סגור
אלימות משטרתית ב הפגנה שלשום ב ירושלים
אלימות משטרתית בהפגנה שלשום בירושלים ( צילום: רוני גרין שאולוב)

דעה
ההפיכה המשטרית כבר מיושמת באמצעות האלימות הגואה

ההנהגה האוחזת בהגה השלטון באמצעות כספי המסים של כולנו מדכאת את הדמוקרטיה הישראלית בכוח הזרוע. אם היא תמשיך בכך - הדמוקרטיה  תדעך ותיעלם לחלוטין

ביום שלישי נאם ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס לזכר חללי האלטלנה בבית הקברות נחלת יצחק. מחוץ לגדרות בית הקברות התגודדו המוני מפגינים ולצידם התאספו תומכי נתניהו. "דמוקרטיה זה לקבל את זה שביבי נבחר לראשות הממשלה!", צעק אחד התומכים לאחד המפגינים שעל חולצתו התנוססה המילה "דמוקרטיה". כמה דקות לאחר מכן פונו משם המפגינים, כאשר אחת המפגינות נעצרה על ידי המשטרה וידיה נאזקו מאחורי הגב בעודה ספק צורחת ספק מתחננת לשוטרים שישחררו אותה כי יש לה ילד בבית שמחכה לה. מעצר זה התבצע יום אחד בלבד אחרי רצף של תקריות אלימות של המשטרה נגד מפגינים בירושלים: בין השאר תועד מקרה שבו שוטר נותן אגרוף למפגינה, שוטר אחר תועד מושך בשיערו של מפגין, מפגינים הוטחו לכביש על ידי שוטרים ומכת"זיות הופעלו על רופאים שטיפלו בפצועים.
כמה שעות אחרי שהטקס בבית הקברות הסתיים, פורסם בכאן 11 תיעוד של רעולי פנים מנוער הגבעות מבצעים לינץ' בצלם "ידיעות אחרונות" שאול גולן בן ה־74 בזמן שהוא מתחנן על חייו. חלק מהתוקפים היו עם נשק ארוך, אחד היה לבוש מדים וחבש קסדה צה"לית. למרות שעברו חודשיים מאז שגולן הותקף – איש מתוקפיו לא נחקר או הועמד לדין. התקיפה של גולן לא היתה מקרית, הוא הותקף כי הוא עיתונאי שביצע את עבודתו נאמנה ותיעד מעשי אלימות. שבועיים לפני כן, ביום ירושלים, הותקף עיתונאי "הארץ" ניר חסון יחד עם עיתונאים נוספים במצעד הדגלים בעיר העתיקה.
בשיח הציבורי הישראלי מרבים לקטלג את האלימות מהסוג הזה תחת כותרות כמו "אלימות המתנחלים" או "שוטרים אלימים". זו טעות. יש קשר ישיר בין האמירה של אותו תומך נתניהו שסבור שדמוקרטיה היא מופע שמתרחש כל ארבע שנים לבין אלימות המשטר ותומכיו נגד אזרחים ועיתונאים. אומנם גם האמירה הזו כבר הפכה לקלישאה – אבל מדובר בגלגול ברוטלי של אותה הפיכה משטרית שמבקשת לרסק את הדמוקרטיה הישראלית. אם לא דרך הכנסת, אז דרך אלות ואגרופים ובאמצעות התרת דם האזרחים. "אני רוצה לתת לכם אגרוף להלום בהם", אמר נתניהו בשנה שעברה נגד המפגינים. הבטיח וקיים.
ברגע שהאפשרות להפגין מוקעת על ידי השלטון ונהפכת למסוכנת – אז היכולת של האזרח להשפיע על הנעשה במדינה מצטמצמת אך ורק ליום הקלפי שמתרחש פעם בארבע שנים. בשאר הזמן הוא נתין. ברגע שעיתונאים יפחדו לחשוף עוולות מתוך חשש מוצדק לחייהם, אז הדמוקרטיה נפגעת באופן אנוש. לא מפתיע אם כך שישראל צנחה בדירוג בשנה האחרונה גם במדד הדמוקרטיה של האקונומיסט וגם במדד חופש העיתונות של עיתונאים ללא גבולות.
"יש אומנם מיעוט קיצוני, קולני ולצערי לעתים אלים, שמאורגן וממומן בכסף בכמויות דמיוניות", אמר נתניהו בנאומו בבית הקברות. הוא צודק לחלוטין, אך אותו מיעוט קיצוני מורכב מההנהגה האוחזת בהגה השלטון, שבאמצעות כספי המסים של כולנו מדכאת את הדמוקרטיה הישראלית בכוח הזרוע. אם אותו מיעוט קיצוני ואלים ימשיך להחזיק בשלטון בישראל – הדמוקרטיה הישראלית תיפגע עד שהיא תדעך ותיעלם לחלוטין.