גיל כהן שהמכרז להפעלת קרן ההלוואות למודרי אשראי יפורסם באפריל הקרוב והקרן תתחיל לפעול ביוני. לא צריך להיות אדם ציני במיוחד כדי להטיל ספק גדול בכך שהדבר באמת יקרה.

שש שנים עברו מאז הועבר חוק נתוני אשראי. כיוון שמאגר נתוני האשראי מתייג מעוטי יכולת כסיכון, ניתנה התחייבות של משרד האוצר כי תוקם קרן של 50 מיליון שקל שתשמש לערבות להלוואות עבור אלה שיתקשו לקבל אשראי בעקבות המאגר. שש שנים וכבשת הרש העלובה הזו עוד לא יצאה לדרך. התירוץ המרכזי של האוצר הוא שהיה מכרז והבנקים לא ניגשו.

1 צפייה בגלריה
ח"כ מיכאל ביטון
ח"כ מיכאל ביטון
ח"כ מיכאל ביטון. "כנראה שהבנקים לא אוהים עניים"
(צילום: חיים הורנשטיין)

"כנראה שבנקים לא אוהבים עניים", אמר יו"ר הוועדה ח”כ מיכאל ביטון (כחול לבן). מנהל המיזם החברתי "נקודת מפנה" רן מלמד אמר שזו דוגמה קלאסית למצב שבו "מה שהאוצר לא רוצה לא קורה". כל כך הרבה קרנות הלוואות הקים האוצר במשבר הקורונה. אם הוא היה רוצה, הוא היה מצרף גם את הקרן הזו, אבל לא באמת אכפת לו.
לא ברור למה מראש פנו לבנקים. בישיבת ועדת הכלכלה אתמול הועלה הרעיון להעביר את הפעלת הקרן לקבוצה הפיננסית החברתית עוגן שהעניקה ב־30 השנים האחרונות הלוואות ב־1.5 מיליארד שקל למודרי אשראי, ורק בשנה האחרונה נתנה הלוואות ב־200 מיליון שקל. לכאורה מדובר בגוף שמצדיק פטור ממכרז בשל ההתמחות הייחודית, והוא גם מציע להכפיל את הסכום. אלא שפטור ממכרז נותנים כשרוצים שמשהו אכן יקרה.
ביטון ציין אתמול שאחרי האיחור הגדול בהקמת הקרן, צריך להגדיל אותה ל־100 או 200 מיליון שקל. אלא שהחשש האמיתי הוא שאפילו 50 מיליון השקלים המובטחים לא יקרו. נראה שאין מנוס מהשיטה הישנה והטובה של ראשי ועדות – להפוך נושא שהאוצר רוצה ביקרו לבן ערובה ולעכב אותו עד שהקרן יוצאת לדרך.